Dwa dni spotkań z historią, czyli „Niepodległa na 100”.
Były spotkania z przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych i średnich, seminarium historyczne dla dorosłych. Byli rekonstruktorzy w historycznych mundurach. Było złożenie kwiatów pod pomnikiem. Wreszcie największa atrakcja – rekonstrukcja bitwy z bolszewikami na makowskim Rynku. Wszystko to działo się w ostatni weekend 19 i 20 października.
Jeśli w centrum miasta pojawiają się pojazdy pancerne i bolszewicy, wypada zapytać, kto za tym stoi.
– W dniach 19 – 20 października 2018 r. w Makowie Mazowieckim realizowane było zadanie „Niepodległa na 100” –
wyjaśnia dr Małgorzata Gos, p.o. kierownika Wydziału Oświaty, Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu w Urzędzie Miejskim. – Gospodarzami wydarzenia była Fundacja „Kocham Maków” oraz Urząd Miejski w Makowie Mazowieckim, zaś głównym koordynatorem projektu byłam ja. Głównymi celami realizowanego zadania było promowanie postaw patriotycznych i pozytywnych wzorców obywatelskich wśród mieszkańców Miasta oraz upowszechnianie wiedzy historycznej dotyczącej odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości w 1918 r.
„Niepodległa na 100” – piątek 19 października
W piątek 19 października, dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół zorganizowane zostały prelekcje i warsztaty prowadzone przez ekspertów w dziedzinie historii, wykładowców akademickich oraz historyków z regionu. Prowadzący przybliżali okres historyczny, w którym nasz kraj zniknął z mapy oraz przedstawiali heroiczne wysiłki naszych przodków w walce o niepodległość.
Zajęcia ożywione były przez rekonstruktorów z Torunia i Krasnosielca, którzy opowiedzieli o swoich mundurach i wyposażeniu. Ponadto, w trakcie spotkania w Przedszkolu Samorządowym Nr 4 dzieci zaśpiewały wraz z rekonstruktorami 4 zwrotki naszego hymnu państwowego. Na zakończenie spotkania zrobiono wspólne zdjęcia do kroniki przedszkola.
Starsze dzieci i młodzież ze szkół podstawowych pracowali w grupach, omawiając autentyczne dokumenty dotyczące odzyskania niepodległości pod kierunkiem pracownika IPN – Macieja Żuczkowskiego.
Warsztaty dla młodzieży ze szkół średnich poprowadził dr Dariusz Budelewski – historyk – regionalista. Dla uczniów szkół średnich zorganizowano również konkurs wiedzy historycznej z nagrodami.
Dorośli wzięli udział w wykładzie dotyczącym odzyskania niepodległości, historii regionu – Mazowsza oraz historii społecznej Makowa ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-żydowskich. Odbył się także panel dyskusyjny. Poza wykładowcami wzięli w nim udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, dyrektorzy szkół, nauczyciele historii oraz mieszkańcy Makowa, zaangażowani w krzewienie wartości patriotycznych i historycznych.
„Niepodległa na 100” – sobota 20 października
W sobotę 20 października o godzinie 10:30 w MDK otwarto wystawę historyczną, na której pokazano dokumenty, zdjęcia, mundury oraz inne eksponaty pochodzące z okresu odzyskania niepodległości. Do udziału w wystawie, którą nadzorował Wiesław Łaskarzewski, zaproszono Stowarzyszenie Muzealników Prywatnych z Kobyłki, Fundację EKSPONAT oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznych 79 pp. Strzelców Słonimskich.
Podczas otwarcia wystawy wręczono również nagrody laureatom plastycznego konkursu „100 lat Niepodległej.”
W samo południe, złożono kwiaty pod pomnikiem „Bohaterom poległym w walce o niepodległość́”, by oddać́ hołd bohaterom walczącym o wolną Polskę̨ w latach 1914–1920.
Następnie na nowo otwartym Rynku Miejskim odbyły się pokazy opancerzonych pojazdów z epoki oraz broni używanej przed stu laty. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość obejrzeć czołg Renault FT i samochód pancerny WNUK,. Pojazdy te wzięły udział (po stronie polskiej) w rekonstruowanej potyczce z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Zaprezentowano także opancerzony pojazd Russo-Bałt, który w walce wspierał bolszewików.
Wszyscy uczestnicy spotkania mieli również możliwość porozmawiać z rekonstruktorami, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia oraz spróbować pysznej grochówki z „wkładką”, serwowanej z prawdziwej, dymiącej kuchni polowej, użyczonej na potrzeby projektu przez Dom Weselny PIAST w Makowie Mazowieckim.
Na zdjęciach: dwa dni spotkań z historią, czyli „Niepodległa na 100”.