Urząd Skarbowy informuje – METODA PODZIELONEJ PŁATNOŚCI (MPP) – Split payment – zmiany od 1 listopada
METODA PODZIELONEJ PŁATNOŚCI (MPP) – Split payment
Zmiany od 1 listopada 2019 r.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim informuje, że stosowanie mechanizmu podzielonej płatności (MPP) od 1 listopada 2019r. ustawą z dnia 9.08.2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. 2019 poz. 1751) jest obowiązkowe w odniesieniu do dostaw określonej kategorii towarów i usług określonych w załączniku nr 15 ustawy o VAT . Mechanizm obejmie tym samym branże: stalową, paliwową, usług budowlanych i przenoszenia uprawnień do emisji CO2, a także transakcje, których przedmiotem są:
- części i akcesoria do pojazdów silnikowych,
- maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria,
- węgiel i produkty węglowe.
Jednocześnie zachowana została możliwość dobrowolnego stosowania przez podatników mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do pozostałych towarów i usług.
Zastosowanie mechanizmu podzielnej płatności dotyczy także podatników, których transakcje na fakturze stanowią kwotę, która przekracza 15 tysięcy złotych lub równowartość tej kwoty.
Podatnik sprzedający i nabywający towary lub usługi objęte obowiązkową procedurą Split payment musi posiadać rachunek rozliczeniowy lub imienny rachunek w SKOK otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i będzie zobowiązany dodać adnotację na wystawianej fakturze: „mechanizm podzielonej płatności”.
Oprócz dodatkowych obowiązków nowe przepisy wprowadzają także ułatwienia w modelu dobrowolnego i obowiązkowego stosowania w/w procedury.
Polegają one na możliwości:
– opłacania z rachunku VAT (poza VAT oraz VAT z faktur otrzymywanych od kontrahentów) również należności z tytułu podatków dochodowych PIT,CIT; akcyzy, cła, VAT od importu oraz składek ZUS,
– stosowania MPP do zaliczek wnoszonych przed wystawieniem faktury,
– dokonywania jednym przelewem płatności za więcej niż jedną fakturę.
W sytuacji niezastosowania się do wymogu dokonania płatności przy użyciu mechanizmu podzielonej płatności konsekwencje z jakimi spotka się podatnik to:
- a) poniesienie solidarnej odpowiedzialność ze zbywcą,
- b) nałożenie dodatkowego zobowiązania podatkowego,
- c) poniesienie odpowiedzialności karnej skarbowej przez nabywcę,
- d) brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym wartości zapłaconej faktury.
Ważne!
1 stycznia 2020 r. zostaje wprowadzony obowiązek zapłaty na rachunek wskazany w Wykazie podatników VAT dostępnym pod adresem www.podatki.gov.pl .
- właściwym rachunkiem, który pozwala podatnikowi na wywiązanie się z tych obowiązków, jest rachunek rozliczeniowy lub imienny rachunek w SKOK otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Prosimy zatem o sprawdzenie, czy wykorzystywane do działalności gospodarczej rachunki rozliczeniowe lub imienne rachunki w SKOK otwarte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika zostały zgłoszone do urzędu skarbowego.
Przydatne informacje dla przedsiębiorców o MPP i Wykazie podatników VAT (w tym pytania i odpowiedzi, ulotki i prezentacje) znajdują się na stronie kampanii edukacyjnej Ministerstwa Finansów Bezpieczna transakcja dostępnej pod adresem https://www.podatki.gov.pl/vat/bezpieczna-transakcja/ .
Bieżących informacji w powyższym zakresie udzielają również pracownicy urzędu skarbowego.
Naczelnik Urzędu Skarbowego
W Makowie Mazowieckim
Katarzyna Wróblewska
Witam Mam kredyt na realizację inwestycji jeden kredyt inwestycyjny netto , drugo obrotowy na pokrycie podatku vat obydwa kredyty na osobnych rachunkach jak bank ma prawidłowo zapłacić za fakturę z mechanizmem podzielnej płatności ? pozdrawiam