Poniedziałek, 21 Maja 2018 - Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Tłusty Czwartek w Makowie

Dzisiaj obchodziliśmy Tłusty Czwartek - jedyny taki dzień w roku, w którym jedzenie pączków i innych kalorycznych ciast było wręcz wskazane. Bowiem jak głosi przesąd, kto nie zje w tym dniu ani jednego pączka, świadomie ryzykuje swoje szczęście na cały rok. Makowianie już od rana zapełniali cukiernie i sklepy spożywcze. Pączki królowały w domu, w szkołach i zakładach pracy.

Cukiernia u Zygmunta przygotowała prawie 5 tysięcy pączków i blisko 40 kg faworków. Klementynka sprzedała ich 1500 sztuk. Po drugiej godzinie w sklepach zaczynało już brakować tłusto czwartkowych słodkości.

Jeszcze jakiś czas temu w polskich domach obok słodkości przygotowywało się też tłuste kiełbasy, kasze, słoninę, skwarki i inne potrawy jak najbardziej tłuste. W regionie podkrakowskim Tłusty Czwartek znany jest także jako "Combrowy Czwartek", było to święto wszystkich krakowskich kramarek i służących.
Tłusty Czwartek, to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, rozpoczynającym się w Środę Popielcową (w tym roku wypada 9 lutego).

2018-02-08 20:58 1232 Tłusty Czwartek

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny.