Czym jest rebranding i czy warto się mu poddać?

0 649

W dzisiejszych czasach biznesy coraz częściej potrzebują istotnych zmian wizerunkowych. Potrzeba ich wprowadzenia wynika najczęściej z popełnionych w przeszłości błędów, pojawienia się w otoczeniu firmy silnej konkurencji lub zmiany specyfiki prowadzonej działalności. Tak, jak do stworzenia nowej marki wykorzystywany jest branding, tak do przeobrażenia już istniejącego i zakorzenionego w świadomości odbiorców brandu, służy rebranding. Umiejętne wykorzystanie jego potencjału pozwala osiągnąć zamierzone cele, poprzez nadanie marce pożądanego wizerunku.

Branding a rebranding – czym różnią się oba pojęcia?

Rebranding jest bardzo często mylony i utożsamiany z brandingiem. To spory błąd, gdyż oba te pojęcia są zupełnie różne, pomimo pewnych podobieństw. Pod pojęciem brandingu kryje się proces budowania marki i jej świadomości od podstaw. Dotyczy on zwykle zupełnie nowych marek, które wejdą na rynek w przyszłości. Podstawą brandingu jest stworzenie identyfikacji wizualnej, czyli całej otoczki wizualnej, która będzie towarzyszyła marce na każdym kroku jej funkcjonowania na rynku. Rebranding jest natomiast procesem polegającym na transformacji wszystkich lub wybranych elementów, które tworzą już istniejącą i działającą na rynku markę.

Rebranding jest procesem trudnym i skomplikowanym. Jest jednak bardzo przydatny w wielu sytuacjach, które mogą spotkać markę w toku jej istnienia i funkcjonowania. Szczególnie przydatny okazuje się w trakcie fuzji, kryzysu wizerunkowego, zmiany grupy docelowej, a także wewnętrznej potrzeby odświeżenia wizerunku marki, który może jawić się jako zbyt przestarzały lub utracił swoją aktualność. Firmy często korzystają z rebrandingu także podczas wprowadzania na rynek zupełnie nowych produktów, które różnią się od ich dotychczasowej oferty. Rebranding opiera się na badaniu, planowaniu, zapowiadaniu oraz wdrażaniu zmian.

Skuteczny rebranding w praktyce

Głównym celem rebrandingu jest doprowadzenie do istotnych zmian w charakterze funkcjonowania marki na rynku. Jest to długotrwały i skomplikowany proces, który nie zawsze prowadzi do osiągnięcia pożądanych skutków. Głównym problemem i przeszkodą w jego przeprowadzeniu z sukcesem jest bowiem fakt, że dotyczy on już istniejącej i ciągle działającej marki, której wizerunek jest już zakorzeniony w świadomości odbiorców i posiada określony kształt. Bardzo często zdarza się, że klienci, którzy korzystają z usług danego brandu od 5, 10 lub więcej lat, mają spory problem z „przestawieniem się” na nowe i zaakceptowaniem zmian. Z tego powodu rebranding musi być przeprowadzony z najwyższą starannością tak, aby marka utrzymała zaufanie dotychczasowych klientów oraz otworzyła się na zdobywanie nowych. Każdy błąd może powodować sporo negatywnych konsekwencji, które w rezultacie sprawią, że proces nie przyniesie pożądanych, korzystnych efektów. Z tego powodu, rebranding warto powierzyć specjalistom, którzy dysponują całą niezbędną wiedzą, doświadczeniem oraz profesjonalnym know-how pozwalającym im na umiejętne zaplanowanie i przeprowadzenie rebrandingu. Ich usługi oferuje agencja brandingowa – profesjonalna firma świadcząca usługi z zakresu brandingu, rebrandingu i identyfikacji wizualnej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej