Czwartek, 19 Kwietnia 2018 - Adolfa, Tymona, Leona

Trudne pytania od sympatyków i działaczy

Na niedzielne spotkanie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem i wiceministrem rolnictwa Rafałem Romanowskim przyszli prawie sami działacze i sympatycy PiS. Mimo to z sali padały trudne pytania.

O gospodarstwo rolne w Dzierżanowie pytał przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”
- Mamy wielkie zasługi, bo wiele ziemi obroniliśmy przed sprzedażą, co robiła poprzednia koalicja obcokrajowcom – mówił Henryk Napiórkowski, przewodniczący związku rolników. - Maków miał 200 ciągników na ulicach, kiedy nasz związek zorganizował protest, ale dzisiaj się dzieje również źle. Mam pytanie do pana ministra Romanowskiego. W dzierżawę ma być przekazane gospodarstwo Dzierżanowo, 6 km od nas. Odbyło się w tej sprawie posiedzenie KOWR-u (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa),  10 kwietnia w Warszawie, no i jest propozycja. Wydzierżawienie całego gospodarstwa jednej osobie. KOWR twierdzi, że to jest kompleks 150 ha sadu, więc tego nie będą dzielić, 150 ha sadu, panie ministrze, wyrwane było  15 lat temu, pan zna temat. Dla kogo jest to szykowane? A mamy tylko dwa gospodarstwa rolne w powiecie i rolników którzy chcieliby powiększyć sobie gospodarstwo. Jest tylko 10 ha gruszy posadzonych świeżo, która jest sadem, chyba że porzeczka zaliczana jest do sadu jak ślimak do ryb. To nie wiem ale to tutaj teraz będę trzymał pana ministra za słowo(?) Kiedyś pan powiedział mądre zdanie jak trzeba zrobić, teraz zobaczymy jak będzie. Będę trzymał pana za słowo.
Mam pytanie czysto techniczne do pana ministra Błaszczaka, jako ministra obrony. Chciałem się zapytać czy planuje pan tu na naszym terenie, powiatu makowskiego obronę terytorialną, czy są jakieś plany w tym temacie no i myślę, że coś mógłby pani nam powiedzieć na temat obronności, bo co prawda jesteśmy tutaj rolnikami w większości ale w tej dziedzinie chcielibyśmy też coś usłyszeć.

Prośba o pomoc w ratowaniu Auto-Hit
Panie ministrze, na naszym terenie jest zakład w likwidacji Auto-Hit. Był już przetarg. Prosimy o pomoc w rozmowach z Polską Grupą Zbrojeniową, z zarządem, niech powiedzą, czy ten zakład jest potrzebny. Sami, bez wsparcia, nie możemy dotrzeć do zarządu PGZ. Chodzi o miejsca pracy. W odpowiedzi minister Błaszczak powiedział, że sprawa jest skomplikowana, bo wymiar sprawiedliwości i prokuratura podjęła w tej sprawie czynności. Chodzi o zakład, który produkował na rzecz wojska. - Nie jestem w stanie dzisiaj odpowiedzieć co dalej będzie z zakładem, ale zrobimy wszystko, co możliwe, aby możliwości produkcyjne powróciły. Czy to zakończy się sukcesem, tego nie jestem w stanie teraz powiedzieć ze względu na skomplikowaną sytuację. Od ubiegłego roku ta firma jest w stanie upadłości, są potężne zobowiązania, to wymaga dogłębnej analizy – podsumował szef MON.

Wróciła sprawa b. wiceburmistrza Makowa
Prośba o pomoc w uproszczeniu składania wniosków o dofinansowanie ośrodków kultury z małych miast, wywołała niespodziewany efekt. Minister Romanowski najpierw podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości lepiej traktuje finansowanie kultury w małych miejscowościach, na czym zyskał i Maków. Zaraz potem dodał jednak - być może jakby by było inne podejście Zarządu Miasta, burmistrza i byłego już ( bardzo dobrze, że byłego) wiceburmistrza, byłoby w Makowie dużo lepiej. Panie ministrze – Rafał Romanowski zwrócił się bezpośrednio do ministra Błaszczaka – Maków Mazowiecki, to jest takie specyficzne miejsce w Polsce, gdzie wiceburmistrz  jest zatrzymywany po spowodowaniu wypadku drogowego pod wpływem alkoholu, a później w nagrodę dostaje stanowisko prezesa miejskiej spółki. W Makowie takie rzeczy miały miejsce i mają. Gdyby tu było inne podejście władz, być może udałoby się nam zrealizować dużo więcej takich inicjatyw, które dotyczyłoby tego domu kultury. Znam to miejsce, tu co tydzień przychodzi na zajęcia moja córka, w ten ośrodek naprawdę warto inwestować.

Ustawa degradacyjna
Jerzy Grabowski, przewodniczący Rady Miasta w Ostrołęce zapytał o dalsze losy ustawy degradacyjnej. W odpowiedzi minister Błaszczak powiedział - projekt ustawy był przygotowany PiS, ustawa została uchwalona przez Sejm i Senat, trafiła do prezydenta Dudy, ten ją zawetował. W tej sytuacji PIS uznał sprawę za zamkniętą, nie widzą możliwości jej kontynuowania.

Wojna w Syrii
Najmniej lokalne, bo dotyczące sytuacji międzynarodowej, dotyczyło oceny sytuacji w Syrii. Minister Błaszczak powiedział, że niedawno rozmawiał na ten temat z panią minister obrony Francji. – Pani minister poinformowała mnie – mówił Mariusz Błaszczak - że są niepodważalne dowody na użycie broni chemicznej przez reżim prezydenta Asada. Pani minister poinformowała mnie, że starannie wybrane cele (ośrodek badań nad bronią chemiczną, zakład produkujący broń chemiczną oraz magazyn tej broni) zostały wybrane i zniszczone. Nie ma i być nie może przyzwolenia wolnego świata na użycie broni chemicznej – zakończył szef MON.

Minister Błaszczak zadowolony ze spotkania
Po spotkaniu, w rozmowie z reporterem radia Zet, Mariusz Błaszczak powiedział m.in. - Przyjechałem przedstawić nasze propozycje, propozycje PIS, żeby wysłuchać ocen 2 lat naszych rządów, naszą siłą zawsze była rozmowa z ludźmi , ja jestem zadowolony i bardzo dziękuje wszystkim tym, którzy na to spotkanie przyszli. Nie wszyscy, którzy przyszli na spotkanie zgadzali się, co było słychać, jestem za to im również wdzięczny. To jest ocena tego kogoś, bardzo poważnie takie oceny bierzemy pod uwagę. Wczoraj premier Kaczyńskie też mówił w ten sposób, to jest zadanie dla nas, żeby słuchać ludzi, rozmawiać z nimi, żeby postępować tak jak oczekują od nas ludzie. Na pewno chcemy wygrać wybory, bo chcemy zrealizować program Prawa i Sprawiedliwości, który został przecież dobrze oceniony przez naród w 2015 roku. Nie ma innej metody na to, żeby dalej realizować nasz program, jak rozmowa z ludźmi. A wszystko, jak wiadomo, jest w ręku samych wyborców, wszystko rozstrzygnięte zostanie w roku wyborczym, w 2019. Już jesteśmy w przededniu wyborów samorządowych, które odbędą się jesienią tego roku. Nie lekceważymy żadnego głosu, zabiegamy, przekonujemy, zachęcamy że warto zagłosować na PIS, bo to jest dobra zmiana.
2018-04-17 00:25 1388 Błaszczak; minister; spotkanie; PiS;

Komentarze

~Gary nary

Tak wejdź na redtube.com tam masz filmiki

~Andrzej

Czy można gdzieś wysłuchać/obejrzeć całą relacje z spotkania mieszkańców Makowa z Ministrem Błaszczakiem ?

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny.