Jeżówki – różne gatunki popularnej rośliny. Jakie wybrać?
Jeżówka (echinacea) to roślina, która ostatnio cieszy się zwiększonym zainteresowaniem ogrodników i nie tylko. Najczęściej można spotkać jeżówkę purpurową, wykorzystywaną także w ziołolecznictwie. Jeżówki mają wiele zalet jako rośliny ogrodowe i zielarskie. Ich malowniczy wygląd sprzyja uzyskaniu w ogrodzie efektu nawiązującego do naturalnych stanowisk występowania tych gatunków.
Jakie jeżówki można posadzić w ogrodzie?
Można powiedzieć, że jeżówki są obecnie bardzo modne i po prostu warto je mieć, a po posadzeniu na pewno staną się jednymi z ulubionych roślin. Wspomniana już jeżówka purpurowa to odmiana, z którą zetkną się najprawdopodobniej wszyscy zainteresowani tym gatunkiem. Ma charakterystyczne fioletowe kwiaty i do tego jest wartościową rośliną leczniczą (wykorzystuje się ją np. przy stanach zapalnych zatok). Sadzi się ją w kępach, samodzielnie lub w połączeniu z innymi odmianami np. jeżówką wąskolistną. Nasadzenia należy wykonywać na nasłonecznionych stanowiskach, ale dobrze jest, gdy są one osłonięte od wiatru.
Popularne i mniej popularne odmiany jeżówki
Dla uzyskania ciekawych efektów można łączyć ze sobą różne kolory kwiatów jeżówki, w tym celu należy wybrać kilka różnych odmian. Niektóre odmiany typowo ogrodowe mają kwiaty, które stopniowo zmieniają kolor, inne są jednobarwne. Zwykły przekrój barw, jakie mogą mieć kwiaty jeżówek, uwzględnia raczej ciepłą paletę – są to odcienie żółtego, czerwonego, purpurowego. Różnią się one też kształtem płatków, np. jeżówka blada ma wąskie i cienkie płatki kierujące się do dołu. Można sadzić różne odmiany obok siebie, nie jest to dla tych roślin żadną przeszkodą, a pozwala uzyskać naprawdę oryginalne kompozycje.
Jeżówki a aranżacja ogrodu
Mając duży ogród pozbawiony drzew, można zdecydować się na jeżówki, które uwielbiają słońce i pięknie kwitną w miejscach dobrze doświetlonych. Są roślinami dobrze czującymi się w swoim własnym towarzystwie, ale można je też łączyć, zachowując podobny „styl”. Romantyczny nieład kompozycji z jeżówkami w roli głównej podkreślą np. krwawniki, pysznogłówki, rumianki, często niższe niż wysmukłe pędy jeżówek. Rośliny te sadzi się w wyznaczonych miejscach – np. na rabatach kwiatowych, bo szczególnie efektownie wyglądają w gęstych grupach. Rabaty mogą być płaskie albo stworzone z wykorzystaniem naturalnych nierówności terenu, co czasem niweluje różną wysokość poszczególnych roślin.
Jeżówki można posadzić też w ogrodzie bez konkretnej aranżacji. Wystarczy zadbać o to, by miały w miarę żyzną glebę, jak też oczywiście dużą ilość światła słonecznego. Rozwiązanie takie jest bardzo dobre z uwagi na łatwe rozmnażanie się jeżówek poprzez samodzielny wysiew. Najlepsze efekty uzyskuje się po zmieszaniu odmian. Początkowo jest to kilka pojedynczych roślin, a w kolejnym roku grupa jest już znacznie większa. Im lepsze stanowisko i gleba, tym bardziej efektownie będzie wyglądały.
Podsumowując, w wielu ogrodach można spotkać pięknie kwitnące jeżówki. Rośliny te są wieloletnie, ale średnio trwają kilka sezonów i warto je wymieniać regularnie na nowe. Mogą rosnąć razem z innymi gatunkami lub samodzielnie.