118 ósmoklasistów przystąpiło do egzaminu w Makowie Mazowieckim

2 3 109
118 ósmoklasistów przystąpiło do egzaminu w Makowie Mazowieckim 
Ósmoklasiści w całej Polsce, w tym także w naszym mieście rozpoczęli wczoraj pisemne egzaminy. Ze względu na pandemię koronawirusa egzamin, zaplanowany pierwotnie na 21-23 kwietnia, został przesunięty na połowę czerwca.

118 ósmoklasistów przystąpiło do egzaminu w Makowie Mazowieckim

W Szkole Podstawowej nr 2 do egzaminów przystąpiło 79 uczniów.

  • – Wszyscy stawili się na dwa pierwsze egzaminy. Mam nadzieję, że także jutro na egzamin z języka obcego stawią się wszyscy – powiedziała nam Elżbieta Płosińska, dyrektor SP 2.  

Również w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie do egzaminu przystąpiło 39 uczniów, wszyscy stawili się na egzamin.

Podobnie jak w całej Polsce, ogromna większość makowskich ósmoklasistów na egzamin z języka obcego wybrała język angielski.

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty przebiega według następującego harmonogramu:

  • 16 czerwca, godz. 9:00 – język polski – czas trwania: 120 minut,
  • 17 czerwca, godz. 9:00 – matematyka – czas trwania: 100 minut,
  • 18 czerwca, godz. 9:00 – język obcy nowożytny – czas trwania: 90 minut.

Największa grupa ósmoklasistów (95,7%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Na drugim miejscu znalazł się egzamin z języka niemieckiego, do którego przystąpi 3,8% uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Pozostali ósmoklasiści (0,5%) będą zdawać egzamin z: języka francuskiego, języka hiszpańskiego, języka rosyjskiego i języka włoskiego.

Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, w tym roku do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 347 700 uczniów z ponad 12 400 szkół, w tym 31 uczniów do egzaminu z matematyki w języku litewskim.

Do egzaminu przystąpiło także 2 512 uczniów-cudzoziemców. Ponadto egzamin będzie zdawało 5 uczniów w 3 ośrodkach poza granicami kraju: Madrycie, Moskwie i w Wilnie. Są to uczniowie Szkoły Podstawowej im. KEN w Warszawie, wchodzącej w skład ORPEG.

Wiceminister Marzena Machałek, dziękując za bezpieczne przygotowanie i przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty powiedziała.

– Egzamin odbywa się w niezwykłych warunkach, w niezwykłych czasach. W imieniu kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej chciałabym bardzo podziękować dyrektorom, nauczycielom i tym wszystkim, którzy starli się, aby egzamin mógł przebiegać w bezpiecznych warunkach – powiedziała

Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć zwrócił uwagę na nową formułę egzaminu ósmoklasisty, która kładzie nacisk na zadania otwarte.

– Warto pamiętać, że egzamin ósmoklasisty to egzamin, który jest zgodny z nową podstawa programową, ale też zgodny z inną filozofią podejścia do egzaminów, czyli odejściem od czegoś, co kiedyś nazywano „pisaniem pod klucz” – podkreślał wiceminister edukacji. – W przypadku języka polskiego do uzyskania jest aż 70 procent punktów za zadania otwarte, w przypadku matematyki to połowa punktów – dodał wiceszef MEN.

Dyrektor CKE Marcin Smolik zwrócił uwagę na to, że arkusze egzaminacyjne zostały dostosowane do różnych możliwości i potrzeb edukacyjnych uczniów.

– Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem powszechnym. Każdy uczeń znalazł zadania odpowiednie dla siebie i będzie oceniony w sposób właściwy dla jego umiejętności, właściwy dla jego możliwości – zaznaczył dr Marcin Smolik.

Na zdjęciach: uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Makowie Mazowieckim w czasie egzaminu z języka polskiego.

Zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 1 w Makowie Mazowieckim.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. Maków mówi

    A co to za spouchwalanie? Elżbietka Plosinska czy Elżbieta….?

    1. Mateusz mówi

      Prawda

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej