Polbram

Monografia Makowa na ukończeniu

4 5 508

Monografia Makowa na ukończeniu 

Prace nad pierwszym tomem monografii Makowa Mazowieckiego zbliżają się do końca. W sobotę 9 listopada odbyło się spotkanie przedstawicieli wydawców – Jana Rutkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Pomocy Liceum i Roberta Kluczka z profesorem Januszem Szczepańskim, który jest redaktorem wydania.

Pierwszy tom monografii, obejmujący okres od średniowiecza po rok 1945, będzie liczył około 720 stron. Wszystkie teksty zostały już złożone i zatwierdzone do druku.  Do zrobienia pozostała ostateczna korekta, skład książki, opracowanie projektu okładki oraz wybór materiałów ilustracyjnych.

W czasie spotkania z profesorem Szczepańskim zostały przekazane materiały ilustracyjne do tomu pierwszego. Są to zarówno zdjęcia przedmiotów, np. starych pieczęci cechowych, jak i dokumentów oraz starych fotografii. Wiele z nich nie było dotychczas publikowanych.

Ilustracje pochodzą ze zbiorów pasjonatów makowskiej historii: Michała Chrzanowskiego, Alfreda Kohna, Katarzyny Olzackiej oraz ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej, Urzędu Miasta, a także albumów mieszkańców Makowa Mazowieckiego.

– Wiele ilustracji jest unikatowych i bardzo interesujących. Na pewno podniosą walory wydawnictwa -powiedział profesor Janusz Szczepański. – Mam nadzieję, że wydrukowana książka będzie dostępna czytelnikom w pierwszej połowie przyszłego roku.

Wydanie tomu drugiego monografii Makowa, obejmującego okres od zakończenia II wojny światowej do roku 2019 planowane jest w roku obchodów 600-lecia miasta, czyli w roku 2021.

Na zdjęciach: prof. dr hab. Janusz Szczepański, Jan Rutkowski i Robert Kluczek.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. stanisław mówi

    Brawo. Wreszcie Maków doczekał się prawdziwego opracowania historycznego. Podziękować należy wszystkim którzy włożyli tyle wysiłku żeby przekazać wszystkim mieszkańcom i nie tylko piękne dzieje naszego miasta. Maków Mazowiecki i ziemia makowska jest tez ciekawym opracowaniem wydanym przez TMMM w 1984 roku przez PWN z przedmową Pana Henryka Miecznikowskiego Prezesa TMMM wielce zaslużonego mieszkańca Makowa kierownika księgarni przy rynku o ktorym tak mało się mówi a szkoda.

  2. Aga mówi

    Już się nie mogę doczekać, aż będzie możliwość kupna historii Makowa na papierze! Brawo za ten świetny pomysł! Chętnie poczytam.

    1. Szymi mówi

      Kiedyś już była historia Makowa na papierze, nosiło to tytuł „Maków Mazowiecki i ziemia makowska” i było wydane w latach 80-tych. W bibliotekach makowskich powinno jeszcze być, polecam 🙂

  3. T.Kuskowski mówi

    Szanowny Panie
    Jestem urodzony w Karwaczu pod Przasnyszem
    Mieszkalem w Makowie od 1947 do 1968 roku.
    Teraz w Kanadzie.
    Jestem zainteresowany ksiazkami
    historycznymi o Makowie I Przasnyszu.
    Gdzie mozna je kupic ?
    Szczegolnie jestem zainteresowany ksiazka o Historia Makowa.
    ktora bedzie niedlugo wydana,
    Kiedy ?
    Prosze o odpowiedz
    Pozdrawiam
    Tadeusz Kuskowski
    Email: tkuskowski@wtbvc.com

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej