Poniedziałek, 21 Maja 2018 - Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Jubileusz makowskich ogrodów działkowych

W piknikowej atmosferze makowscy działkowcy świętowali jubileusz 40-lecia powstania ogrodów działkowych w naszym mieście. To popularne wśród wielu mieszkańców miejsce wypoczynku i realizacji wielu pasji.

Obchody odbyła się w sobotę 8 lipca. W imprezie wzięli udział właściciele działek , ich rodziny, przyjaciele i znajomi. Uroczystości zaszczycili również przedstawiciele władz miasta i powiatu – starosta Zbigniew Deptuła oraz burmistrz Tadeusz Ciak. Gości powitał Janusz Jankowski, pełniący od maja 2017 r. funkcję prezesa zarządu makowskich ogrodów działkowych. Na początku poprosił on wszystkich o uczczenie chwilą ciszy zmarłego Kazimierza Jóźwiaka, który przez ostatnie 10 lat zarządzał ogródkami. W krótkim przemówieniu prezes Jankowski przybliżył historię powstania Rodzinnych Ogródków Działkowych „Metalowiec”. Mówił o problemach i osiągnięciach oraz planach na przyszłość. Podziękował też sponsorom, którzy przyczynili się do uświetnienia jubileuszowych obchodów. Wśród nich była firma NetBis, która użyczyła działkowcom agregat prądotwórczy.

Z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili też burmistrz i starosta. Jubileusz był także okazją do wyróżnienia najbardziej zaangażowanych działkowców. Otrzymali oni okolicznościowe dyplomy i gratulacje.

Na uczestników imprezy czekały liczne atrakcje. Był grill, grochówka, napoje i desery mleczne. Były gry i zabawy dla dzieci, konkursy i koncert Włodzimierza Żeglińskiego. Byli także makowscy diabetycy, którzy wszystkim chętnym mierzyli poziom cukru we krwi i ciśnienie.

Ponieważ pogoda nie zawiodła, więc humory też wszystkim dopisywały.

***

Ogródki działkowe w Makowie powstały w 1977 r. Użytkownikami działek byli głównie pracownicy największych zakładów pracy w mieście: ZREMB, UNITECH, POM, WARSEP. Początkowo ogrody kierowane były przez oddzielne zarządy należące do poszczególnych zakładów. Później zakładowe ogródki przekształciły się w Rodzinne Ogródki Działkowe „Metalowiec” pod jednym zarządem. Pierwszym prezesem był Stefan Perdian. Makowski ogród funkcjonuje w strukturach Polskiego Związku Działkowców i jest jednym z 4667 rodzinnych ogródków działkowych w Polsce. Zajmuje powierzchnię 6 hektarów i liczy 169 działek o powierzchni 4,875 ha.

Dla właścicieli działek i ich rodzin Rodzinne Ogródki Działkowe to miejsce wypoczynku, odskoczni od trudów dnia codziennego, spełnienie marzeń o własnym ogrodzie. Miejsce realizacji swoich hobby i pasji. Jak na przykład dla Andrzeja Brzostka, pracownika oczyszczalni ścieków w Makowie.

Pan Andrzej kupił działkę 25 lat temu głównie w jednym celu – by móc hodować gołębie.  

- To było zawsze moim wielkim marzeniem, od dziecka – mówi. – Chciałem je hodować w mieście, tam gdzie mieszkam. Ale się nie dało. Kiedy więc trafiła się okazja nabycia działki, nie wahałem się. To są zwykłe gołębie, nie żadne rasowe czy konkursowe. Hoduję je dla siebie, dla własnej przyjemności, a nie dla zysku. Lubię patrzeć jak latają, siedzę sobie i je obserwuję i sprawia mi to wielką radość.

2017-07-09 19:15 2561 ogródki działkowe, Rodzinne Ogródki Działkowe "Metalowiec", jubileusz 40-lecia

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny.