Polbram

Nowe zasady rozliczania PIT – podatku dochodowego od osób fizycznych

0 5 919

Nowe zasady rozliczania PIT – podatku dochodowego od osób fizycznych 

Złożenie PIT jest w tym roku o wiele prostsze. Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje za nas roczne zeznanie podatkowe. Podatnik będzie mógł się z nim elektronicznie zapoznać i zaakceptować.

 O szczegółach nowego rozliczania się z Urzędem Skarbowym rozmawiamy z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim, Katarzyną Wróblewską.

 Pani naczelnik, na czym polega zasadnicza zmiana w rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli popularnych PIT-ów?

Przedmiotowe zeznania będą przygotowane automatycznie w systemie teleinformatycznym na podstawie danych będących w posiadaniu Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. KAS przygotuje zeznania podatkowe dla wszystkich podatników. Podatnicy, którzy nie będą chcieli skorzystać z zaproponowanej nowej formy rozliczenia, będą mogli nadal rozliczyć się z urzędem skarbowym składając zeznanie podatkowe w formie papierowej lub elektronicznej.

Co to jest Twój e-PIT

Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-37 lub/i PIT-38, które 15 lutego udostępnimy w serwisie podatki.gov.pl.

PIT wypełni i udostępni urząd skarbowy (nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie).

Znajdą się w nim informacje od pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak numer rachunku bankowego, ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego (OPP). Dane te można uaktualnić.

Twój e-PIT można:

  • zweryfikować i zaakceptować bez zmian,
  • poprawić (np. zmienić organizację pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1% podatku),
  • uzupełnić o dane, których nie posiada urząd skarbowy (np. ulgi i odliczenia).

Twój e-PIT można też odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

Jeżeli podatnik nic nie zrobi z zeznaniem PIT, które dla niego przygotowaliśmy i nie rozliczy się samodzielnie z urzędem skarbowym, to 30 kwietnia 2019 r. Twój e-PIT uznamy za zaakceptowany.

Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę organizację pożytku publicznego (OPP), która w ubiegłym roku otrzymała od płatnika 1% podatku. Wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1%, według informacji z ubiegłego roku. Można edytować te dane.

Jak skorzystać z usługi?

  1. W serwisie podatki.gov.pl należy wybrać Twój e-PIT
  2. Wpisać swoje dane:
  • PESEL (albo: NIP i datę urodzenia)
  • kwotę przychodu z deklaracji za 2017
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018

albo użyć profilu zaufanego.

Szczegółowe informacje na temat usługi Twój e-PIT można znaleźć również na stronie podatki.gov.pl.

Jak wygląda sprawa zwrotu ewentualnej nadpłaty podatku dochodowego?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o PIT, od 2019 roku nastąpiło skrócenie, z trzech miesięcy do 45 dni, terminu zwrotu nadpłaty wynikającej ze złożonego zeznania lub korekty tego zeznania przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych o ile zostanie ono (zeznanie lub korekta) złożone za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Termin zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, wynikającego z zeznania złożonego w wersji papierowej nadal wynosi 3 miesiące.

Termin zwrotu nadpłaty z zeznań PIT-37 i PIT-38 będzie liczony od dnia złożenia zeznania, jednak nie wcześniej niż od dnia 15 lutego 2019r. dla zeznań złożonych przed tą datą.

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia i rozmowę.

Rozmawiała: Grażyna Myślińska

Drodzy Czytelnicy. Jeśli macie pytania związane z rozliczeniem podatkowym, piszcie do nas. Pani naczelnik obiecała nam odpowiedzieć na wszystkie pytania na ten temat.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej