Dzień Patrona w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej

Dzień Patrona w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej. 

Bardzo okazale wypadły w tym roku obchody Dnia Patrona w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej, które odbyły się w czwartek 27 września. W tym roku przypada 20. rocznica nadania szkole tego imienia. Uroczystość tradycyjnie połączona była z uroczystym ślubowaniem uczniów klas pierwszych.

W obchodach poza Szkolnym Pocztem Sztandarowym uczestniczył Sztandar Makowskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych prezentowany przez jednostkę 1026 Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

Poza ślubowaniem, wystąpieniami gości oraz częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów klasy III RT pod kierunkiem Pawła Jakubowicza, odbyły się też zawody sportowe drużyn z poszczególnych klas. Ukoronowaniem obchodów był tradycyjny Bieg Szlakiem Patrona Szkoły.

Dopisali goście, wśród których znalazł się przedstawiciel środowiska kombatantów Armii Krajowej i NSZ powiatu makowskiego major Konrad Majkowski, przedstawiciele jednostki 1026 Związku Strzeleckiego ” Strzelec”, członkowie grupy rekonstrukcji historycznej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, Jadwiga Świętorecka, przewodnicząca Rady Rodziców oraz Aneta Dąbrowska, zastępca burmistrza Makowa Maz.

W inaugurującym uroczystość przemówieniu dyrektor Dariusz Milewski powiedział m.in.:

– Zawsze, kiedy jest taki moment, kiedy staję i prezentuje się jako dyrektor Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej jestem dumny z tej nazwy. Jako historyk zdaję sobie sprawę z istoty znaczenia patrona dla życia takiej społeczności, jaka jest szkoła. Chciałem dzisiaj podzielić się taką refleksją. Po 20 latach kiedy patron naszej szkoły został wybrany przez ówczesnych waszych rówieśników, ponieważ pośród kilku kandydatów, których imię planowaliśmy przyjąć, żołnierze Armii Krajowej zdecydowanie zwyciężyli. Wówczas po latach, kiedy o żołnierzach Armii Krajowej niewiele można było mówić, a poza tym paradoksalnie nasza szkoła nosiła imię Ignacego Boczara, który dzisiaj raczej jest traktowany jako wróg naszej niepodległości niż taki wzorzec do naśladowania, wybraliśmy Żołnierzy Armii Krajowej.

Do dzisiaj, przez 20 lat mam nadzieję, że tak jak wasi poprzednicy, których jest już ponad 3 tysiące, którzy składali ślubowanie na imię Żołnierzy Armii Krajowej, którzy później dostawali świadectwa z nazwa szkoły, mam nadzieję, że do dzisiaj są dumni. Niestety, nasze czasy w których żyjemy też wymagają pewnych działań, może nie takiego bohaterstwa ale takiej odwagi cywilnej. Powiem o przypadku, który miał miejsce w tym tygodniu. Skopiowano naszą stronę internetowa i pojawiła się nazwa obraźliwa. Obraźliwa dla nas i obraźliwa dla pamięci, dla korzeni naszej świadomości. Czyli zamiast Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej pojawiła się nazwa Zespół Szkół im. Zbrodniarzy Armii Krajowej. To jest straszne, dlatego mam taka prośbę, że jeśli zauważycie kiedyś sytuację, w której będzie podważane imię waszej szkoły, miejcie odwagę cywilna żeby stanąć w obronie tego imienia. Żebyście wiedzieli, kim byli Żołnierze Armii Krajowej i zawsze o nich pamiętali.

Wiceburmistrz Makowa Maz. Aneta Dąbrowska, zwracając się do młodzieży powiedziała:

Dyrektor szkoły mówił dużo o wartości, ja wam powiem, że najważniejszą wartością w waszym wieku powinien być szacunek. Szacunek do kultury, do historii i do siebie samego jak również do innego człowieka. Szkoła kiedyś się skończy, będziecie musieli podjąć swoje decyzje i iść swoją drogą, wybrać pracę, zawód i należałoby się zastanowić kim chcę być w przyszłości. Macie te jeszcze kilka lat na to, żeby tę decyzje podjąć. Daje wam to Konstytucja, dają wam to nauczyciele i rodzice. Tę możliwość, że możecie bezpłatnie chodzić do szkoły i się uczyć. Życzę wam drodzy moi mili najlepszych ocen, jakie mogą być, czyli szóstek – jak ja chodziłam do szkoły jeszcze szóstek nie było,. Jako rodzic wiem że nie zawsze dostaje się czwórkę, piątkę i szóstkę, trójki tez są dobre, ale skończcie tę szkołę, zdajcie maturę jak się należy i idźcie swoja drogą dalej.

Po części artystycznej wszyscy przeszli na szkolne boisko gdzie 12 reprezentacji klas zawzięcie ze sobą rywalizowało. Były konkurencje lekkoatletyczne i związane z obronnością, jak wyścigi w transportowaniu rannego na noszach, bieg w masce przeciwgazowej czy rzut granatem. Po podliczeniu punktacji okazało się, że 1. miejsce zajęła klasa 4 FT, 2. miejsce przypadło w udziale klasie 3 RT, a 3. miejsce na podium wywalczyła klasa 3 TE. Dyplomy zostały wręczone po Memoriałowym Biegu im. Żołnierzy Armii Krajowej

Nie mniej zacięta rywalizacja toczyła się na trasie Biegu Szlakiem Patrona Szkoły, który był ostatnim punktem programu obchodów Dnia Patrona.

Na zdjęciach: Dzień Patrona w ŻAK.

14 Pułk Strzelców SyberyjskichArmia KrajowaBieg Szlakiem Patrona SzkołyDzień PatronaŻAKZespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej