Jak urządzić ogród zimowy – podpowiadamy!

532

Stworzenie eleganckiej i niepowtarzalnej przestrzeni w ogrodzie zimowym pozwala cieszyć się zielenią przez cały rok. Kontakt z roślinami ma korzystny wpływ nie tylko na samopoczucie, lecz także na ogólną kondycję psychofizyczną organizmu. Żywe kwiaty doniczkowe oczyszczają powietrze, ich piękna estetyka sprawia, że czujemy się w pomieszczeniu lepiej, a wypoczynek staje się efektywniejszy. W tym celu coraz więcej osób decyduje się na stworzenie w swoim domu oranżerii – czyli zimowego ogrodu znajdującego się w oszklonym pomieszczeniu, najczęściej od strony południowej.

Jak zaaranżować ogród w zimie?

Oranżeria nazywana również pomarańczarnią znajduje się w przybudówce lub w zaadaptowanej werandzie. Swoją nazwę zawdzięcza pierwotnej funkcji, jaką była hodowla cytrusów głównie pomarańczy w XVIII i XIX wieku w przypałacowych oszklonych pomieszczeniach.

Popularne dwa wieki temu eleganckie pomarańczarnie, w których arystokracja piła herbatę i odpoczywała w otoczeniu egzotycznych roślin, współcześnie przeżywają prawdziwy renesans. W urządzeniu zimowego ogrodu pomogą produkty, które oferuje sklep ogrodniczy on-line Febe Store. Tu znajduje się szeroki asortyment produktów ogrodniczych, a także funkcjonale akcesoria pomocne przy zagospodarowaniu wnętrz.

O czym należy pamiętać, urządzając ogród zimowy?

Decydując się na aranżację ogrodu zimowego, warto wziąć pod uwagę rodzaj ogrzewania. Od jego typu zależy dopasowanie roślin, a tym samym estetyka wnętrza. Oranżerie dzielimy na dwa rodzaje: ciepłą i zimną. Ta druga nie posiada żadnego ogrzewania wewnętrznego. Jedynym źródłem ciepła są promienie słoneczne padające przez oszklone ściany i sufit. W tego typu pomarańczarniach w sezonie zimowym temperatury wahają się od 10 do 14 stopni Celsjusza. To idealne wnętrza do przechowywania roślin wrażliwych na ujemne temperatury oraz takich, które w trakcie roku potrzebują odrobinę czasu na przechowywanie w chłodniejszych wnętrzach.

Natomiast w oranżerii ciepłej ogrzewanej w sezonie zimowym za pomocą grzejników wewnętrznych lub ogrzewania podłogowego można przechowywać rośliny lubiące wysokie temperatury przez cały rok, np. gatunki egzotyczne, w tym cytrusy.

W celu estetycznego rozmieszczenia doniczek z roślinami pomocne okazują się parapety i kwietniki. Jednak od kilku sezonów niezwykle modne okazują się szafki wiszące. W celu zaopatrzenia się w tego typu produkty warto odwiedzić profesjonalny internetowy sklep ogrodniczy oferujący tego typu artykuły.

Warto jednak pamiętać, że wisząca półka dobrze sprawdzi się w przypadku niewielkich rozmiarów roślin. Natomiast duże donice warto ustawiać na podłodze. Ogród zimowy ma tę zaletę, że można w nim hodować rośliny osiągające duże rozmiary – wystarczy zapewnić im odpowiednią ilość miejsca i dostęp do światła naturalnego, a odwdzięczą się pięknym wyglądem.

Meble i dodatki w ogrodzie zimowym

Oranżeria to nie tylko rośliny. To także miejsce wypoczynku, relaksu, a także przestrzeń, do której zostają zaproszeni goście na popołudniową kawę lub herbatę. Dlatego w ogrodzie zimowym należy ustawić meble wypoczynkowe. Mogą to być kanapy i fotele lub wygodne krzesła. Ważnym elementem jest również stół lub ława – mebel służący do postawienia na nim filiżanek z napojami, gazet oraz innych przedmiotów. Mimo że oranżeria należy do jasnych i przestronnych wnętrz, to warto w niej umieścić różnego typu lampki, latarenki oraz świeczki. Tego typu dodatki zbudują niesamowity klimat, stając się efektowną dekoracją.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej