Kasy fiskalne online. Kto musi kupić nową?

0 1 924

W tym roku wiele branż zostanie objętych obowiązkiem przejścia na kasy fiskalne online. Kto powinien wyposażyć się w jedną z nich? Jaka kara jest przewidziana dla przedsiębiorców, którzy tego nie zrobią?

Na podstawie ustawy z 15 marca 2019 tradycyjne kasy fiskalne zostały wycofane ze sprzedaży w tym samym roku. Ich miejsce zajęły kasy online. Swoją nazwę zawdzięczają internetowemu połączeniu z Centralnym Rejestrem Kas (nazywanym też Repozytorium), w którym znajdują się takie dane jak raporty dobowe, paragony, wydruki niefiskalne, a także informacje o przeglądach okresowych. Są one przesyłane według harmonogramu ustalanym przez administratorów Repozytorium – w dwugodzinnych odstępach.

Obowiązek ich stosowania pierwotnie miał zostać wprowadzony w 2018, ale termin przesunięto: najpierw na 2020, a potem, ze względu na kryzys i pandemię, na 2021. Pierwsze branże nowymi przepisami objęto od początku roku, inne na zmiany powinny przygotować się od początku lipca. Którzy przedsiębiorcy muszą to zrobić? Jakie konsekwencje grożą im w przypadku braku wymiany kasy na wersję pracującą online? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Kasa online. Kiedy mija termin wymiany dla poszczególnych branż?

Niektóre branże już od początku stycznia tego roku są zobowiązane do korzystania z kas online. Nowe przepisy objęły do tej pory przedsiębiorstwa:

  • świadczące usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych punktach gastronomicznych (nie dotyczy firm cateringowych i innych oferujących swoim klientom jedzenie wyłącznie na dowóz);
  • świadczące usługi dotyczące krótkoterminowego zakwaterowania (między innymi hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe, hostele i inne);
  • prowadzących sprzedaż paliw do celów opałowych (z wyjątkiem pelletu z biomasy, węgla drzewnego i podobnych paliw).

Poza tym z początkiem lipca obowiązek obejmie również:

  • salony fryzjerskie i kosmetyczne;
  • firmy budowlane;
  • podmioty prywatnej opieki medycznej oraz lekarzy i lekarzy dentystów prowadzących indywidualną praktykę;
  • siłownie i inne firmy świadczące usługi związane z poprawą kondycji fizycznej.

Kasy online we wszystkich branżach. Kiedy spodziewać się zmiany?

Docelowo w kasy fiskalne online będą musieli się wyposażyć się wszyscy płatnicy. Według dostępnych na tę chwilę informacji, taki obowiązek zostanie jednak wprowadzony nie wcześniej niż w 2023. W związku z wycofaniem ze sprzedaży tradycyjnych kas, ich użytkownicy w razie awarii i tak będą zmuszeni do przejścia na kasę online.

Ulga na zakup kasy online. Kto może skorzystać z tej opcji?

Obowiązek przejścia na kasy online objął te podmioty, które w największym stopniu ucierpiały w związku z pandemicznymi obostrzeniami – gastronomię i hotelarstwo, a wkrótce tak samo stanie się z fryzjerami i kosmetyczkami. Na szczęście płatnicy kupujący kasę online ze względu na konieczność dostosowania się nowych przepisów lub robiący to po raz pierwszy, mogą 90 procent kosztów (ale nie więcej niż 700 złotych) odliczyć od podatku.

Kasa online. Jakie konsekwencje grożą za brak wymiany?

Przedsiębiorcy, którzy mimo nakazu nie wyposażą się w kasę online, muszą liczyć się dotkliwymi karami. Według taryfikatora, zostanie nałożony na nich dodatkowy podatek, stanowiący 30 procent kwoty daniny naliczonej przy nabyciu dóbr. Poza tym stracą też prawo do skorzystania ze wspomnianej ulgi.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej