Niedziela, 18 Marca 2018 - Cyryla, Edwarda, Boguchwaly

Zakaz niedzielnego handlu – pierwsza niedziela

Puste parkingi przed Lidlem, Biedronką, Millą  i Tesco. W czynnych w niedzielę sklepach osiedlowych właściciele nie odnotowali zwiększonego ruchu. Opinie w sprawie zakazu są nadal podzielone.

W tych trzech zdaniach da się opisać sytuację w Makowie w pierwszą niedzielę z zakazem handlu. Wczesnym popołudniem na parkingu pod Biedronką przy ulicy Moniuszki stał jeden samochód z makowską rejestracją. Wewnątrz dwóch młodych mężczyzn, Andrzej i Waldek oraz Natalia z małym dzieckiem. Andrzej z Waldkiem pracują w tartaku koło Makowa. – Zatrzymaliśmy się, żeby nakarmić dziecko – wyjaśnia kierowca, Andrzej. – Ten niedzielny zakaz handlu to dla nas akurat jest sporą niewygodą, bo pracujemy cały tydzień, bez wolnych sobót. Przyzwyczailiśmy się że zakupy na cały tydzień robimy spokojnie w niedzielę. Oczywiście że możemy to robić w inny dzień, na przykład w sobotę, ale proszę mi wierzyć, że po pracy człowiek myśli raczej o tym, żeby odpocząć niż o zakupach.
W trakcie naszej rozmowy na parking podjechała toyota. – Zatrzymałam się na chwilę żeby zjeść batonika – mówi pani Regina z Krasnosielca. – Niedziela bez handlu w ogóle mi nie przeszkadza. Zakupy zawsze robiłam w tygodniu, więc nawet nie zauważam różnicy.
Napotkany pod Tesco Mariusz jest kierowcą ciężarówki i jeździ w długie trasy. – Do domu zjeżdżam zazwyczaj w soboty – mówi. – A w niedzielę robiłem zakupy na cały tydzień na drogę. Przy trasach, szczególnie na Zachodzie, nie zawsze jest gdzie zjechać i kupić do jedzenia, dlatego biorę zapas z domu. Dla mnie ten zakaz jest niewygodny. A dla kolegi, który jako student dorabiał w weekendy w sklepie oznacza utratę zatrudnienia.
Na pusty parking pod Lidlem przy Przasnyskiej co jakiś czas zajeżdżają samochody z trasy, rejestracje olsztyńskie, gdańskie. Jedni zatrzymują się by pod ogrodzeniem ulżyć pęcherzowi, inni by porozmawiać przez telefon lub zjeść kanapkę. Pasażerka samochodu z warmińskiego, Marta, jest policjantką. – Zamknięte w niedzielę sklepy w ogóle mi nie przeszkadzają. Rzadko kiedy robiłam zakupy w niedzielę. Zastanawiam się tylko czy nie przybędzie nam pracy w związku z doniesieniami obywatelskimi że na przykład jakiś objęty zakazem handlu sklep jest akurat otwarty. Trzeba będzie podjechać, sprawdzić, wypisać dokumentację, a pożytek z tych czynności dla publicznego bezpieczeństwa będzie żaden – mówi.
- Nie dzisiaj nie zauważyłam większego ruchu – mówi pani Skierkowska, właścicielka osiedlowego sklepu przy Żytniej na Grzance. – Ci, którzy kupują w dużych sklepach pewnie obkupili się w sobotę i czekają na poniedziałek.

Zakaz handlu w opiniach pracowników sklepów
W sprawie zakazu handlu w niedziele podzielone są również opinie pracowników sklepów, objętych zakazałem. Jak wynika z badania przeprowadzonego 18 lutego 2018 roku przez pracownię TakeTask na ogólnopolskiej próbie stosunek do zakazu niedzielnego handlu zależy od statusu rodzinnego pracowników sklepów. Ci, którzy są rodzicami, w ogromnej większości – 71 proc. – zakaz popierają. Wśród bezdzietnych poparcie dla zakazu wyraziło 41 proc. Pracowników. Ankieterzy przeprowadzili badanie wśród pracowników Biedronki, Lidla, Castoramy, Tesco i Decathlonu. Zadając pytanie udawali tzw. „tajemniczego klienta” – nie zdradzali celu zadawania pytania ani swojej tożsamości. Miało to umożliwić otrzymanie możliwie szczerych odpowiedzi. (Źródło: Fiszki „Polityki”).
2018-03-11 18:44 1137 sklepy; handel; niedziela; zakaz handlu w niedziele; Tesco; Lidl; Biedronka

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny.