Jak sprawdzić auto po VIN?

0 936

Sprawdzanie samochodu po VIN jest coraz powszechniejszą praktyką. To dzięki niej możemy dowiedzieć się o danym samochodzie znacznie więcej, niż z ogłoszenia czy od osoby sprzedającej dany pojazd – jest to niezwykle istotne, gdyż niestety, łatwo zostać oszukanym podczas kupowania samochodu używanego.

Dlaczego sprawdzanie auta po VIN jest tak istotne?

Właśnie ze względu na liczne oszustwa sprawdzanie samochodu i jego numeru VIN jest tak istotne. Numer VIN, czyli inaczej numer nadwozia, to indywidualny numer przypisywany dla każdego samochodu. Oznacza to, że dany numer jest przypisany tylko do jednego samochodu, a wszystkie informacje o pojeździe, w tym informacje o wypadkach, kolizjach, przejechanych kilometrach czy kradzieżach również przypisywane są do tego numeru. Jeżeli więc uda nam się go rozkodować, dostaniemy wiele informacji o historii danego pojazdu. W praktyce będzie ich tym więcej, im dłużej samochód przebywa w Polsce, chociaż wiele baz danych, z których korzystają portale do sprawdzania VIN, korzysta również z baz z zagranicznymi danymi.

Sprawdź numer VIN →  https://www.historiaszkod.pl/sprawdzenie-vin.html

Jeżeli więc chce się mieć pewność co do tego, że samochód, który kupujemy, nie miał wypadków ani kolizji, lub miał je, ale nie były one poważne, ale także, gdy chcemy ustalić, czy licznik samochodu nie był cofany lub, czy samochód nie został zgłoszony jako skradziony – właśnie do tego będzie służył numer VIN i informacje uzyskane po jego rozkodowaniu.

Jak sprawdzić samochód po VIN?

Nie jest to zadanie trudne. Wystarczy wybrać jedną z platform, które oferują takie usługi – jedną z popularniejszych jest Historiaszkod.pl – głównie dlatego, że podstawowe informacje są tutaj dostarczane zupełnie za darmo. Dopiero w momencie, gdy chcemy dowiedzieć się więcej, konieczna jest dopłata.

Aby skorzystać z portalu Historiaszkod.pl, konieczny jest jedynie numer VIN danego samochodu, jednak wiele innych platform wymaga dwóch dodatkowych danych: daty pierwszej rejestracji samochodu oraz obecnych numerów rejestracyjnych. Warto więc wyposażyć się we wszystkie trzy, chociaż niekoniecznie jest to zadanie szybkie. O ile numer VIN często podawany jest w ogłoszeniach a numery rejestracyjne łatwo odczytać ze zdjęć, o tyle data pierwszej rejestracji często nie jest podawana przez sprzedającego. Z tego powodu warto o nią po prostu dopytać.

Ile kosztuje sprawdzanie auta po VIN?

Nie jest to procedura droga – w przypadku płatnych portali, koszt pojedynczego sprawdzania będzie kosztował kilkadziesiąt złotych, a wiele platform oferuje również pakiety, w których kilka sprawdzeń oferowanych jest w cenie niższej, niż wyniosłaby ona, gdy poszczególne sprawdzenia opłacone zostały jako pojedyncze zamówienia. Na samym początku warto jednak korzystać z portali darmowych, które służą do sprawdzania samochodu po VIN. Jest nim właśnie Historiaszkod.pl. Portal poinformuje nas, zupełnie za darmo, czy samochód brał udział w wypadkach lub kolizjach, czy też nie – idealnie więc sprawdzi się do weryfikowania, czy samochód jest bezwypadkowy. Jeżeli samochód brał w nich udział, istnieje możliwość

wykupu płatnych danych – poinformują one, co zostało uszkodzone, kiedy wydarzenia miało miejsce, gdzie, jaka była szkoda pojazdu, a dodatkowo jest szansa nawet na zobaczenie zdjęć samochodu tuż po wypadku. Jest to opcja idealna dla osób, które nie dyskwalifikują samochodów powypadkowych, chcą być jednak świadome tego, w jakich zdarzeniach auto brało udział.

Kiedy warto sprawdzić samochód po VIN?

Jeżeli korzystamy z darmowych opcji, najlepiej zrobić to jeszcze przed oględzinami danego samochodu. Nic nas to nie kosztuje, a przed oględzinami i jazdą testową otrzymamy dodatkowe, cenne informacje. Jeżeli samochód nie ma podawanych w ogłoszeniu informacji o wypadkach, a narzędzie je wskaże, warto dopytać o nie sprzedającego. Jest to również doskonała metoda na sprawdzenie prawdomówności sprzedającego – jeżeli narzędzie wskazuje wypadki lub kolizje w przeszłości, sprzedający twierdzi jednak w zaparte, że na pewno nie miały one miejsca, należy poważnie zastanowić się nad tym, czy w przypadku innych informacji sprzedający, aby znów nie mija się z prawdą.

Na co zwracać uwagę, sprawdzając numer VIN samochodu?

Sprawdzając numer VIN, należy brać pod uwagę nie tylko cenę, ale i jakość baz, z których dany portal korzysta. Powinny być one jak najczęściej aktualizowane, ale ponadto powinny one obejmować nie tylko Polskę, ale również tereny Unii Europejskiej. Dobrze byłoby, aby bazy posiadały też dane z USA, gdyż kupując samochód sprowadzany ze Stanów Zjednoczonych, mamy pewność, że miał on wypadki na koncie – bez nich nie opłaca się sprowadzać takich samochodów do Polski ze względu na podatki i koszty samego transportu samochodu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej