Jak obliczyć koszty ogrzewania domu w 2023 roku?

0 991

Inflacja mocno obciąża budżety domowe Polaków. Prognozowane wydatki na 2023 roku nie napawają optymizmem. Jednym z najważniejszych składników w strukturze wydatków gospodarstw domowych stają się koszty ogrzewania. Opłaty za ogrzanie każdego metra kwadratowego pomieszczenia wzrosły niekiedy o kilkadziesiąt procent, uruchamiając intensywne poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Jak obliczyć całkowitą kwotę potrzebną na zapewnienie komfortu cieplnego w domu jednorodzinnym? Przedstawiamy poradnik dotyczący kalkulowania kosztów systemu ogrzewania w 2023 roku.

Koszty ogrzewania – co czeka mieszkańców w 2023 roku?

Mieszkania spółdzielcze i wspólnotowe korzystają przeważnie z ciepła dostarczanego z elektrociepłowni. Sposoby rozliczenia kosztów ogrzewania podlegają w tym przypadku kryteriom makroekonomicznym, wynikającym z aktualnego stanu danego sektora. Większość lokali mieszkalnych posiada podzielniki ciepła na grzejnikach lub centralnym liczniku. Kwota do zapłaty wynika wówczas z faktycznego zużycia. Należy pamiętać o dodatkowych składnikach opłat z tytułu ogrzewania części wspólnych nieruchomości, takich jak klatka schodowa i piwnice.

Prognozy cenowe na rok 2023 sugerują wzrosty kosztów ciepłowniczych o co najmniej 20 procent. Mówimy tutaj o opłatach za ogrzewanie z sieci. Wspólnoty, które zainwestowały we własny piec gazowy, muszą liczyć się ze wzrostem opłat rzędu 30-40%.

Podane tu informacje stanowią bazę prognostyczną dla właścicieli domów jednorodzinnych. Znaczna różnorodność metod grzewczych uniemożliwia podanie jednolitego scenariusza inflacyjnego. Kontynuuj lekturę, a dowiesz się, która metoda ogrzewania generuje największy potencjał dla oszczędności.

Najtańsze sposoby ogrzewania domu w 2023 roku

Warto pozbyć się złudzeń — koszty ogrzewania na 2023 rok dalej będą rosły. Najwięcej stracą właściciele domów ogrzewanych w całości energią elektryczną z sieci. Szacunkowe kalkulacje przeprowadzono dla statystycznego domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych, zamieszkiwanego przez rodzinę 2+2. Całkowita kwota za ogrzewanie plasuje się w widełkach 15-20 tysięcy złotych. Nieco mniejsze wydatki czekają gospodarzy ogrzewających dom węglem. Jednak również w tym przypadku należy się przygotować na koszt rzędu 7-9 tysięcy PLN.

Co zatem rekomendujemy nowym inwestorom lub osobom dokonującym termomodernizacji budynku? Nasze analizy jednoznacznie dowodzą skuteczności pomp ciepła w zakresie optymalizacji kosztów grzewczych. Dla modelowego domu, wydatki z tytułu użytkowania pompy ciepła nie powinny przekroczyć 4 tysięcy złotych w 2023 roku. To doskonały wynik, zważywszy na pozostałe, znacznie bardziej kosztowne alternatywy. Pompy ciepła świetnie współpracują z fotowoltaiką. W takim zestawieniu koszt ogrzewania domu zmieści się w kwocie 3000 PLN w skali całego roku.

Kalkulator kosztów ogrzewania domu

Jeśli chcesz poznać indywidualny koszty ogrzewania domu kalkulator dostępny pod adresem https://www.termofol.pl/kalkulator-kosztow/ okazuje się doskonałym narzędziem do tego celu. Po wprowadzeniu podstawowych danych (aktualna cena prądu, powierzchnia, klasa energetyczna budynku) otrzymasz szczegółowe zestawienie kosztów inwestycji i eksploatacji systemu grzewczego. Skontaktuj się z ekspertami Termofol, a uzyskasz fachową poradę przy wyborze optymalnych rozwiązań grzewczych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej