Ziemia z cmentarza na Grzance trafi do Głównej Świątyni Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Moskwie

Ziemia z cmentarza na Grzance trafi do Głównej Świątyni Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Moskwie 

W piątek 22 listopada przedstawiciele Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie z gościnnym udziałem burmistrza Makowa Mazowieckiego Tadeusza Ciaka oddali hołd żołnierzom Armii Czerwonej, pochowanym na Grzance, złożyli wieniec pod pomnikiem, a następnie pobrali ziemię z cmentarza.

Uświęcona żołnierską krwią ziemia została zapakowana do urny z napisem: „Polska, województwo mazowieckie, miasto Maków Mazowiecki. Pochowano 15 532 wojskowych”. Urna ta będzie jedną z wielu, złożonych w Głównej Świątyni Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Moskwie.

– W związku z nadchodzącą 75. Rocznicą Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941 – 1945 r. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej realizuje projekt, przewidujący utworzenie w Głównej Świątyni Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Moskwie memoriału z cząstkami ziemi z miejsc pochówku żołnierzy radzieckich – wyjaśnili cel swojej wizyty przedstawiciele ambasady rosyjskiej.

W czasie uroczystego pobrania ziemi z cmentarza goście odczytali też oświadczenie następującej treści:
„Szanowni Państwo,
Dziś, po upływie wielu dziesięcioleci od zakończenia Drugiej Wojny Światowej, składamy hołd żołnierzom radzieckim, zmarłym w latach 1944-1945 w walkach za wyzwolenie Polski spod okupacji hitlerowskiej, i chcielibyśmy wysłać cząstki ziemi, zalanej krwią naszych żołnierzy i oficerów, do memoriału w Głównej Świątyni Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Moskwie celem dokonania prawosławnego obrządku pochowania zmarłych za granicą w ziemi ojczystej, odmawiania modlitw za spokój ich duszy oraz dokonania odpowiednich obrzędów przez przedstawicielki innych konfesji religijnych.
Na całym terytorium Polski toczyły się ciężkie krwawe walki, w których zginęło ponad 600 tysięcy radzieckich żołnierzy i oficerów. Jeszcze około 1 miliona radzieckich żołnierzy zmarło w hitlerowskich obozach koncentracyjnych i zostało pochowanych tutaj. O tych ofiarach przypomina więcej niż 600 miejsc pochówku – wielotysięcznych cmentarzy i jednoosobowych mogił naszych ojców i dziadów.
Podczas Drugiej Wojny Światowej Polska straciła prawie jedną piątą część jej ludności – 6 milionów osób, wśród których przytłaczającą większość to zwykli obywatele, starcy, kobiety oraz dzieci.
Nigdy nie dzieliliśmy i nie będziemy dzielili nasze wspólne zwycięstwo nad faszyzmem oraz ofiary, złożone na jej ołtarzu, ze względu na narodowość. Troskliwie zachowujemy pamięć o naszych towarzyszach broni, którzy walczyli w tym w szeregach Wojska Polskiego razem z Armią Czerwoną i Aliantami. Pamiętamy i wysoko doceniamy ich wkład do Zwycięstwa nad wspólnym wrogiem.
Zachowanie pamięci o czynie tych, dzięki którym nasze narody żyją swobodnie na swojej ziemi jest naszym wspólnym obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń.
Dziękuję serdecznie wszystkim obecnym”.

Na zdjęciach: przedstawiciele ambasady Federacji Rosyjskiej oraz burmistrz Makowa Maz. Tadeusz Ciak w czasie uroczystości na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej na Grzance. Fot. Agnieszka Ślesicka.

Ambasada Federacji Rosyjskiejcmentarz wojenny na Grzancecmentarz Zolnierzy Armii CzerwonejGłówna Świątynia Sił Zbrojnych Federacji RosyjskiejGrzankaTadeusz Ciak
Komentarze (2)
Skomentuj
  • Bohdan

    Czy Polskie prawo pozwala na pobranie ziemi z cmentarza ?

    • Bogdan

      Poszukaj i się dowiedz. Jaki problem?