Album ze starymi fotografiami na 600-lecie miasta Makowa Mazowieckiego!

Album ze starymi fotografiami na 600-lecie miasta Makowa Mazowieckiego! 
Unikatowe, nigdzie niepublikowane fotografie Makowa Mazowieckiego z czasów obydwu wojen światowych znajdą się w albumie, którego wydanie na 600-lecie miasta zapowiedział pasjonat historii lokalnej Michał Chrzanowski.

– Inicjatywę wydania albumu pamiątkowego Makowa zawdzięczam mieszkańcom miasta. Niektórzy już czekają z niecierpliwością na ten album.

Bardzo wiele zawdzięczam wsparciu, które uzyskałem od panów Grzegorza i Bartłomieja Packo – powiedział nam Michał Chrzanowski. Dzięki ich wsparciu finansowemu możliwe było ukończenie prac nad projektem w drukarni. Nieocenione okazało się także włączenie się do prac nad wydaniem albumu Fundacji Kocham Maków. Dzięki temu album ma szanse ukazać się drukiem jeszcze w tym roku. Wydawcą będzie Fundacja Kocham Maków i Stowarzyszenie Historyczne Protector.

Zapytaliśmy Michała jakie zdjęcia znajdą się w albumie.

 – Dokonałem już wyboru zdjęć. Była to chyba najtrudniejsza część pracy– powiedział nam Michał Chrzanowski.

– Po ostatecznym wyborze, w albumie znajdzie się 150 fotografii. Wszystkie przedstawiać będą Maków w czasie obydwu wojen światowych. Pominąłem zdjęcia z dwudziestolecia międzywojennego.  Być może wykorzystam je kiedyś w innym wydawnictwie. Skupiłem się na fotografiach z I i II wojny światowej. Lat tragicznych, ale jednocześnie bardzo ważnych dla historii naszego miasta. Chciałbym podkreślić, że te fotografie dotychczas nie były nigdzie publikowane. Mnie udało się na przykład znaleźć album ze zdjęciami, które w czasie I wojny światowej wykonał w Makowie niemiecki oficer.

O historycznych pasjach Michała pisaliśmy niedawno na naszym portalu – czytaj:
https://makowonline.pl/czesci-czolgow-z-podmakowskich-pol-przekazane-do-muzeum/

Wspominaliśmy, że Michał ma w swojej kolekcji bogaty zbiór fotografii Makowa sprzed lat. Fotografia z jego zbiorów znajduje się na okładce niedawno wydanych „Dziejów Makowa Mazowieckiego”.

W rozmowie Michał wspominał, że chciałby bardzo, aby przynajmniej część starych fotografii z jego kolekcji ukazała się drukiem. Koszty wydanie albumu są jednak niemałe, a o sponsorów bardzo trudno.  Pierwotnie Michał postanowił wydać album w niewielkiej liczbie egzemplarzy na własny koszt. Pomoc ze strony Fundacji Kocham Maków oraz Grzegorza i Bartłomieja Packów sprawia, że książka będzie mogła ukazać się w większym nakładzie i wcześniej niż pierwotnie zakładał autor.

Widzieliśmy wiele fotografii ze zbiorów Michała. Jesteśmy zdania, że album, który zamierza wydać, będzie cenną i wartościową pozycją Dlatego przyłączamy się do jego prośby o wsparcie tego pomysłu. Kontakt z Michałem Chrzanowskim: 500-838-907 

Zdjęcia z kolekcji Michała Chrzanowskiego.

600 lecie MakowaalbumBartłomiej PackoFundacja Kocham MakówGrzegorz PackoMichał ChrzanowskiProtectostare fotografieStowarzyszenie Historyczne Proector
Komentarze (1)
Skomentuj
  • Barbara

    Michał, szacun. Ocalić od zapomnienia, to tylko prawdziwi pasjonaci