Orszak Trzech Króli po raz czwarty przeszedł ulicami Makowa

1 3 558

Orszak Trzech Króli po raz czwarty przeszedł ulicami Makowa (202 zdjęcia w galerii)

Po raz czwarty Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Makowa. Wyruszył spod fary po Mszy św. o godz. 11. W południe dotarł do kościoła pw. św. Brata Alberta. Po drodze na Rynku uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 zaprezentowali widzom scenkę „U Heroda”. W kościele pw. św. Brata Albertą uczestnicy marszu obejrzeli Jasełka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.

W tegorocznym Orszaku wzięło udział kilkuset mieszkańców Makowa. Wielu z nich ubranych było w stroje nawiązujące do uroczystości, korony, a prawie każdy uczestnik Orszaku miał na kurtce okolicznościową naklejkę. Podczas Orszaku wesoło kolędował Chór ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz zespół Szmaragdy.

Na czele Orszaku szli harcerze z wielką Gwiazdą Betlejemską. Tuż za nimi konno jechali Trzej Mędrcy ze Wschodu:  Kacper, Melchior i Baltazar. Mówiąc ściśle, konno jechali dwaj Mędrcy. Baltazar prowadził konia za uzdę. Jego wierzchowiec znarowił się już na starcie i nie bardzo chciał nieść na grzbiecie wypastowanego na czarno jeźdźca.

W tym miejscu wypada sprostować naszą zapowiedź sprzed kilku dni. W Orszaku nie wzięli udziału motocykliści z makowskiego klubu MotoMaków. Organizatorzy obawiali się, że dźwięk motocyklowych silników może płoszyć konie. Jak się okazało, nie były to obawy na wyrost.

W Orszaku szli także obydwaj proboszczowie makowskich parafii, ks. kan. Stanisław Dziekan i ks. Marek Podsiadlik.

W organizację tegorocznego Orszaku zaangażowali się księża makowskich parafii, nauczyciele, uczniowie SP 1 i SP nr 2, zespół Szmaragdy, harcerze, pracownicy Miejskiego Domu Kultury. Warto przypomnieć, że inicjatorem Orszaku Trzech Króli w Makowie był ks. kan. Stanisław Dziekan.

Pogoda dopisała, był niedokuczliwy mróz a na poboczach leżał śnieg.

Święto Trzech Króli w Polsce

W powojennej Polsce dzień Trzech Króli był dniem wolnym od pracy aż do 16 listopada 1960 roku. We wrześniu 2010 roku rozpoczęto prace legislacyjne nad ponownym przywróceniem dnia wolnego w święto Trzech Króli. Odpowiednią ustawę uchwalił Sejm RP przy okazji zmiany Kodeksu pracy. Ustawa została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 19 listopada 2010 r. 6 stycznia 2011 był pierwszym od 1960 roku dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy.

W 2011 roku Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami sześciu polskich miast. W kolejnym roku w 24 miejscowościach, w 2013 w 92 miejscowościach w Polsce a w 2014 w 177. Polski pomysł został podchwycony przez inne kraje, które również robią orszaki według wspólnego scenariusza. W 2013 roku orszaki odbyły się na Ukrainie i w Republice Środkowoafrykańskiej, a w 2014 roku we Włoszech, w Watykanie, w Niemczech, Anglii i Stanach Zjednoczonych. W ostatnich latach do wspólnej organizacji Orszaku dołącza się około 100 nowych miejscowości rocznie

Na zdjęciach: IV Orszak Trzech Króli w Makowie, 6 stycznia 2019 roku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. Bohdan mówi

    Msza w kościele św. Józefa 1 godz. przemarsz Orszaku Trzech Króli 1,5 godz. i msza w kościele św. Brata Alberta 1 godz. to daje razem aż 3,5 godz. Dlatego w kościele Brata Alberta było dość luźno bo nie wszyscy ten maraton mogli wytrzymać.
    Szkoda, że na mszy w nowym kościele o godz. 11 nie było żadnej modlitwy w intencji tragicznie zmarłych 5 gimnazjalistek z Koszalina.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej