Czwartek, 22 Marca 2018 - Katarzyny, Boguslawa

Zespół z Ukrainy śpiewał w starym kościele

W niedzielę 10 września przedpołudniowe msze w starym kościele parafialnym zyskały niecodzienną oprawę muzyczną. Dla parafian zaśpiewał zespół Zbrucz z Tarnopola na Ukrainie.

Niecodzienni goście wystąpili na 3 mszach – o 8.00, 10.00 i na sumie. Ubrani w tradycyjne stroje ludowe wykonywali pieśni religijne oraz przeboje polskie i ukraińskie. Wśród nich można było usłyszeć piękne wykonanie znanej piosenki z repertuaru Bernarda Ładysza „Matko moja, ja wiem”. Na porannej mszy do śpiewania tej pieśni włączyli się również parafianie.

Zespół folklorystyczny Zbrucz tworzą profesjonalni artyści współpracujący z filharmonią tarnopolską. Występowali w wielu krajach Europy, od kilku lat koncertują także w Polsce. Występują w parafiach, szkołach, ośrodkach kultury, uświetniają lokalne uroczystości. Tegoroczny wrześniowy wyjazd zespołu związany był z występami na dożynkach gminnych w Wieczfni Kościelnej. Część członków zespołu koncertowała również w Warszawie i w Makowie w kościele pw. Bożego Ciała.W Makowie wystąpili: Taras i Natalia, Julia oraz Igor. Koncert miały charakter charytatywny. Muzycy zbierali pieniądze na rzecz ukraińskich dzieci.

- Teraz rozpoczął się rok szkolny i wiele dzieci ma kłopoty z kupnem różnych rzeczy – mówił Igor Gawryluk, tenor. – Za uzbierane pieniądze kupujemy im zeszyty, książki, plecaki i wszystko co jest im potrzebne. O tym się już nie mówi tak często, ale u nas nadal trwa wojna. Jest trudno, zwłaszcza dzieciom. Staramy się ich wspomóc naszymi koncertami.

Parafianie chętnie wsparli akcję ukraińskich artystów i kupowali przywiezione przez nich wyroby ludowe.
2017-09-11 14:17 503 Zespół folklorystyczny Zbrucz, parafia św. Józefa

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny.