Narodowe Czytanie w Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie

Narodowe Czytanie w Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie. 

Akcja Narodowe Czytanie w makowskim MDK stała się inspiracją do zorganizowania takiej imprezy w siedzibie Naczelnego Dowództwa Sił Sojuszniczych NATO w belgijskim mieście Mons. W belgijskim Narodowym Czytaniu użyty został scenariusz oraz prezentacja wykonana przez pracownicę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Makowie Mazowieckim – Dominikę Rachubę.

Narodowe Czytanie odbyło się w Makowie Mazowieckim 10 września 2018 roku w Miejskim Domu Kultury. Głównym organizatorem, jak co roku była, Miejska Biblioteka Publiczna w Makowie Mazowieckim.

Impreza zainspirowała gościa z Belgii, obecną na uroczystości panią Justynę Sudzik, do zorganizowania takiej samej akcji w Mons. Do tego celu użyty został scenariusz oraz prezentacja wykonana przez pracownicę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Makowie Mazowieckim – Dominikę Rachubę.

9 listopada 2018 r. w Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie, znajdującym się w belgijskim mieście Mons, odbył się wieczór z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego. Wieczór  rozpoczął się uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego, dla uczczenia 100-lecia odzyskania  przez Polskę niepodległości.

W spotkaniu udział wzięli oficerowie służący w Dowództwie, żołnierze, pracownicy cywilni NATO wraz ze swoimi rodzinami, jak również młodzież z nauczycielami. Była to pierwsza edycja Akcji Narodowego Czytania zorganizowana w SHAPE (Supreme Headquarters Allied Powers Europe).

Organizację wydarzenia wsparła Polska Szkoła w Mons oraz płk pilot Paweł Marcinkowski, pełniący aktualnie obowiązki Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego (PNPW) przy SHAPE. Nad całością przedsięwzięcia czuwała pani Justyna Sudzik, żona jednego z oficerów służących w dowództwie.

Akcja zyskała duże zainteresowanie wśród belgijskiej Polonii. Miejmy nadzieję, że będzie to początek przygody z Narodowym Czytaniem, które organizowane jest corocznie pod patronatem Pary Prezydenckiej RP.

Miejska Biblioteka Publiczna w Makowie Mazowieckim otrzymała podziękowanie za użyczone materiały oraz fotorelację z imprezy.

Zdjęcia zostały wykonane przez Piotra Sudzika.

Dominika RachubaJustyna SudzikMiejska Biblioteka Publiczna w Makowie MazMonsNaczelne Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w EuropieNarodowe Czytanie 2018NATOSHAPESupreme Headquarters Allied Powers Europe