Jak wygląda pobyt w ośrodku leczenia uzależnień? To warto wiedzieć
Leczenie uzależnienia w ośrodku to złożony proces, który wymaga pełnego zaangażowania ze strony pacjenta oraz profesjonalnego wsparcia terapeutycznego. Pobyt w placówce wiąże się z koniecznością przestrzegania określonych zasad, ponadto zabronione są pewne zachowania. Wszystko to ma na celu ułatwienie osobie uzależnionej wyjście z nałogu i powrót do nowego życia.
Co warto wiedzieć o pobycie w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień?
Każda osoba, która decyduje się na pobyt w ośrodku, musi być w pełni świadoma swojej decyzji. Terapia ma na celu całkowite zaprzestanie przyjmowania środka uzależniającego oraz pracę nad samym sobą i własnym życiem. Przebywanie w ośrodku jest dobrowolne, jednak musi być poparte postanowieniem z własnej woli, czyli nie może być wynikiem przymusu. Tylko taka postawa daje szanse na nowe lepsze życie. Terapia pomaga zrozumieć mechanizm uzależnienia, uczy zdrowych zachowań oraz radzenia sobie z trudnościami. Dodatkowo wskazuje, jak reagować na sygnały ostrzegawcze po zakończonej terapii oraz jak utrzymać abstynencję.
Psychoterapeuci prowadzą spotkania grupowe i indywidualne, których celem jest wyjście z nałogu oraz odzyskanie kontroli nad własnym życiem. Co ważne, w ośrodku obowiązuje zakaz odwiedzin, możliwe są jednak przepustki. Każda osoba decydująca się na leczenie musi także przestrzegać zasad oraz harmonogramu danego dnia. To ważne, głównie ze względów organizacyjnych oraz psychologicznych. Dzięki temu pacjenci łatwiej przystosowują się do nowej rzeczywistości.
Czego nie można zabrać ze sobą do ośrodka?
Pacjenci, którzy decydują się na pobyt w ośrodku leczenia uzależnień, muszą zachować całkowitą abstynencję. Zakazane jest wnoszenie na teren placówki jakichkolwiek środków odurzających czy substancji psychoaktywnych. Dodatkowo zabronione jest posiadanie ostrych narzędzi, a pobyt w ośrodku wiąże się z zakazem używania agresji słownej oraz fizycznej. Przejawy nietolerancji również są zabronione. W niektórych przypadkach możliwe są ograniczenia w korzystaniu z telefonu czy internetu, ma to na celu powstrzymanie osoby uzależnionej od kontaktowania się z toksycznym środowiskiem. Pobyt w placówce wiąże się także z bezwzględnym przestrzeganiem wszystkich reguł, które obowiązują na terenie ośrodka.
Jak pacjenci spędzają wolny czas?
Pobyt w ośrodku to nie tylko intensywny czas zmian, które zachodzą podczas zajęć terapeutycznych. To również odpoczynek i rekreacja, gdzie pacjenci mogą korzystać z dostępnych form aktywności fizycznej. Mowa tutaj o możliwości gry w bilard czy piłkarzyki. Placówki często dysponują również własną siłownią, która jest do dyspozycji pacjentów. Trening to świetny sposób na rozładowanie negatywnych emocji. W ośrodkach znajdują się także pokoje rekreacyjne czy boiska np. do gry w badmintona. Dodatkowo placówki najczęściej zlokalizowane są z dala od zgiełku miasta na terenach zielonych w pobliżu jezior lub innych malowniczych terenów. To świetne miejsce do spacerów czy odpoczynku na świeżym powietrzu. Cisza i spokój połączone z przyjemną atmosferą oraz dyskrecją gwarantują doskonałe warunki do wyciszenia, regeneracji czy medytacji.
Jak wygląda typowy dzień w ośrodku?
Pobyt w ośrodku leczenia uzależnień jest związany z przestrzeganiem określonych zasad. Plan dnia jest intensywny, ponieważ zajęcia trwają od 8 do 10 godzin dziennie. Terapia jest dedykowana konkretnym grupom pacjentów. W procesie leczenia konieczna jest zatem dyscyplina, sumienność i systematyczność. Ważne jest także przestrzeganie ustalonego harmonogramu, w tym godzin zajęć oraz pór posiłków. Każda osoba, która przebywa w ośrodku, jest zobowiązana do uczestnictwa we wszystkich zajęciach, które są jej dedykowane. Po śniadaniu rozpoczynają się konsultacje lekarskie oraz spotkania terapeutyczne, które trwają przez większość dnia. Jednak pobyt w ośrodku to także nabywanie nowych umiejętności czy korzystanie z dostępnych form aktywności. Warto mieć na uwadze, że leczenie w ośrodku jest dobrowolne, a terapia może być przerwana w dowolnym momencie. Jednak, jeśli celem jest uwolnienie się od nałogu i odzyskania kontroli nad własnym życiem, to konieczne jest przestrzeganie wszystkich zasad, które panują w placówce.
Ośrodki leczenia uzależnień to świetne miejsce dla każdej osoby, która utraciła kontrolę nad własnym życiem. Warto jednak pamiętać, że chęć pobytu w placówce, musi wynikać z własnej woli nałogowca. W przeciwnym wypadku prawidłowy proces leczenia nie będzie przebiegał pomyślnie.