Niedziela, 18 Marca 2018 - Cyryla, Edwarda, Boguchwaly

Orszak Trzech Króli w Makowie

Przy niemal wiosennej pogodzie przybyli do Makowa trzej Mędrcy z Dalekiego Wschodu. Spotkali się z mieszkańcami miasta w parafii św. Brata Alberta. Dostojnych gości powitali proboszczowie obu parafii i chór szkolny ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Uroczystość Trzech Króli odbyła się w Makowie w sobotę 6 stycznia już po raz trzeci. W tym roku zgromadziła wyjątkowo dużo mieszkańców. Makowianie ustrojeni w korony, niektórzy także w kolorowe stroje, radośnie powitali trzech Mędrców. Wszyscy razem wyruszyli w orszaku do parafii św. Józefa. Orszak prowadzili harcerze z gwiazdą betlejemską, chorążowie z chorągwiami oraz kolędujący uczniowie z „Dwójki”.

W starym kościele królowie wysłuchali przedstawienia w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1, oddali pokłon Bożemu Dzieciątku i złożyli w żłobku przyniesione dary. Orszak Trzech Króli zakończyła uroczysta msza święta.

Organizatorami Orszaku Trzech Króli byli proboszczowie obu makowskich parafii oraz burmistrz Makowa. W roli królów wystąpili jeźdźcy z gospodarstwa Leśna Zagroda w Janopolu wraz z towarzyszącymi im dworkami. Uroczystość prowadziła Katarzyna Wojnarowska, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwała makowska policja.  

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa uroczystości Objawienia Pańskiego – święta, które ma uczcić objawienie się Boga swoim wyznawcom. Tego dnia w kościele błogosławione są kadzidło i kreda, którą potem na drzwiach wejściowych do domów zapisuje się litery K+M+B i bieżący rok. Napis jest niepoprawną wersją łacińskiego Christus Mansionem Benedicat („Niech Chrystus błogosławi temu domowi”).

2018-01-06 23:56 2762 Orszak Trzech Króli

Komentarze

~mazowszanek

~Mazowszanka: nie wszystkim musi się podobać... a niepełnosprawni piszę się razem... Następnym razem weź słownik jak chcesz bez wpadki hejtować...

~Mazowszanka

Przecież to żałosne co robicie... :) i tak samo wygląda ;) Nie pełnosprawni do zakładów zamkniętych :D

~patriota

O, prostaczka się odezwała.

~Mazowszanka

Wieśniacy się bawią :)

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny.