Luksus bez VAT-u

0 2 273

Luksus bez VAT-u 

  • 12 mln złotych mógł stracić budżet państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT,
  • trafne działania mazowieckich funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej przerwały nielegalny handel samochodami,
  • 10 mln złotych  to łączna wartość mienia zabezpieczonego na poczet przyszłych należności podatkowych.

Zaawansowane analizy ryzyka przeprowadzone przez Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy (MUCS) w Warszawie, doprowadziły do wykrycia mechanizmu, który był wykorzystywany do uszczuplania podatku VAT na wielką skalę. W proceder zaangażowane były trzy podmioty z powiatu piaseczyńskiego. Według wstępnych wyliczeń, tylko w ciągu kilkunastu miesięcy, budżet państwa mógł stracić nawet  12 mln złotych.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, w ramach prowadzonego postępowania przygotowawczego, przeszukali osiem posesji na terenie województwa mazowieckiego. Ponadto, wszczęto trzy kontrole celno – skarbowe. Wspólnie z pracownikami Urzędu Skarbowego  w Piasecznie  zabezpieczono między innymi 26 luksusowych pojazdów oraz dokonano wpisu do hipoteki na 11 nieruchomościach. Zablokowano również środki finansowe na rachunkach bankowych, stanowiących własność osób zaangażowanych IASw nielegalną działalność. Szacunkowa, łączna wartość zabezpieczonego mienia wynosi około 10 mln złotych.

„Izba Administracji Skarbowej w Warszawie  po raz kolejny przerwała nielegalny proceder  związany z uszczupleniem podatku VAT wielkiej wartości.  Nasze skuteczne działania są efektem  sprawnej analizy ryzyka i dotychczasowych doświadczeń w zwalczaniu tego typu  nadużyć. Z oszustwami podatkowymi walczymy  nie tylko na terenie województwa mazowieckiego, ale również wszędzie tam, gdzie dochodzi do takich prób.  Przykładem może być jedno z naszych ostatnich ujawnień na terenie województwa podlaskiego i małopolskiego. Profesjonalnie i systematycznie  prowadzone działania funkcjonariuszy służby celno-skarbowej i pracowników mazowieckiej Izby Administracji Skarbowej (IAS)  w ostatnim okresie  pozwoliły na zatrzymanie karuzel VAT, których działalność mogła narazić budżet państwa na straty w wysokości ponad 500 milionów złotych.”  – powiedział Robert Antoszkiewicz Dyrektor IAS w Warszawie.

Śledztwo w sprawie prowadzi naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno – Skarbowego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej