Jakie błędy popełniamy przy składaniu PIT-ów?

0 264

Pierwsze cztery miesiące roku, to czas, w którym każdy z nas zobowiązany jest do wypełnienia i złożeniu w Urzędzie Skarbowym swojego zeznania podatkowego. Dla jednych to bardzo stresująca procedura, dla innych czysta formalność. W deklaracjach często pojawiają się błędy, które mogą skutkować obowiązkiem złożenia korekty zeznania, lub nawet wizyty w Urzędzie Skarbowym celem wyjaśnienia. Jakie błędy popełniane są najczęściej?

Przy samodzielnym rozliczaniu się z fiskusem, łatwo o błędy. Czasem korzystniejsze może okazać się skorzystanie z usług, jakie oferuje biuro rachunkowe lub księgowość (godne polecenia biura znajdziesz w miastach takich jak np. Grodzisk Mazowiecki). 

Do najczęstszych błędów popełnianych podczas wypełniania deklaracji PIT należą:

  • Zastosowanie błędnego formularza PIT. Należy pamiętać, aby zeznanie podatkowe zostało złożone w aktualnie obowiązującym formularzu, ogłoszonym przez Ministerstwo finansów. Warto wiedzieć, że niemal co roku ulegają one zmianom, dlatego posiadając jakiś zeszłoroczny formularz w domu, warto sprawdzić , czy jest on aktualny także w tym roku. Najłatwiej zrobić to sprawdzając nr indeksu, znajdujący się w prawym dolnym rogu. Właściwe formularze Pit dostępne są także w Urzędach Skarbowych oraz podczas rozliczania się online. 
  • Błędny identyfikator podatkowy. Do tego błędu dochodzi najczęściej przy rozliczeniach wspólnie z małżonkiem. Przy prowadzeniu działalności gospodarczej zawsze należy wpisać nr NIP, podczas gdy małżonek będzie posługiwał się nr PESEL (czasem podatnicy wpisują na odwrót). Kolejną rzeczą, która się myli to spisanie nr NIP pracodawcy z Pit 11, zamiast własnego nr PESEL. Zdarza się także wpisanie nr NIP, bądź PESEL małżonka, zamiast podatnika.
  • Źle obliczony dochód. Czasem zdarza się, że kwota uzyskania przychodów nie zgadza się z kwotą przychodów. Do błędu dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy źle zsumowano kwoty uzyskane z kilku źródeł.
  • Brak oznaczenia celu złożenia zeznania podatkowego. Tu wystarczy jedynie postawienie krzyżyka przy określeniu czy jest to złożenie deklaracji, czy też korekty deklaracji.
  • Brak podpisu. Deklaracja podatkowa to dokument, bez podpisu nie ma on znaczenia i wywołuje żadnych skutków prawnych.
  • Pomyłka w kolejności małżonków, przy wspólnym rozliczaniu PIT. Rozliczając się wspólnie z małżonkiem, należy pamiętać o kolejności podanej na początku formularza, kto jest podatnikiem, a kto małżonkiem. Dane wpisujemy przyjętej kolejności, zdarzają się na przemian wypełnione formularze.
  • Wprowadzenie niepoprawnego adresu zamieszkania. W zeznaniu podatkowym należy podać aktualny adres zamieszkania, który obowiązywał w dniu składania deklaracji. Należy pamiętać, by nie podawać tu adresu zameldowania, chyba że jest on taki sam jak miejsce zamieszkania.

Aby uniknąć błędów przy składaniu deklaracji majątkowej, czasem warto oszczędzić sobie stresu, nerwów i zlecić rozliczenie punktom takim jak księgowość lub biuro rachunkowe. 

Źródło: https://br-lis.pl/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej