Na jakie szkodniki należy uważać w okresie jesiennym?
Jesień to czas kiedy możemy zauważyć większą aktywność różnego rodzaju szkodników. Jest to związane m.in. z ich przygotowywaniem się do zimowania w zakamarkach naszych domów.
Niestety brak działań będzie skutkować szybkim rozmnażaniem się insektów. W końcu, gdy domowe sposoby likwidacji nie przyniosą rezultatów, jedynym rozwiązaniem okaże się dezynsekcja. Na jakie szkodniki trzeba szczególnie uważać wraz z nadejściem jesieni?
Atak muszek owocówek i pluskiew
Obecność muszek owocówek nieodłącznie kojarzy się z latem i początkiem jesieni. Pojawiają się one wszędzie tam, gdzie znajdują się dojrzałe owoce. Największym problemem jest ich szybkie rozmnażanie się. Jedna samica składa nawet 60 jaj, które po kilkunastu godzinach przekształcają się w larwy. Po 4 dniach zamieniają się one w dorosłe osobniki, które mogą żyć nawet 60 dni. Aby ustrzec się przed atakiem muszek owocówek, należy na bieżąco usuwać z domu resztki owoców, zwłaszcza jeśli są już zepsute. Świeże owoce trzeba z kolei przechowywać w lodówce w zamkniętych opakowaniach.
Do grupy insektów, które zimują w domach należą pluskwy. Żywią się krwią ssaków oraz zamieszkują w meblach i często pod materacami. Ich pozbycie się domowymi sposobami jest bardzo trudne, dlatego wskazana jest profesjonalna dezynsekcja. Dobrze sprawdza się zwłaszcza zamgławianie ULV.
Na jakie szkodniki trzeba jeszcze uważać?
Poważnym problemem są karaluchy, głównie z powodu przenoszenia groźnych dla człowieka chorób. Najlepiej czują się one w wilgotnych i ciemnych miejscach, dlatego upodobały sobie zwłaszcza spiżarnie, piwnice i kanalizację. Są jednak wabione do środka domu jedzeniem pozostawionym przez mieszkańców. W tym przypadku również nie warto działać na własną rękę. Najlepiej sprawdza się profesjonalna dezynsekcja, a dokładnie metoda żelowa.
Warto pamiętać o tym, że jesień to czas, gdy szczury i myszy szukają miejsca na zimę. Z tego względu w tym okresie wskazana jest profilaktyczna deratyzacja.