Czwartek, 19 Kwietnia 2018 - Adolfa, Tymona, Leona

Obraz i relikwie św. Stanisława Kostki w dekanacie makowskim

Od makowskiej fary rozpoczęła się peregrynacja obrazu i relikwii św. Stanisława Kostki w dekanacie makowskim.

W uroczystości powitania obrazu i relikwii licznie uczestniczyli ministranci, dzieci, młodzież, mieszkańcy Makowa oraz księża z dekanatu makowskiego. - Przychodzimy tutaj, by przed obliczem Boga stawać się siostrami i braćmi. W znaku relikwii przybywasz do nas, jako nasz rówieśnik - młody chłopak, zakochany w Bogu, mający takie samo pragnienie szczęścia i przyjaźni jak każdy z nas; chłopak walczący o swoje marzenia. Chcemy jak ty przeżywać swoje życie w pełni. Chcemy doświadczyć, czym jest prawdziwa wiara w żywym Kościele – mówili młodzi ludzie, witając relikwie w drzwiach kościoła.

Powitaniu i Mszy św. w parafii św. Józefa przewodniczył ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży, w koncelebrze księży z dekanatu. W kazaniu powiedział m.in. „Św. Stanisławie, dobrze, że jesteś tutaj w Makowie. Chcemy cię wszyscy naśladować, twoją determinację i odwagę w dążeniu do celu. Dziś chcemy prosić, abyś wyprosił nam łaskę stania się podobnymi do ciebie, by przez ciebie młodzi ludzie zainteresowali się Bogiem i mieli do Niego jakieś pytania”. Ta ostatnia intencja związana jest z tym, że – jak zauważył ks. Krzysztof, coraz mniej młodych ludzi ma jakieś pytania do Boga. W czasie jednego ze spotkań młodzieży, na pytanie „o co zapytał(a)byś  Pana Boga, na 6 tys., uczestników aż 1,8 tys., wybrało opcję „o nic”.

W czasie Msz św. wierni modlili się również o nowe powołania kapłańskie.

W dekanacie makowskim obraz i relikwie św. Stanisława Kostki przebywać będą do czwartku 19. kwietnia, nawiedzając parafie dekanatu w następującym porządku:

  • 13 kwietnia od godz. 18 - w parafii pw. św. Józefa w Makowie Mazowieckim
  • 14 kwietnia od 14.00 - w parafii Bogate
  • 15 kwietnia od 11.00 - w parafii Krasne
  • 16 kwietnia od 11.00 - w parafii Węgrzynowo
  • 17 kwietnia - w parafii św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim
  • 18 kwietnia od 9.00 - w parafii Szwelice, zaś od godz.18.00 - w parafii Gołymin
  • 19 kwietnia - w parafii Karniewo.

W ostatnim dniu nawiedzenia, 19 kwietnia, relikwie nawiedzą parafię wicedziekańską pw. Wszystkich Świętych w Karniewie. Tam, w kościele parafialnym o godz. 16 zostanie odprawiona Msza św. w intencji powołań i zakończenie peregrynacji w dekanacie.

Święty Stanisław Kostka i Jego rok

O tym, że rok 2018 będzie przeżywany pod patronatem św. Stanisława Kostki zdecydowali biskupi w czasie 377. Zebrania Plenarnego KEP. W tym roku przypada 450. rocznica śmierci młodego jezuity i Synod Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”, zaplanowany na październik 2018 r.

Św. Stanisław Kostka to jeden z bardziej interesujących polskich świętych, na dodatek niemal nasz ziomek. Urodził się w Rostkowie k/Przasnysza, najprawdopodobniej w grudniu roku 1550. W Przasnyszu został ochrzczony. W wieku 14 lat został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu. Tam zimą roku 1565 ciężko zachorował. Miał wówczas wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię Świętą. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Rano wstał zupełnie zdrowy. Stanisław pragnął wstąpić do zakonu jezuitów. Marzenie to, po licznych perturbacjach, spełniło się 28 października 1567 r. w Rzymie. W wieku 17 lat złożył Stanisław złożył śluby zakonne. 10 sierpnia 1568 r. nagle zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie.

Kult św. Stanisława zrodził się natychmiast i spontanicznie. Został beatyfikowany w 1602 r. przez papieża Pawła V i kanonizowany przez Benedykta XIII 31 grudnia 1726 r. To św. Stanisławowi przypisywano zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Chocimiem w 1621 r.

Relikwie świętego spoczywają w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie. Dwieście lat po kanonizacji sprowadzono do Polski cząstkę jego relikwii. W uroczystościach jubileuszowych wziął udział prezydent RP Ignacy Mościcki. Od 18 września 2011 część relikwii spoczywa w parafii św. Stanisława Kostki w Sulechowie.

Św. Stanisław Kostka jest patronem Polski, archidiecezji łódzkiej i warszawskiej oraz diecezji chełmińskiej i płockiej, miast: Gniezna, Lublina, Lwowa, Poznania i Warszawy. Jest też patronem studentów oraz nowicjuszy i nowicjuszek, alumnów, polskiej młodzieży, a także Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM).

Od 1983 z Przasnysza do Rostkowa wyruszają doroczne diecezjalne pielgrzymki młodzieży.

2018-04-14 13:41 573 kościół; obraz; relikwie; św Stanisław; młodzież; peregrynacja

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny.