Jakie są prawa własności intelektualnej w Niemczech?
Każdy, kto tworzy oryginalne dzieła – czy to w sferze techniki i nauki, czy też sztuki – ma prawo do ich ochrony. I właśnie temu służy prawo własności intelektualnej. Jak skutecznie ochronić tego rodzaju prawa przed niemieckimi urzędami? Okazuje się, że nie jest to łatwe zadanie, a pomoc doświadczonego prawnika może okazać się niezbędna.
Jak chronić własność intelektualną w Niemczech?
Prawo własności intelektualnej Niemcy jest jedną z najważniejszych i najtrudniejszych dziedzin prawodawstwa. Wynika to z faktu, że w jej ramach chroni się prawa należące do twórcy, który opracował jakieś oryginalne dzieło, np. utwór albo wynalazek. Warto pamiętać, że problematyka prawa własności intelektualnej jest w Niemczech regulowana zarówno na poziomie prawodawstwa federalnego, jak i dotyczącego poszczególnych landów. Natomiast podstawowe zagadnienia we wskazanym tu zakresie zamieszczono w Konstytucji. Oczywiście do tego dochodzi jeszcze prawo europejskie.
Niemieckie prawo własności intelektualnej można podzielić na dwie podstawowe grupy: prawo własności przemysłowej oraz prawo autorskie i prawa pokrewne. W pierwszym zakresie autor ma prawo do uzyskania patentu oraz zastrzeżenia znaku towarowego. Natomiast w drugim autor może korzystać z takich praw jak oznaczenie jako twórca utworu czy rozporządzanie majątkowymi prawami związanymi z prezentacją utworu. Aby uzyskać ochronę w zakresie prawa autorskiego, twórca nie musi dopełniać żadnych formalności. Powstaje ona z mocy prawa z chwilą pierwszego upublicznienia utworu i gaśnie dopiero 70 lat po śmierci artysty. Wśród przykładów utworów chronionych prawem autorskim najczęściej wskazuje się utwory muzyczne, filmowe, literackie czy naukowe. Choć to tylko przykłady.
Ochrona własności intelektualnej w Niemczech
W Republice Federalnej Niemiec funkcjonuje szereg instytucji państwowych, których zadaniem jest ochrona prawa własności intelektualnej. Tym samym każdy, kogo prawa – w omawianym tu zakresie – zostały naruszone, może się do nich zwrócić. Do instytucji tych należy: Niemiecki Urząd Patentowy i Znaków Towarowych, Niemiecki Urząd Celny i Federalny Sąd Patentowy. Ponadto w Niemczech problematyką ochrony własności intelektualnej zajmuje się Europejski Urząd Patentowy oraz Urząd do Spraw Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. To, do jakiego urzędu powinien udać się twórca, zależy od rodzaju sprawy, jaką chce załatwić.
Warto pamiętać, że prawo własności intelektualnej w Niemczech to naprawdę skomplikowana i rozbudowana dziedzina prawodawstwa, a sprawne poruszanie się po jej meandrach jest nie lada wyzwaniem – nawet dla zawodowego prawnika. Dlatego każdy, kto chce efektywnie chronić swoje twórcze prawa w Niemczech, powinien postawić na pomoc świadczoną przez specjalistów, mających bogate doświadczenie w tej dziedzinie i od lat z powodzeniem reprezentujący swoich klientów przed niemieckimi urzędami. Bez takiego doświadczenia bardzo trudno skutecznie ochronić prawa dotyczące własności intelektualnej.