Ksiądz prałat Józef Śliwka obchodzi dziś 90. urodziny
Powszechnie znany i bardzo lubiany ksiądz prałat Józef Śliwka obchodzi dziś 90. urodziny.
Z tej okazji składamy Dostojnemu Jubilatowi najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności, Bożych łask i długich lat życia. Wszystkiego najlepszego Księże Prałacie!
Młodszym Czytelnikom przypominamy pokrótce życiorys Jubilata.
Ks. prałat mgr Józef Śliwka urodził się 11 lutego 1930 roku we wsi Mystkówiec Stary w parafii Pniewo niedaleko Pułtuska. Rodzicami jego byli Antoni i Małgorzata ze Światkowskich. Edukację rozpoczął w siedmioklasowej szkole podstawowej w Pniewie. Następnie przez 4 lata uczęszczał do pułtuskiego gimnazjum im. Ks. Piotra Skargi. Po jego ukończeniu przez 2 lata uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Stanisława Kostki w Płocku. Ze względu na fakt, iż władze komunistyczne nie uznawały egzaminów dojrzałości składanych w Niższych Seminariach, ks. Józef Śliwka maturę państwową złożył w liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie.
Po maturze zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Ukończył też studia specjalistyczne z apologetyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1967 r. biskup płocki mianował go kanclerzem kurii, stanowisko to ks. Józef Śliwka piastował przez prawie 12 lat. 6 października 1970 r. został mianowany przez biskupa kanonikiem gremialnym płockiej kapituły. W latach 1971-1972 ks. Śliwka pełnił także obowiązki dyrektora Wydawnictwa Diecezjalnego. W październiku 1973 został mianowany zastępcą wikariusza generalnego.
W 1980 r. ks. Józef Śliwka został mianowany proboszczem w parafii p.w. św. Józefa w Makowie Mazowieckim. Do najważniejszych osiągnięć ks. Józefa Śliwki dokonanych w naszym mieście należy zaliczyć: wybudowanie nowego domu parafialnego w latach 1982-1986, utworzenie w 1987 r. kaplicy w szpitalu, w 1988 r. powiększenie terenu cmentarza parafialnego, wybudowanie i urządzenie kaplicy na tymże cmentarzu, oraz wiele prac konserwatorsko-remontowych prowadzonych na terenie parafii. Czas proboszczowania Księdza Prałata to także okres duszpasterzowania w czasie stanu wojennego, pracy z istniejącymi i tworzenia nowych grup parafialnych i wytężonej pracy kapłańskiej.
Po przejściu na emeryturę ksiądz prałat Józef Śliwka pozostał w Makowie i nadal pełni posługę duszpasterską.
Jakoś nasz Kościół za czasów ks. Śliwki wspominam najmilej. Wszystkiego najlepszego. Dużo zdrowia Księdzu życzymy.