Rezonans magnetyczny, jako sposób dokładnej diagnostyki – jak się do niego przygotować?
Zdarza się coraz częściej, że lekarz podczas diagnostyki kieruje na rezonans magnetyczny. To nieinwazyjne badanie, które jest w pełni bezpieczne, pozwala lekarzowi prowadzącemu na kontrolę naszych wewnętrznych struktur anatomicznych, które są bardzo dokładnie uwidaczniane. Żeby przeprowadzone badanie ukazało pożądany obraz, należy przestrzegać kilku zasad. W jaki sposób przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?
Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie?
Przeprowadzenie badania rezonansu magnetycznego jest możliwe dzięki temu, że urządzenie emituje pole magnetyczne oraz fale radiowe. W trakcje badania pacjent nie pochłania żadnego promieniowania, jest ono w pełni bezpieczne oraz nieinwazyjne. Badanie rezonansu magnetycznego jest niezwykle dokładne – pozwala na bardzo szczegółowe uwidocznienie tych struktur anatomicznych, które zostały poddane badaniu. W zależności od tego, który obszar wymaga diagnostyki, czas badania może być różny. Najczęściej mieści się on w przedziale od 20 minut do godziny.
Rezonans magnetyczny – bardzo ważne przeciwskazania do jego przeprowadzenia
W przypadku badania przeprowadzonego urządzeniem do rezonansu magnetycznego istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwią taką diagnostykę. Pierwszą i jedną z ważniejszych tego typu przyczyn, jest posiadanie rozrusznika serca, czy innych elektrostymulatorów. Pole magnetyczne, które wytwarza się podczas badania, jest bardzo silne, może to niestety wpływać na pracę urządzeń pobudzających pracę serca, tym samym może ona zostać zaburzona. Jeżeli pacjent ma aparat ortodontyczny, endoprotezę, czy też inne metalowe elementy w swoim ciele, koniecznie powinien powiadomić o tym fakcie lekarza kierującego na badanie. Tego rodzaju implanty mogą, ale nie muszą być przeciwskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki, wszystko zależy od tego, z czego są wykonane. Nowoczesna medycyna stawia na elementy wykonane ze stopu tytanu, czy połączenia kobaltu, niklu i chromu, w takiej sytuacji badanie można przeprowadzić, jednak w przypadku np. endoprotezy bazującej na metalach szlachetnych, może to być niebezpieczne. Jednak w tym wypadku zawsze decyduje lekarz, dlatego należy pamiętać o poinformowaniu go, jeżeli ten problem nas dotyczy. Więcej informacj – www.rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny.
Przygotowanie do badania rezonansu magnetycznego
Z tego samego powodu, dla którego nie zleca się przeprowadzania badań przy wszczepionych implantach z metali szlachetnych, przed badaniem należy zdjąć wszystkie tego typu elementy, jakie nosimy na co dzień. Chodzi tu o kolczyki, zegarek, łańcuszek i inną biżuterię. Ze względu na konieczność nieruchomego leżenia najlepiej ubrać się w wygodną, niekrępującą ruchów odzież. Przed badaniem MR z użyciem kontrastu, lekarz zleca kontrolę poziomu kreatyniny we krwi.
Rezonans magnetyczny to badanie, podczas którego bardzo ważne jest pozostanie w bezruchu. Należy też przygotować się na większe natężenie hałasu w trakcie diagnostyki. Te niedogodności jednak rekompensowane są przez dokładność badania, które uznaje się za jeden z najlepszych sposobów diagnostyki stosowanych w bardzo wielu różnorodnych schorzeniach. Zapraszamy do skorzystania z badania w REX MEDICA, gdzie posiadamy urządzenie rezonansu magnetycznego przystosowane do pacjentów z klaustrofobią oraz tych o wadze do 250 kg.