Ulga na internet 2020 dla kto i ile można odliczyć

0 1 661

Ulga na internet 2020 dla kto i ile można odliczyć

Obecnie praktycznie każda osoba posiada dostęp do Internetu, czy to w domu, czy w telefonie komórkowym. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje możliwość skorzystania z ulgi internetowej podczas rozliczania swojego PIT-u. Jak ona wygląda? Kto jest uprawniony do skorzystania? A przede wszystkim ile można zyskać? Poniższy artykuł to praktyczny poradnik zawierający odpowiedzi na te i inne pytania.

Kto może odliczyć ulgę na Internet?

Podatnik, który chce odliczyć ulgę na Internet w rozliczeniu PIT musi spełnić 2 warunki. Pierwszym z nich jest poniesienie w poprzednim roku kalendarzowym wydatków związanych z użytkowaniem Internetu (nie brane są pod uwagę koszty instalacji, serwisu, itp.). Oznacza to, że uprawnieni są wszyscy, którzy posiadają faktury imienne lub zawartą umowę o świadczeniu usług internetowych i dowody zapłaty za te usługi. Drugim warunkiem jest niekorzystanie z tej ulgi nigdy wcześniej lub skorzystanie z niej wyłącznie w poprzednim rozliczeniu podatkowym. Ulga na Internet w obecnym kształcie przysługuje bowiem tylko przez dwa następujące po sobie lata.

Należy też wspomnieć, że z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na konkretnych formularzach, a mianowicie:

– PIT-37 – dla osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej;

– PIT-28 – dla ryczałtowców, którzy rozliczają przychody ewidencjonowane;

– PIT-3 – do rozliczenia podatku według skali podatkowej. W tym przypadku z ulgi można skorzystać, jeżeli wydatki na Internet nie były wliczone w firmowe koszty.

Ile wynosi ulga internetowa za 2020 rok?

Wysokość przysługującej ulgi internetowej w rozliczeniu za 2020 rok to maksymalnie 760zł. Jeżeli podatnik poniósł niższe koszty związane z użytkowaniem Internetu to podaje ich faktyczną wysokość, a jeśli przekroczyły one kwotę maksymalną to w rozliczeniu wpisuje się 760zł.

Warto wiedzieć, że w przypadku PIT-u rozliczanego wspólnego z małżonkiem, z ulgi mogą skorzystać obaj podatnicy i każdemu przysługuje osobny limit w wysokości 760zł. Warunkiem jest posiadanie wspólnej faktury imiennej z danymi obu osób lub osobnych faktur imiennych np. za usługi mobilne.

Wysokość ulgi a obniżenie podatku

Wiemy już, że maksymalna ulga wynosi 760zł. Jest to jednak odliczenie od dochodu, co sprawia, że w przypadku całkowitego wykorzystania ulgi o taką kwotę zmniejsza się podstawa opodatkowania. W związku z tym podatnik rozliczający się na formularzu PIT-37, którego obowiązuje pierwszy próg podatkowy 17%, zapłaci o 129,20zł podatku mniej. W przypadku obojga małżonków korzystających z pełnej ulgi podatek zmniejszy się o 258,40zł.

Wymagane dokumenty

Urząd Skarbowy ma prawo do zażądania przedstawienia faktur lub dowodów zapłaty potwierdzających poniesione wydatki na użytkowanie Internetu. Oczywiście nie sprawdza wszystkich podatników korzystających z ulgi, ale takie dokumenty trzeba bezwzględnie posiadać. Muszą one zawierać dane osobowe podatnika oraz konkretne wskazanie za co dokonywana jest płatność i w jakiej wysokości. W przypadku korzystania z pakietów (np. telewizja + Internet, lub telefon + Internet) na rachunkach muszą być wyszczególnione kwoty, które są należne za usługi internetowe.

Z dużą pewnością można stwierdzić, że nikt nie lubi płacenia podatków. Uszczuplają one nasze wynagrodzenia, które z reguły i tak są za niskie. Możliwość skorzystania z odliczeń podatkowych, w tym ulgi internetowej, zmniejsza wysokość płaconej daniny i pozwala na uzyskanie zwrotu z Urzędu Skarbowego.

Rekomendowane biur0 rachunkowe, które pomoże Ci uzyskać ulgę:

Biuro Rachunkowe EUROL Sp. z o. o.
tel. 29 71 72 366
ul. Kolejowa 2, 06-200 Maków Mazowiecki 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej