Co to jest płaskostopie poprzeczne i jak sobie z nim poradzić?
Jedną z najczęściej diagnozowanych wad stóp jest płaskostopie, a zwłaszcza płaskostopie poprzeczne, które jest jednym z rodzajów płaskostopia. Jest to choroba, która dotyka ludzi w różnym wieku, nawet dzieci i objawia się ona zazwyczaj spłaszczeniem stopy.
Otóż, kiedy stopa jest prawidłowo ukształtowana, nie dotyka ona całą swoją powierzchnią podłogi, gdyż kości ułożone są łukowato i wtedy też z podłogą stykają się niektóre punkty stopy, aczkolwiek kiedy mamy do czynienia z płaskostopiem. Każda zmiana, którą zauważymy na naszej stopie oznaczać może, iż coś jest nie tak, dlatego warto udać się wtedy do podologa lub też wiedzieć, co należy zrobić, by dany problem zażegnać i zapobiegać mu na przyszłość.
Płaskostopie poprzeczne – co to takiego?
Dokładniej płaskostopie poprzeczne jest schorzeniem deformacyjnym stopy, kiedy to przednia część stopy styka się całą swoją powierzchnią z podłogą. Prawidłowo zbudowana stopa powinna stykać się w tej części jedynie 1. oraz 5. głową kości śródstopia. Jeśli chodzi o przyczyny, z których to schorzenie wynika, może być ich bardzo wiele. Można wśród nich wyróżnić na przykład otyłość, wszelkie urazy, zaburzenia hormonalne, cukrzycę, wiotkość aparatu mięśniowo-więzadłowego, czy po prostu nieodpowiednio dobrane obuwie. Warto czym prędzej zareagować, kiedy tylko widzimy na swoich stopach jakiekolwiek zmiany w tym zakresie, na przykład pójść do podologa, gdyż nieleczone płaskostopie może przyczyniać się do powstawania kolejnych schorzeń, na przykład haluksów, czyli zmian deformacyjnych związanych z wykrzywieniem dużego palca stopy, czy też tak zwanych palców młotkowatych, a więc przykurczu palców, podczas którego pojawiają się też na palcach bardzo bolesne odciski.
Wkładki ortopedyczne
Bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o leczenie płaskostopia, jest wybór specjalnych wkładek na płaskostopie poprzeczne: footwave.pl/wkladki-ortopedyczne/footwave-hallux. Takie wkładki są bardzo skuteczne i pozwalają na zapobieganie problemom z płaskostopiem. Bardzo dobrze sprawują się w tej roli wkładki termoplastyczne, które to są modelowane termicznie i idealnie dopasowane do konkretnej stopy, co stanowi bardzo indywidualny sposób leczenia. Dodatkowo też takie wkładki mają swoje inne plusy, na przykład bardzo absorbują wszelkie wstrząsy, są antygrzybiczne i antybakteryjne, co nie wpływa negatywnie na higienę stóp, która również jest niezmiernie ważna. Takimi wkładkami można z powodzeniem zastąpić wkładki fabrycznie włożone do butów, które kupujemy. Warto jednak zwracać uwagę, czy kupowane przez nas obuwie jest wygodne, gdyż obuwie, które będzie nas uciskać czy uwierać, może jeszcze bardziej pogłębić problem płaskostopia lub przysporzyć nam innych problemów ze stopami.