12 maja – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

0 1 771

12 maja – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych 

Dziś, 12 maja, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych, czyli osób, bez których szpitale nie mogłyby normalnie funkcjonować.

Z tej okazji składamy Paniom życzenia zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności.

Jako upominek załączamy zdjęcia zrobione 16 marca 1989 roku w czasie eliminacji X edycji konkursu o Złoty Czepek. Odbywały się one w Ostrołęce.

Autor tych zdjęć, Sławomir Olzacki, tak po latach wspominał okoliczności ich powstawania.

– Przeżywaliśmy wszyscy – i komisja konkursowa, i pacjenci, no i ja także. Pamiętam, że bardzo współczułem siostrom startującym w konkursie, które musiały pracować w sytuacji, kiedy na ręce patrzyło im Wysokie Jury a każdy ruch i grymas twarzy śledził obiektyw aparatu fotograficznego.
Patrzę na te zdjęcia i cieszę się z tego, że na lepsze zmieniło się wyposażenie i wygląd naszych szpitali.  Mam nadzieję, że stosunek pań pielęgniarek do pacjentów jest równie dobry. Że są nie mniej fachowe, współczujące i życzliwe pacjentom, nawet jeśli – zgodnie z nową modą – nie pozwalają im mówić do siebie „siostro”.

Na koniec mam prośbę do Czytelników, a właściwie do Czytelniczek. Nie zachowały mi się notatki do tych zdjęć. Pomóżcie je podpisać imionami i nazwiskami, włącznie z imionami i nazwiskami Laureatek. Czy konkursy o Złoty Czepek nadal się odbywają? Jeśli tak, to wkrótce powinien być 35. Co u Pań słychać?

Zdjęcia: X eliminacje konkursu o „Złoty Czepek”, 16.03.1989 r. Fot. Sławomir Olzacki

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej