Słuchacze Makowskiego Uniwersytetu Trzeciego Weku uczestniczyli w Niedzieli Palmowej w Łysych
Po warsztatach zdobienia pisanek i tradycyjnym spotkaniu wielkanocnym przyszedł czas na wyjazd do kolebki kultury kurpiowskiej na Niedzielę Palmową.
Niedziela Palmowa to święto chrześcijańskie ustanowione na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy, opisanego w Biblii przez wszystkich ewangelistów. Według przekazów, tłum radośnie witał wjeżdżającego na osiołku Jezusa, ścieląc mu pod nogi płaszcze i gałązki palm.
Niedziela Palmowa rozpoczyna cykl obchodów zwanych Wielkim Tygodniem, stanowiącym okres przygotowań do duchowego przeżywania męki Pańskiej i Zmartwychwstania.
Charakterystycznym elementem tego święta są procesje z uprzednio poświęconymi palmami. Zwyczaj święcenia zielonych gałązek został wprowadzony do liturgii w XI w., jednak tradycja pochodów z palmami sięga nawet IV w. W tradycji kościoła palma jest symbolem zmartwychwstania, triumfu, nieśmiertelności duszy ludzkiej. W ludowej tradycji symbolizuje odradzające się życia, siły witalne, coroczny cykl kwitnienia i owocowania roślin. Przypisuje się jej magiczne właściwości o charakterze dobroczynnym, ochronnym, zdrowotnym. Wierzono, że uderzenie poświęconą palmą przynosi zdrowie, dostatek i urodę. Powszechne było połykanie bazi, co miało zapobiec chorobom gardła, bólom głowy i brzucha. W celach ochronnych gładzono palmami boki krów, a także okadzano je palmowym dymem. Kawałki palm umieszczano w ulach, gniazdach kaczek i gęsi, przywiązywano do sieci rybackich i wkładano pod lemiesz pługa. Sproszkowane palmy dodawano do siewnego ziarna, krzyżyki z palm wtykano w zagony, umieszczano pod strzechą domu, przybijano do drzwi wejściowych. Wszystkie te zabiegi miały na celu ochronę przed złymi mocami, chorobami, czarami, klęskami żywiołowymi.
Na zdjęciach: słuchacze MUTW na Niedzieli Palmowej w Łysych, 14 kwietnia 2019 r.
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Wojnarowska