Czwartek, 22 Marca 2018 - Katarzyny, Boguslawa

Burmistrz Tadeusz Ciak podsumował drugi rok kadencji

17 listopada burmistrz Tadeusz Ciak spotkał się z mieszkańcami Makowa. Spotkanie odbyło się w Miejskim Domu Kultury. Burmistrz przedstawił mieszkańcom prezentację poświęconą dokonaniom w drugim roku kadencji oraz planom i zamierzeniom władz miasta na przyszłość.

Na wstępie burmistrz poinformował mieszkańców, że zadłużenie miasta spadło z 7 mln, które miało miasto, kiedy obejmował urząd, do 3,88 mln zł.

Wśród dokonań wymieniono m.in. następujące przedsięwzięcia: budowa ciepłowni miejskiej wraz z rozbudową sieci ciepłowniczej – wartość inwestycji 6,5 mln zł w tym pożyczka w WFOŚiGW – 3,5 mln zł. Podłączono do sieci – ul. 1 Maja 4, 12, 12A, ul Mickiewicza 5,8,11, Moniuszki 1,2, Rynek 1, ul. Przasnyska 1, Poprzeczna 4. Termomodernizacja budynku wielorodzinnego przy ul Mickiewicza 28 – wartość inwestycji ponad 946 tys. zł (pożyczka w WFOŚiGW – 480 tys. zł.). Modernizacja oświetlenia ulicznego etap I i II – wartość inwestycji – 897 200 zł (oszczędności w ciągu roku ok. 35 tys. zł.). Przebudowa ul. Chabrowej – ponad 256 tys. zł. (pożyczka w WFOŚiGW – 90 tys. zł.). Budowa chodnika przy ul. Żytniej – 60 tys. zł. Parking przy ul. Witosa – ponad 277 tys. zł. Parking przy ul. Moniuszki – 183.854 zł. Remont Miejskiego Domu Kultury – wartość 338 tys. zł., w tym dotacja z Narodowego Centrum Kultury 110 tys. zł.

Ponadto zagospodarowany został teren wokół zalewu (ok. 120 tys. zł.), teren rekreacyjny na osiedlu Grzanka (70 tys. zł.). Utworzono nowy plac zabaw przy ul 1 Maja (24,7 tys. zł.), zmodernizowano płytę stadionu miejskiego (wartość inwestycji wraz z dokumentacją – 171.250 tys. zł.). W wysokości 30 tys. zł. dofinansowano remont starego kościoła parafialnego p.w. Bożego Ciała. Dofinansowano remont mostu w Zakliczewie. Udzielono wsparcia dla organizacji pozarządowych w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych – łącznie 157 tys. zł.

Działania proekologiczne: ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Maków bliżej natury” – 27.210 zł., w tym dofinansowanie z WFOŚiGW – 20 tys. zł., usuwanie i unieszkodliwianie azbestu 2015 i 2016 – 36.691 tys. zł, dofinansowanie z WFOŚiGW – 30.332 zł. Realizacja ekologicznego projektu edukacyjnego „Maków przez zielone okulary” skierowanego do dzieci i młodzieży makowskich placówek oświatowych.

Wśród inwestycji przewidzianych do realizacji burmistrz Tadeusz Ciak wymienił m.in.: rozwój e-usług w Urzędzie Miejskim – wartość inwestycji 3 mln zł, dofinansowanie 80% w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, planowane zakończenie inwestycji do końca czerwca 2018 r. Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Makowie – wartość inwestycji 930 tys. zł, dotacja w ramach RPO 2014–2020 431 tys. zł. Modernizacja ul. Malinowej – wartość inwestycji 250 tys. zł dotacji FOGR – 90 tys. zł planowany remont wiosna 2017 r. Ścieżka rowerowa – wartość inwestycji 3,5 mln zł. Targowisko miejskie przy ul. Przemysłowej – wartość inwestycji 1,5 mln zł. (możliwość dofinansowania z PROW 2014–2020 63,3%). Próg piętrzący na rzece Orzyc – wartość inwestycji ok. 8,5 mln zł., kwota wnioskowana dotacji 6.755,228 zł.

Planowane inwestycje drogowe na 2017 r. – remont ul. Witosa i ul. Różanej, przebudowa ulic na osiedlu Grzanka: Klonowej, Ogrodowej, Jesionowej i Jałowcowej, remont ul. Ciechanowskiej wzdłuż bloków 3A i 3B, przebudowa ulic Zachodniej i Przemysłowej. Rondo na skrzyżowanie ul. Warszawskiej i Różańskiej, chodnik wzdłuż ul. Przasnyskiej, przebudowa ul. na osiedlu Bursztynowa, modernizacja ul. Miłosza i Długiej, budowa parkingów przy ul. Polnej i Cmentarnej.

Pozostałe plany inwestycyjne - remont harcówki ZHP dofinansowanie w ramach Lokalnej Grupy Działania. Ostatni etap modernizacji oświetlenia ulicznego, monitoring miejski I etap, termomodernizacja budynków komunalnych i Urzędu Miejskiego, rewitalizacja Parku Sapera i nadanie mu nowych funkcji społecznych, zagospodarowanie Skweru Duńskiego, modernizacja zaplecza kuchennego w Zespole Szkół nr 2. Restauracja budynku dawnej bożnicy żydowskiej: opracowana dokumentacja 91 tys. zł., w tym dotacja Stowarzyszenia Pomocy Liceum 74 tys. zł. Wartość tej inwestycji to 1,6 mln zł. Wniosek o dofinansowanie złożony w ramach RPO 2014–2020 przeszedł ocenę formalną oczekuje na ocenę merytoryczną.

Na zakończenie swojego wystąpienia Tadeusz Ciak zaprosił mieszkańców na najbliższe wydarzenia – świąteczną ciężarówkę Coca-Coli, która zawita do Makowa 15 grudnia 2016 r.

Ze względu na to, że na uczestników spotkania czekał jeszcze spektakl teatralny, nie było czasu na pytania z sali. Były za to kartki i długopisy i każdy mógł wpisywać swoje pytania. Burmistrz zobowiązał się, że odpowie na wszystkie.
2016-11-18 21:44 2501 Tadeusz Ciak, Urząd Miejski

Komentarze

~Marysia

Ja zawsze oceniam po fakcie, po wykonanych zadaniach, po efektach pracy. Z samego gadania, obiecywania to nic mieszkańcy mieć nie będą. Co do pozyskiwania środków z zewnątrz, rewitalizacji rynku i innych inwestycji, ocenimy pod koniec kadencji, czyli już niedługo.

~kontrola

to ile tej kasy ściągnął magistrat czas na rozliczenie tylko do środy, odchodzi przecież główny macher sukcesu, czekam na rozliczenie

~wesoły janek

Kumo czy kuma słyszała? Bo ja słyszałam że Kuma słyszała.

~-król bez korony

Nie mam nic do Jankowskiego jako człowieka ale jeśli uważacie że był świetnym włodarzem to jesteście z innej bajki.Selektywną oceną władzy jest urna -to nie tylko ocena człowieka ale i jego pracy.To mój ostatni wpis fanatycy kabaretu!

~maniek

8 lat pluto na Jankowskiego - z każdej strony. Prasa, radni, zastępca burmistrza i Gadomski plujący jadem na każdej sesji. Mimo wszystko facet starał się, jak mógł. Nie miał komfortu Ciaka, zarabiał jak nędzarz, ale uczciwie pracował. Zastał po. Ciaku (I tura rządzenia Tadeusza) trudną sytuację z ciepłem. Rozpierducha była totalna, Gadomski grzmiał a sesjach i motał. Jankowski po przyjściu do Urzędu nie wyrzucał ludzi Ciaka, nie przyjmował po znajomości. Mimo trudności uważam jego rządzenie za poprawne. Ględzenie, że obecna władza zrobiła w ciągu dwóch lat więcej niż Jankowski przez dwie kadencje jest niepoważne, głupie i świadczy, że napisał to ktoś siedzący obecnie u koryta. Jankowski był, jako burmistrz uczciwym człowiekiem. Za uczciwym, jak na zajmowane stanowisko. Wiele osób twierdzi, że jeśli wystartuje w kolejnych wyborach, to na niego zagłosują.

~do króla

Na początku ściągnięto do um trzy nowe twarze bez doświadczenia, ale z zasługami w podcinaniu byłemu burmistrzowi. Nowe twarze w mpuk to nic innego jak nepotyzm. Pisanie, że w ciągu 2 lat zrobiono więcej niż poprzednio, to totalna bzdura. Obecne podsumowanie to dalej obiecanki na wzór spotkań przedwyborczych. Wołanie o nowe pomysły, to objaw bezsilności, a może rozpaczy. Życzyłbym Makowianom, żeby choć część tych prezentowanych zamierzeń została zrealizowana, choć sam burmistrz w to nie wierzył prezentując szanse pozyskania funduszy unijnych jako wielką niewiadomą. 2 lata do końca kadencji może zabraknąć czasu, żeby podpisać konkretną umowę na pozyskanie kasy unijnej. Nie oczekuj że ci co mieli alergię na ludzi, atakowali ludzi, będąc u władzy zostaną ochronieni przed krytyką. Obecne działania to pozory i tyle.

~-król bez korony

widzę że,zwolenników szukania dziury w całym nie brakuje.Jednemu nie podoba się zastępca,drugiemu godzina spotkania i ''tupanie''aktorów teatru,innemu post ''za" to etat w Urzędzie.Za poprzedników nie działo się nic,a obecnie mimo że łatwo nie jest próbują coś robić(przede wszystkim rozbić zastygły,stwardniały od lat makowski żelbeton-że nie można,nie da rady,nie opłaci się.).Jak widać niektórzy są ślepi albo nie chcą widzieć że przez te 2 lata więcej zrobiono niż przez kilka kadencji poprzednich władz a to jeszcze nie koniec(na marginesie nie przypominam sobie aby wcześniej jakikolwiek burmistrz zorganizował takie podsumowanie-informację).Forma była jak najbardziej dobra -nie jestem fanem pyskówek i jałowej dyskusji.).Jestem apolityczny nie interesuje mnie polityka i posady w urzędach.Nie wpadam w hurra optymizm bo to ciężka i mozolna praca ale widzę ze powoli rusza machina aby ludziom w Makowie żyło się lepiej a szczególnie tym z wrodzonym dyskomfortem i alergią do władzy,do ludzi,do wszystkiego. Ps.masz problem idź do urzędu-burmistrz przyjmuje interesantów, nie musisz pisać głupich tekstów w Necie.

~Ryszard

A ja mam do Ciaka ogromny żal że wziął na zastępcę człowieka którego ludzie nie darzyli i nie darzą sympatią i że od początku kadencji rządzi zastępca a nie burmistrz. Makowianie nigdy mu tego nie wybaczą! A co do sukcesów czy porażek to widać gołym okiem, dużo gadania a mało efektów!

~maniek

~obserwator Zauważ, że "król bez korony" nie polemizuje z tym, co ja napisałem ale atakuje mnie, starając się pokazać jako hejta, albo przygłupa, który nie wie czego chce. To komunistyczna metoda walki z adwersarzami W swoim wpisach nie odniosłem się do sukcesów, czy porażek obecnej władzy ale do tego, że jeśli zaprasza się gości na spotkanie, to warto dać się im wypowiedzieć. Zachowanie burmistrza było - moim zdaniem - poniżej pasa. Ale to moje zdanie i niekoniecznie należy się z nim zgodzić. Co do sukcesów obecnej władzy. Przypominam sobie spotkanie przedwyborcze kandydatów na burmistrza. Ciak opowiadał na nim niestworzone rzeczy, które w makowskich realiach nie mają szans na realizację. Ludzie mu uwierzyli. Ja sceptycznie podszedłem do jego zapowiedzi. W ciągu dwóch lat w mieście niewiele się zmieniło. Nie mówię, że nic, ale generalnie nie na tyle, bym odczuł jakiś niesamowity komfort mieszkając w Makowie. Czekam z niecierpliwością na inwestycje zapisane w planach. Jak zostaną zrealizowane - zagłosuję na Ciaka.

~obserwator

Pisali na Jankowskiego pod dyktando, w nagrodę dostali pracę w magistracie, wiec kto ma teraz krytykować władzę? Burmistrz Ciak na spotkaniu prosił o krytykę, więc dziwne, że znajduje się obrońca, który chciałby zakazać tej krytyki. Może to były krytykant? Widzę wiele pomysłów i nadziei na pomoc od mieszkańców. Tylko towarzyszy temu pesymizm, że o kasę unijną trudno. O tym, że trudno wiadomo od dawna, nie trzeba więc obiecywać gruszek na wierzbie, bo później się z tego rozliczyć ciężko rozliczyć. Poza tym wiadomo było, że nowicjusze w magistracie nie pociągną tego wozu i nie sprowadzą nam kosmosu w Makowie.

~król bez korony

maniek strasznie zgorzkniały jesteś!Jak byś miał ''kałacha'' to wystrzelałbyś połowę Makowa bez powodu.Nikt ci nie robi krzywdy ty sam ją sobie robisz.Brak ci pomysłu na życie,normalne życie.Bez odbioru.

~maniek

królu bez korony, czytaj ze zrozumieniem. Nie oceniłem sukcesów i porażek burmistrza, bo to widać gołym okiem. Wystarczy przejść się miastem i popytać ludzi, jak im się żyje. Oceniłem jedynie sposób (dotyczy to obu spotkań) komunikacji ze społeczeństwem. Jeśli zaprasza się ludzi na spotkanie a jednocześnie nie pozwala się na dyskusję i poznanie ich opinii na temat własnego rządzenia, to coś jest chyba nie na rzeczy. Może się mylę? Nie wiem. Z drugiej strony, trudno o rzetelną dyskusję skoro na sali siedzą ludzie w jakiś tam sposób zależni od władzy. Przecież mało kto zdecyduje się na krytykę, bo wie czym to się może skończyć. Już parę osób straciło pracę.

~król bez korony

Hejt makowski wiecznie żywy.Szkoda że nie widzisz pozytywnych działań tylko negatywy.Więcej optymizmu bo jad cię zabije.

~maniek

W ciągu kilku dni odbyły się dwa ważne dla mieszkańców spotkania: ewaluacyjna debata o bezpieczeństwie i spotkanie z burmistrzem Makowa. Jedno spotkanie zorganizowane (o godz. 12.00) dla bezrobotnych i pracowników jednostek podległych burmistrzowi i staroście, drugie dla miłośników teatru. Na spotkaniu o bezpieczeństwie było (tradycyjnie) pierdu, pierdu i takie tam och i ach, na drugim propagandowa sieczka. W obu spotkaniach trudno było o merytoryczną dyskusję i krytykę: w spotkaniu o bezpieczeństwie nie dane było wypowiedzieć się mieszkańcom (zła godzina spotkania) w drugim spotkaniu (sprytny manewr władz) zabrakło czasu, bo aktorzy nadleśnictwa "tupali niecierpliwie nogami" w oczekiwaniu na wyjście na scenę. Oczywiście, ludzie mogli zadawać pytania (na piśmie) i burmistrz zobowiązał się, że na wszystkie odpowie. Tragifarsa. Na zakończenie spotkania burmistrz zaprosił mieszkańców na wyjątkowe świąteczne wydarzenie - do miasta zajedzie ciężarówka Coca-coli. To zachęta do zdrowego odżywiania, szczególnie dla dzieci. Plebs na święta dostanie po puszcze coli a burmistrzowie po 10 "kafli" wypłaty a i pewnie jakaś świąteczna nagroda wpadnie do kieszeni.

~werte

Kraina mlekiem i miodem płynąca.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny.