Tapety winylowe – dlaczego tak popularne?

0 941

Przeglądając wzory tapet dekoracyjnych łatwo można zauważyć, że spora ich część to tapety winylowe. Czym one się charakteryzują? Dlaczego są tak chętnie wybierane?

Rozwój technologii produkcyjnych umożliwił wprowadzenie na rynek bardzo różnych dekoracji ściennych. Tapety winylowe są obok tapet papierowych najczęściej wykorzystywanymi modelami w projektowaniu wnętrz.

Zalety tapet winylowych

Polichlorek winylu potocznie nazywany winylem jest substancją o niezwykłych właściwościach. Jest lekki, wytrzymały mechanicznie, obojętny chemicznie i niewrażliwy na działanie wody. Oczywiście wyróżnia się różne rodzaje samego winylu, dlatego i tapety winylowe charakteryzują się różnymi parametrami w zależności właśnie od rodzaju zastosowanego materiału. Tapety wykonane z twardego winylu charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, dlatego są najczęściej stosowane w obiektach typu hotele, pensjonaty czy urzędy. W mieszkaniach najczęściej wykorzystuje się tapety wykonane z miękkiego winylu, który jest po prostu tańszy.

Niewątpliwą zaletą tapet winylowych jest ich długa żywotność, odporność na uszkodzenia mechaniczne i niewrażliwość na działanie wody oraz pary wodnej. Jak możemy się dowiedzieć ze strony internetowej Innetapety.pl to właśnie dlatego możliwe jest obecnie wykorzystywanie tapet ściennych nawet w aranżacjach kuchni i łazienek. Powierzchnia tapety winylowej jest na ogół łatwa do wyczyszczenia, nawet z zastosowaniem delikatnych detergentów. Jak większość tworzyw sztucznych tak i winyl łatwo łączy się z barwnikami, dzięki temu możliwe jest tworzenie tapet o bardzo wyrazistych intensywnych barwach, co w projektowaniu wnętrz czasem ma ogromne znaczenie (zwłaszcza w przypadku nowoczesnych aranżacji). Niejednokrotnie tapety winylowe produkowane są na podkładzie z fizeliny, taka dodatkowa warstwa sprawia, że tapeta jest grubsza przez co lepiej skrywa drobne niedoskonałości na powierzchni ściany takie jak rowki, wgłębienia i pęknięcia. Niewątpliwym atutem tapet winylowych jest też niewrażliwość na działanie promieni ultrafioletowych co oznacza, że wystawione przez szereg lat na ich wpływ nie płowieją, nie zmieniają kolorów.

Osoby planujące samodzielny montaż tapety w swoim mieszkaniu zapewne docenią fakt, że tapety winylowe na podkładzie fizelinowym stosunkowo łatwo się instaluje. Wynika to z tego, że nie rozciągają się pod wpływem mokrego kleju jak to niestety dzieje się w przypadku tapet papierowych. Tapety papierowe po nałożeniu na ścianę mogą nieznacznie skurczyć się po wyschnięciu, efektem tego jest powstawanie niewielkich mikrorowków między kolejnymi paskami tapety – takie zjawisko niestety psuje efekt. Tapeta winylowa na ścianie nie ulega już skurczeniu, ale jednocześnie jest na tyle elastyczna, że gdy jeszcze klej jest wilgotny, można ją delikatnie rozciągać przy brzegach, dzięki czemu można łatwo zniwelować ewentualne drobne błędy przy ich nanoszeniu na powierzchnię ściany. Dodatkowym atutem tapety winylowej, zwłaszcza tej na fizelinie jest kwestia nanoszenia kleju. Producenci tapet winylowych na ogół zalecają nanoszenie kleju tylko na powierzchnię ściany, bez potrzeby aplikowania go na tapecie, to także znaczące ułatwienie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej