Styropian jako doskonały materiał do ociepleń budynków

0 1 140

Ze względu na klimat, w którym znajduje się Polska, odpowiednia izolacja termiczna budynku mieszkalnego jest niezmiernie ważna. Budynki, które nie mają izolacji termicznej w ogóle, bądź mające  niewystarczającą warstwę izolatora cieplnego, nie są komfortowe w codziennym użytkowaniu.

Obniżenie kosztów ogrzewania budynku przy użyciu styropianu

Ze względu na klimat, w którym znajduje się Polska, odpowiednia izolacja termiczna budynku mieszkalnego jest niezmiernie ważna. Budynki, które nie mają izolacji termicznej w ogóle, bądź mające  niewystarczającą warstwę izolatora cieplnego, nie są komfortowe w codziennym użytkowaniu. Oprócz trudności z osiągnięciem pożądanej temperatury w pomieszczeniach czy odpowiedniego wyciszenia pomieszczeń, dochodzą także, w takich budynkach, wysokie koszty ogrzewania. Mając na uwadze chłodny klimat panujący w naszym kraju, nie warto bagatelizować odpowiedniego ocieplenia domu. Skuteczna termoizolacja budynku stanowi spory jednorazowy wydatek, ale powinna się zwrócić w ciągu kilku lat, poprzez oszczędności w kosztach ponoszonych na ogrzewanie budynku. Właśnie ze względu na atrakcyjną cenę, ale także niezmiernie korzystne właściwości termoizolacyjne, najczęstszym materiałem wykorzystywanym w budownictwie do dociepleń budynków jest styropian. Ten materiał, wynaleziony został przez firmę BASF w 1950 roku i od razu rozpoczęła się jego masowa produkcja. Szacuje się, że styropian w Polsce to materiał, który wybiera ponad 60 % inwestorów przeprowadzających docieplenie budynków. Dzieje się tak ze względu na szereg zalet, jakie posiada styropian.

Zalety styropianu w termomodernizacji budynku

Styropian ze względu na swoją strukturę nie chłonie wody (nie pęcznieje) i w niej się nie rozpuszcza. Jednym z jego składników jest polistyren – jest to materiał syntetyczny, który się nie starzeje  – także dobrze wykonana termoizolacja budynku styropianem jest trwała. Polistyren to tworzywo, które stanowi 2 % całej masy styropianu – pozostałe 98 % to powietrze – w związku z czym, styropian jest niezmiernie lekki, przez co łatwo można go przenosić, składować czy transportować. Jest również odporny na grzyby, bakterie czy działanie pleśni. W jego wielkiej popularności ma także udział łatwa obróbka – nie wymaga stosowania środków ochrony osobistej, nie powoduje podrażnień i nie pyli, a płyty styropianowe możemy przyciąć nawet przy pomocy noża czy zwykłej piły. Powietrze jest najlepszym izolatorem cieplnym, zatem nietrudno się domyślić, że jego właściwości termoizolacyjne są bardzo dobre.

Jakie rodzaje styropianu powstają na nowoczesnej linii produkcyjnej

Jak bardzo dobre są właściwości termoizolacyjne styropianu, zależy od rodzaju surowca, z jakiego został on wykonany oraz samej technologii jego wytwarzania. Dość powiedzieć, że grubość płyty styropianowej przy takich samych właściwościach izolacyjnych, może różnić się o nawet ponad 5  centymetrów. Niepoślednie znaczenie dla właściwości termoizolacyjnych styropianu mają także maszyny, na jakich on został wyprodukowany. Polski producent styropianu – firma STYRMANN posiada najnowocześniejszy park maszynowy i oferuje rozmaite rodzaje styropianu, które mają zastosowanie zarówno w samej termomodernizacji budynków (np. styropiany z dodatkami grafitu), jak i łączące zalety izolacji cieplnej oraz akustycznej (np. styropiany akustyczne „Cicha Noc”). Firma STYRMANN to producent styropianu, który posiada w swojej ofercie jedynie najwyższej jakości styropiany posiadające znaki CE – czyli spełniające odpowiednie normy europejskie. Zakład produkcyjny STYRMANN wyposażony jest w nowoczesne laboratorium monitorujące cały proces produkcji styropianu. Bez laboratorium nie było by możliwe utrzymanie jakości produkcji ze znakiem CE na ogromnym asortymencie styropianów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej