Marszałek Struzik przywiózł pieniądze na rozwój Makowa i powiatu

32 7 341

Marszałek Struzik przywiózł pieniądze na rozwój Makowa i powiatu 

To już pewne – Maków wypięknieje, bo są na to pieniądze!
Przy turbinie powstanie elektrownia wodna, a Park Sapera i zalew zostaną gruntownie zmodernizowane.
Zyska nie tylko Maków, ale też gminy w powiecie makowskim.

W czwartek 11 lipca wizytę w naszym mieście złożył marszałek województwa Mazowieckiego Adam Struzik. W Urzędzie Miejskim spotkał się z władzami Makowa oraz samorządowcami i strażakami z powiatu makowskiego.  Kulminacyjnym punktem wizyty było podpisanie porozumień dotyczących finansowania budowy elektrowni przy turbinie, przebudowy Parku Sapera, makowskiego zalewu, zakupu wozów strażackich, modernizację strażnic OSP oraz modernizacji ogródków działkowych.

Burmistrz  Tadeusz Ciak o projekcie

Projekt jest bardzo ciekawy, niesie w sobie wiele różnorodnych elementów i jest dowodem, że warto być upartym a determinacja nie raz przynosi bardzo dobre skutki. Ale oczywiście determinacja to nie wszystko, bez przyjaciół, bez tych, którzy nas wspierają, pomagają, byłoby to niemożliwe. Chciałbym podziękować swoim pracownikom, którzy przy tej koncepcji pracowali, ale przede wszystkim dziękuję Mirkowi Augustyniakowi, który cały czas chodził za mną i mówił – słuchaj, projekt jest dobry, robimy to, to się musi udać. Startowaliśmy z tym projektem ze trzy lata temu, jak były pieniądze związane z OZE, niestety z wielu powodów wtedy ten projekt nie dostał akceptacji. Teraz te dwa lata przekonywania, wspólnych rozmów z panem marszałkiem i z nieobecnym tutaj dyrektorem Wajdą, który był orędownikiem tego projektu i udało się.

Dwa słowa o projekcie. Tak jak powiedzieliśmy niesie on ze sobą wiele elementów. Przede wszystkim rozwiązania ekologiczne. Miasto Maków chciałoby i produkować energię i korzystać z niej. Dlatego mamy nadzieję, że będzie to najbardziej ekologiczna energia wykorzystywana na naszym terenie.

Do tego jest to projekt komunikacyjny. To jest kładka pieszo-rowerowa łącząca część miasta, która jest za Orzycem. To jest druga droga komunikacyjna z tą częścią miasta. Pierwszy to most i druga to ta kładka, która była już w stanie, nie chcę powiedzieć rozkładu, ale w ciągu kilku lat całość tego mogłaby się znaleźć pod wodą. Dlatego z tego powodu było to bardzo ważne.

Ale ten projekt niesie ze sobą też wiele elementów sportowych, turystycznych, rekreacyjnych. Jest to pomysł na rozwój nie tylko naszego miasta, ale mam nadzieję, że okolic i regionu. Że wszyscy będziecie mogli korzystać ze zmodernizowanego zalewu, z zupełnie zmienionego Parku Sapera, z nabrzeża, które jest pomiędzy turbiną a mostem.

Do tego oczywiście wytyczone ścieżki rowerowe, wiele elementów małej architektury, oświetlenie. Projekt jest naprawdę bardzo szeroki, powiem tylko, że zakładaliśmy, że koszt będzie wynosił około 8 mln.  Dzisiaj już mam taką świadomość, że i kilkanaście milionów złotych byśmy na ten projekt wydali, ale nie można być tak od razu bardzo pazernym.

Bardzo cieszymy się z tego co mamy, zrobimy bardzo dużą robotę. Myślę że wizerunek naszego miasta i nasza duma, że jesteśmy z Makowa, będzie w nas rosła i za to bardzo, bardzo serdecznie panu marszałkowi dziękuję.

Zyska nie tylko Maków

9 lipca Samorząd Województwa Mazowieckiego postanowił przyznać pieniądze Ochotniczym Strażom Pożarnym – na zakup samochodów strażackich i remont strażnic. Pieniądze otrzymają też działkowcy. Lista beneficjentów jest długa. Znaleźli się wśród nich:

 • Rodzinny Ogród Działkowy „Metalowiec” – 10 tys. zł na modernizację instalacji wodnej.
 • OSP Czerwonka – 100 tys. zł na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.
 • OSP Karniewo – 50 tys. zł na zakup lekkiego samochód ratowniczo-gaśniczego.
 • OSP Rupin – 50 tys. zł na zakup lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego.
 • OSP Stary Szelków – 50 tys. zł na zakup lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego.
 • OSP Słoniawy  – 5 tys. zł dofinansowania na remont wrót garażowych strażnicy.
 • OSP Krasnosielc – 12.400 zł na remont instalacji elektrycznej i podłogi strażnicy,
 • OSP Rupin  – 12.400 zł na remont stolarki okiennej oraz elewacji strażnicy.
 • OSP Płoniawy-Bramura – 12.400 zł na remont posadzki w garażu strażnicy,
 • OSP Orłowo  – 12.000 zł na remont bramy garażowej oraz elewacji strażnicy,
 • OSP Rawy  – 12.400 zł na remont elewacji strażnicy,
 • OSP Przeradowo  – 12.000 zł na remont wrót garażowych strażnicy
Marszałek Struzik – stawiamy na ekologię

W krótkim wystąpieniu marszałek Adam Struzik zachęcał samorządowców do pisania nowych projektów, służących rozwojowi naszych małych ojczyzn. Podkreślił, że szczególnie popierane będą projekty służące ochronie środowiska naturalnego. Mówił także o planie dofinansowywania Ochotniczych Straży Pożarnych. Adam Struzik powiedział m.in.

– Pierwszy etap to jest dofinansowanie straży do samochodów lekkich i średnich. Do lekkich samochodów to jest kwota 50 tys., do średnich to jest 100 tys. złotych. Mamy też drugi program dotyczący różnego rodzaju sprzętu i trzeci dotyczący remontu strażnic. Tutaj początkowo przewidywaliśmy kwotę 20 tys. na jedną OSP. Ale było tyle wniosków, że trzeba było jakoś to podzielić, żeby tych pominiętych nie było zbyt dużo. Dlatego zarząd tę kwotę skorygował do 12 tys. złotych. Na tyle nas po prostu stać w tej chwili. Ale będziemy te programy kontynuowali w przyszłym roku, dlatego jeśli ktoś rozłożył w czasie modernizację czy remont strażnicy, to mam nadzieję, że w przyszłym roku też będziemy mogli pomoc.

Jeszcze też jest ważna informacja, że zabiegamy teraz o jak największy budżet na lata 2021 – 2027 i to jest dla państwa wójtów i dla pana burmistrza informacja – przygotowujcie projekty. Jedna czwarta środków co najmniej będzie przeznaczona na gospodarkę niskoemisyjną, czyli na odnawialne źródła energii, na dalsze procesy termomodernizacji.

Dlatego dobrze by było, żeby mieć pakiet projektów, bo jeżeli dobrze pójdzie to jesienią tego roku budżet unijny zostanie zatwierdzony i po raz pierwszy może w historii od 1 stycznia 2021 roku będziemy mogli już realizować projekty w terminie. Dlatego dobrze jest się przygotować, żeby później mieć już gotowe projekty.

Zachęcam do zainteresowania się tymi obszarami, które będą dofinansowane.

Na zdjęciach: spotkanie z marszałkiem Adamem Struzikiem w Urzędzie Miejskim w Makowie Maz., 11.07.2019 r.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

32 Komentarze
 1. wie co mówi

  Wspaniale!!!

 2. Anna mówi

  Ale propaganda przedwyborcza. psl już nic nie wskrzesi.

 3. ciekawiesierobi mówi

  No i git. 4 mln zł jest, brak kolejnych 4 mln zł, chyba, że w budżecie jest kasa na to. Ale wątpię. Czyli znowu prosić banki o kredycik. Jak tak dalej pójdzie to skończymy jak ta gmina zadłużona. Zostaniemy przyłączeni do Karniewa lub Czerwonki. Noo może Krasnego. Ale obciach by był!

  1. Księgowy mówi

   Jesteśmy miastem, które ma zadłużenie mniejsze niż Przasnysz i Pułtusk, a także wiele innych miast regionu.. Obudźcie się kłamcy i przestańcie powtarzać te brednie…

   1. Marek mówi

    To ciekawe dlaczego poprzedni skarbnik odszedł skoro jest tak super z budzetem🤣
    Ta tez odejdzie tylko czekać jak zaczną ja gnębić i przyciskać zeby przelewała z pustego w prozne

 4. Anka mówi

  Nasz burmistrzuniu juz w PiS siedzi.promuje sie chlopina zeby i gadomszczak nie przepadł.a zadłużenie rosnie i rosnie
  Bidna ta nowa skarbni,tylko patrzeć jak sie stad ewakuuje

 5. Maciej mówi

  Wszystko fajnie ale gdzie praca w Makowie , zakłady które zatrudniają kilka tysięcy osób . Bez tego to Maków to tylko miasto emerytów i rencistów i słynące z marketów.

  1. Rui mówi

   Buduj chłopie! To nie komuna, nikt ci zakładu pracy nie wybuduje, bo ty tak chcesz. Działaj! Tylko trolować potrafisz? To co ci z zakładu pracy? Potrafisz uczciwie pracować?

   1. Wiesiek mówi

    Rui chłopie drogi madrys ty niebywałe.Rzuc robotę zwolnij sie i szukaj drugiej a wtedy pogadamy o twoich perspektywach i przyszłości.Jak masz dzieciaki to otworzysz oczy i inaczej zagadasz

 6. Krzysiek mówi

  Wszystko to populizm i walka o władze ,dalsze wpływy.Ten nasz makowski światek otumaniony jest pod każdym względem.Wiekszosc ślepa i głucha nic nie widzi oprócz końca nosa.Burmistrz i reszta beda zapamiętani jako najwięksi zadluzyciele miasta,nie robią nic oprócz siłowni,ogródków i chłamu zamiast pomysleć o zagwarantowaniu pracy i zatrudnienia dla ludzi! No ale po co..najważniejsze ze oni i ich przydupasy maja prace i kasę.Reszta niech cieszy sie ochłapami i igrzyskami

  1. Andrzej mówi

   Krzysiek ale ty „mądry” jesteś! Wszystko wiesz co się dzieje wokół tylko głupi ludzie nic nie czają. Brawo!! Albo wróżka albo czub.

   1. Krzysiek mówi

    Hej człeczku podstawiony dla obrony ferajny.Nie trzeba być wróżka itp aby widziec.HR działa bez pudla🤣

   2. Adf mówi

    Raczej to drugie

  2. Radny mówi

   Dyskusje na tym forum to strata czasu.Kilku popaprańców którym cały obraz zasłaniają własne frustracje lub co gorsza problemy psychiczne próbuję się tu wyżywać.
   Niech ktoś to rozkmini:
   ,,wszystko to populizm”-budowa el.wodnej,prąd na cele wspólne za darmo,nowa kładka,remont zalewu
   ,,zadłużenie miasta”-jeden z najniższych długów w regionie,za chwile będą publikowane dane statystyczne
   ,,nie robią nic oprócz siłowni ogródków i chłamu”-jeden z największych remontów drogowych w historii miasta za ok.6,5mln zł ul.Zachodnia i Przemysłowa ,
   ,,zagwarantowanie pracy i zatrudnienia”-pomyliły się komuś czasy , tego typu pomysły to w tamtej epoce.
   Nie można bagatelizować problemu bezrobocia i rynku pracy ale to temat nie na to forum.
   Miłego dnia!

   1. Krzysiek mówi

    Drogi radny bezradny popierasz bo siedzisz tam za nasza kasę.Pieniadze na remonty były przyznane dla Pułtuska przasnysza i innych miast.Zaden to wyczyn robić cos za nie swoją kasę.Zobaczymy jak trwałe i jak długo wytrwają drogi po remontach..

 7. Audyt mówi

  To nie radny, tylko tuba Makowskiego HR

  1. zdzicho mówi

   Tępota nie ma granic.To już nie jest kopanie się z koniem to chora na zawiść jakaś była prezes albo inny poszargany losem gość. Sprawdź filozofie ile samorządów w byłym woj.ostrołęckim otrzymało pieniądze na drogi a ile nie i napisz o tym! Zawsze wszyscy powtarzali że to dobrze wydawać nie swoją kasę na realizację i zaspokojenie potrzeb mieszkańców a tu zobacz okazuje się że nie i mało tego drogi jeszcze nie zbudowane a już wiadomo ile wytrwają po remontach. No nie no po prostu kurna no nie!

   1. Arek mówi

    Zdzichu..prezesuniu..czy kumplu z ferajny zapominasz ze było wasze zdjecie pokazujące dotowanych.Jak sie patrzy to sie widzi.Zwykly zjadacz chleba tez ślepy nie jest.Nie ma co przechwalać sie wpływami i dotacjami kiedy nie jest sie jednostka dotowana.I no kurna zobaczymy jak to bedzie z tymi remontami inwestycjami za jakis czas po.Wtedy wyjdzie szydło z worka🤣i okaże sie jakie jest zakończenie pod względem jakości i obciążenia finansowego dla nas

 8. niezadowolony mówi

  Szkoda, że takie bezrobocie – 16% w powiecie, jak by wynosiło połowę tego to zostają tylko ci co nie chcą pracować i / lub żyją na garnuszku innych, tzn. państwa, a ty biedaku płać PIT (miesięcznie równe 420 zł do urzędu skarbowego z wypłaty odprowadzam), VAT i akcyzę. Inni tylko listę podpiszą raz na dwa miesiące i kasę mają. A ceny żywności i sama inflacja w górę, ostatnio tak źle było w 2012 roku.
  AVE

 9. Samodzielny mówi

  ja jak chciałem pracować to otworzyłem działalność i dobrze mi się żyje i do póki będziecie się oglądać na innych że ktoś coś da to ciągle będziecie tu gdzie jesteście. PiSowską propagandą ostro czuć w antysamorządowych komentarzach… wszystko źle wszystko be wszystko się należy, typowa roszczeniowa polska cebula. A o duzych zakładach pracy zapomnijcie, jest duża strefa ekonomiczna w Przasnyszu i Chorzelach, lepiej ulokowana i większa Ostrołęka czy Ciechanów, na Maków nikt rozsądny się nie obejrzy bo ekonomicznie nieuzasadnione, jeżeli sami nie weźmiecie spraw w swoje ręce to nikt Wam niczego nie da.

  1. Marek mówi

   Do samodzielnego i innych przemądrzałych z kręgu władzy…nie trzeba być w PiS zeby być do was w opozycji!Lata obserwacji waszych zagrań…słynne z teściowa..otaczanie sie przydupasami,obsadzanie stanowisk przez swoich..itp pokazały nam kto jest kim i co soba reprezentuje.Szczekanie i warczenie na ludzi utwierdza nas tylko w przekonaniu kim jesteście.Moze czas pomysleć o odejściu i zgodnie z podpowiedzią -otworzyć swoją działalność zeby pokazać jak to wy sobie super radzicie…

   1. Marta mówi

    Dobrze powiedziane.Niech juz odejdą i założą swoją działalność.Niech staną za lada,przy kasie,niech czekają na klientów.Zobaczymy jacy beda madrzy

   2. Bogdan mówi

    Mareczku niby nie z PIS-u! Popatrz na rodzinę Szydełkowej, Morawisia i całej tej zmiany! Przydupasy, obsadzanie swoimi i język jakim karmią ludzi – to szczyt ignorancji i bezczelności. W jakim to utwierdza Cię przekonaniu?!!

    1. Andrzej mówi

     Czyli jednym słowem bierzemy przykład z gory i powielamy schematy u nas tez.Brawo!To bardzo budujące a szczególnie dla młodzieży która to obserwuje i widzi ze mozna ba nawet trzeba tak dzialac

 10. zosia mówi

  Przepraszam bo gubię się w tym wszystkim. Czy ten artykuł jest podsumowaniem pracy Ciaka a może jego porażek. Rozmawiajmy o tym co napisane i czy cieszymy się czy nie że kolejne pieniądze i inwestycje trafiają do naszego miasteczka.Przekazujmy swoje merytoryczne uwagi dot.tematu bo inaczej całe to forum nic dobrego i mądrego nie przyniesie!!!Na podsumowanie pracy Rady i Burmistrza przyjdzie czas.A wszystkich którzy nie mają nic mądrego do powiedzenia tylko inwektywy ,zarzuty, brudy zapraszam do prokuratury , na policję do kościoła i gdzie tylko chcecie tylko nie każcie nam pływać razem z wami w tym czym się babrzecie,

 11. przydupas mówi

  Może warto przypomnieć kto i w jakiej turze wygrał jesienne wybory.
  A teraz nie spiskujemy, nie plujemy, nie obrzucamy wszystkich tym co wyjęliśmy z sedesu !
  Tylko do pracy ,do pracy dla siebie, dla rodziny i oczywiście dla miasta które tak kochacie.

  1. Stas mówi

   Przydupasie mam nadzieje ze ten blad sie nie powtórzy.Kandydaci tez byli i beda.To chyba ostatnia kadencja i oby tak było .Wszyscy wiedza jak jest i nie chca aby to trwalo

   1. piotr mówi

    Jak widać ,,blady” się i zdarzają i powtarzają.
    Chyba że jest się jak Staś : ja jestem wszyscy(bo schowany za kotarą)
    WSZYSCY to ja(potęga rozumu i wiedzy o społeczeństwie makowskim)

    1. Kaska mówi

     Niech wiec ci wszyscy inteligenci opuszcza ten beznadziejny makowek.Niech pozwolą wyrażać opinie nawet tym przysłowiowym głąbów i cebulowa.Po co sie męczyć w takim środowisku skoro inteligentna i prawa nasza władza moze sie wykazać gdzie indziej

     1. Ktosmowi mówi

      Ciak chce być posłem

 12. MIESZKANIEC mówi

  ZIELONO ZIELONO
  CZY TRAWA JEST ZIELONA ?
  KAŻDY WIE.
  CZY(M) MAKÓW JEST KAŻDY WIE?
  A ŚWIAT JEST KOLOROWY NIE TYLKO ZIELONY.

 13. Paulina mówi

  A co/kto to jest HR?

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zamknij