Czwartek, 19 Kwietnia 2018 - Adolfa, Tymona, Leona

Przebudowa makowskiego Rynku idzie pełną parą

Rozpoczęte w środę 4 kwietnia prace przy rewitalizacji Rynku od poniedziałku nabrały tempa. Coraz trudniej zaparkować auto w centrum.

W ubiegłym tygodniu zostały wycięte drzewa i krzewy. W poniedziałek 9 kwietnia na pustym już placu koparki pracowały na obydwu częściach Rynku – północnej i południowej. Robotnicy ogradzali teren robót ogrodzeniem z metalowej siatki. Policzone są chwile fontanny z żabami. Zastąpi ją nowa fontanna, nowoczesna, z zamkniętym obiegiem wody. Zmienione zostanie także oświetlenie, a pod nawierzchnią zrobiona zostanie zupełnie nowa instalacja kanalizacyjna.

Prowadzonym z rozmachem pracom przygląda się wielu mieszkańców. Niektórzy żałują starych drzew, wyciętych kilka dni temu. Nie dowierzają zapewnieniom płynącym z ratusza, że na zrewitalizowanym Rynku będą zasadzone nowe drzewa.

Projekt przewiduje, że na odnowionym Rynku znajdzie się miejsce do prowadzenia działalności handlowo-usługowej, a także do organizowania wydarzeń kulturalnych. Według założeń nowy Rynek będzie miejscem spotkań mieszkańców Makowa.

Zanim doszło do realizacji projektu, miasto ogłaszało trzy przetargi na rewitalizację rynku. Dopiero za trzecim razem udało się wyłonić wykonawców, a i wtedy nie obyło się bez kłopotów: firma Gutkowski z Leszna, która  za 11 780 900 zł. miała realizować pierwszą część zamówienia, czyli Rewitalizację Centrum Starego Miasta, nie podpisała umowy. W rezultacie burmistrz zdecydował się złożyć zamówienie u kolejnego oferenta. Jest nim firma Strabag, która podpisała umowę i przystąpiła do robót. Strabag to wielki europejski koncern budowlany, znany na całym świecie. Rocznie realizuje ponad 15 tys. projektów i szczyci się wysoką jakością realizowanych inwestycji.

Oprócz prac na makowskim Rynku, trwa także remont i przebudowa budynku przy ul. Grabowej. Wykonawcą jest PHU Premium z Ojrzenia.

Łączny koszt obydwu inwestycji (rewitalizacji Rynku i remont budynku przy Grabowej) to 14,5 mln zł. Prawie połowę tej kwoty – 7 mln zł miasto otrzymało w formie dofinansowania inwestycji.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy Rynek będziemy mogli podziwiać pod koniec października tego roku.

Na zdjęciach: Rynek w poniedziałek 9 kwietnia. To już ostatnie chwile makowskich żab, miejsca wielu spotkań i randek.

2018-04-09 21:07 1709 Rynek; rewitalizacja; rewitalizacja rynku; przebudowa; remont

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny.