1276 SOŁECTW ZE WSPARCIEM SAMORZĄDU MAZOWSZA

0 948

Co zrobić, by uatrakcyjnić swoje otoczenie? Najlepiej zmobilizować lokalną społeczność i pozyskać pieniądze. W ten sposób zrealizowanych zostało już ponad cztery tysiące projektów w mazowieckich sołectwach. A wszystko dzięki Mazowieckiemu Instrumentowi Aktywizacji Sołectw. To właśnie ten program daje narzędzia i środki wspierające rozwój „małych ojczyzn”.

Na Mazowszu mamy ponad 7 tysięcy sołectw. Te najmniejsze społeczności lokalne z roku na rok zmieniają się i rozwijają. To właśnie z myślą o nich samorząd województwa realizuje „Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw”, zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. – Na realizację 4130 przedsięwzięć przeznaczyliśmy ponad 40,5 mln zł środków z budżetu województwa. Na początku każda gmina mogła zrealizować tylko dwie inwestycje. Dziś w zależności od jej wielkości – nawet osiemnaście. Zależy nam bowiem, by do końca kadencji każde sołectwo mogło skorzystać z naszego wsparcia – dodaje.

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw – na czym polega? Krótko mówiąc to konkretne pieniądze dla sołectw z Mazowsza, które na wybrane zadania otrzymują do 10 tys. zł. Jest jeden warunek: minimum drugie tyle dokłada gmina. I najistotniejsze – zgłaszany projekt musi dotyczyć realnych potrzeb mieszkańców. Jak zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska – Co roku przekonujemy się o sile mazowieckich społeczności lokalnych, które mają ogromny potencjał i nie boją się go wykorzystać. Dlatego wspieramy mieszkańców w realizacji ich pomysłów. Chcemy w ten sposób pomóc im stworzyć przyjazną przestrzeń, w której będą się nie tylko czuć komfortowo, ale też do której będą chętnie wracać – dodaje.

Podobnie jak w ubiegłych latach, również w tym roku sołectwa mogły się ubiegać o wsparcie do 10 tys. zł. na  m.in. rewitalizację skwerów, instalacje paneli fotowoltaicznych, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, zakup wyposażenia do świetlic wiejskich i bibliotek, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. Jak zauważazaznacza sołtys wsi Brzozówki, Dorota Grzegorczyk, uzyskane przez sołectwo środki przeznaczone zostaną na budowę placu zabaw dla dzieci. – Inwestycja już cieszy okoliczne rodziny, które będą mogły aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Mamy nadzieję, że jeszcze pod koniec wakacji najmłodsi będą mogli skorzystać z tego obiektu – zaznacza sołtys wsi Brzozówki, Dorota Grzegorczyk.

Samorząd Mazowsza na realizację MIAS 2021 przeznaczył ponad 12,5 mln zł. Środki te przeznaczone zostaną na 1276 projektów z 256 mazowieckich gmin. Ponad 2,2 mln zł trafi do subregionu ostrołęckiego na realizację aż 226 projektów z 40 gmin.

Mieszkańcy najlepiej wiedzą, co w danym momencie jest im potrzebne – zaznacza radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak. – Dzięki wsparciu sejmiku województwa często puste i niewykorzystywane place zmieniają się w miejsca do wypoczynku i relaksu dla wszystkich. Na liście wspartych w subregionie ostrołęckim projektów wiele dotyczy właśnie budowy placów zabaw, uporządkowania terenu wokół stawów czy budowy altan – dodaje.

Program się rozwija

Gdy program startował w 2018 r., gmina mogła ubiegać się o dofinansowanie tylko dwóch projektów. Jednak duże zainteresowanie grantami sprawiło, że samorząd Mazowsza postanowił MIAS nie tylko kontynuować, ale i rozwijać. Co roku liczba dofinansowanych projektów zwiększała się. W tegorocznej edycji liczba wspartych projektów zależała od wielkości gminy. Gminy, w których jest mniej niż 28 sołectw – mogły ubiegać się o dofinansowanie maksymalnie 5 wniosków, ale tam gdzie sołectw jest więcej niż 60 – gminy mogły złożyć nawet 18 wniosków. Więcej informacji o programie można znaleźć na www.mazovia.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej