Jak regenerować zużyte drewniane stopnie schodowe?

0 867

Drewniane schody mimo wysokiej wytrzymałości mogą w pewnym momencie sygnalizować znamiona zużycia i nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Najlepiej w takiej sytuacji zająć się ich regeneracja, która pozwoli tchnąć w nie drugie życie.

Krok 1 – piasek

Zacznij od zeszlifowania stopni do gołego drewna papierem ściernym o granulacie P80. Będzie to wymagało połączenia szlifowania mechanicznego i ręcznego, aby dostać się do ciasnych narożników i wokół tralek. Warto w takiej sytuacji wykorzystać szlifierkę wyposażoną w odpylacz. Za jej pomocą szlifujemy tyle powierzchni, ile osiągnie szlifierka, a następnie przechodzimy na szlifowanie ręczne za pomocą klocka ściernego wyposażonego w papier ścierny. Podczas ręcznego szlifowania należy szlifować ziarnem. Sugerujemy użycie skrobaka w rogach, jeśli stare wykończenie nie odpadnie.

Krok 2 – czyszczenie

Odkurzamy między przejazdami, a następnie przemywamy stopnie ściereczką. To sprawi, że kurz i obce zanieczyszczenia, takie jak brud, nie zostaną uwięzione między papierem ściernym a bieżnikami. Szlifowanie nad kurzem i brudem może spowodować drobne rysy, które będą widoczne po dodaniu ostatecznego wykończenia.

Krok 3 – ponownie piasek

Po pomyślnym usunięciu wykończenia i uzyskaniu gołego drewna przy użyciu papieru o granulacie P80 powtarzamy proces z papierem P120.

Krok 4 – ponowne czyszczenie

Dokładnie odkurzamy stopnie, a następnie ponownie wycieramy je za pomocą ściereczki. Pamiętajmy o tym, aby nie wycierać bieżników mokrą szmatką.

Krok 5 – dokładne obchodzenie się z drewnem

Jeśli mamy w planach zmianę koloru bieżnika, najpierw nakładamy odżywkę do drewna, a następnie bejcę na bazie oleju za pomocą bawełnianej szmatki. Należy się upewnić, że całe poprzednie wykończenie zostało usunięte, w przeciwnym razie plama nie wchłonie się prawidłowo. Kondycjoner do drewna zapewni równomierne wnikanie bejcy w drewno. Nakładamy za pomocą pędzla lub szmatki. Pozostawiamy na około 15 minut, a następnie usuwamy nadmiar odżywki za pomocą niestrzępiącej się ścierki.

Źródło: https://fabrykadrewnianychkonstrukcji.pl/

Krok 6 – barwniki na bieżnikach

Należy obficie nałożyć barwnik za pomocą pędzla, szmatki lub podkładki do barwienia, a następnie przetrzeć bieżnik za ich pomocą, aby usunąć nadmiar plamy. Pozostawiamy plamę barwnika do wyschnięcia na 12 godzin. Wskazówka: warto wykonać ten proces w nocy, aby schody mogły być używane przez cały proces wykańczania.

Krok 7 – wykończenie

Nałożyć warstwę poliuretanu na stopnie za pomocą pędzla. Zamiast poliuretanu na bazie oleju zaleca się dobrej jakości poliuretan na bazie wody. Poliuretany na bazie wody schną szybciej między warstwami i są łatwiejsze w obróbce. Nakładamy go pędzlem, zaczynając od jednego rogu i przesuwając wzdłuż bieżnika. Pozostawiamy do wyschnięcia na kilka godzin.

Podsumowanie

Dzięki wyżej opisanym krokom możemy być pewni, że nasze drewniane schody wcale nie stracą na atrakcyjności wizualnej i funkcjonalności. Wszystko, czego potrzebują, to nieco pracy, materiałów i wyczucia, warto więc podejść do tego zadania odpowiedzialnie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej