Zapraszamy do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

Zapraszamy do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej 

Jutro – w piątek 5 kwietnia – po raz pierwszy odbędzie się w naszym mieście Ekstremalna Droga Krzyżowa. Uczestnicy wyruszą spod kościoła farnego o godzinie 19:00. Będą mieli do przejścia prawie 23 km. Planowany czas to 4,5 godziny. Organizatorem EDK jest parafia pw. św. Józefa, a inicjatorem ks. kan. Stanisław Dziekan.

Trasa nocnego przemarszu jest następująca: kościół farny – ul. Armii Krajowej – Szlasy-Złotki – Leśna – Młodzieżowa – Chełchy Kmiece – Słoniawy – ul. Kościelna – kościół farny.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału i ofiarowania tego marszu w ciszy rozważaniom Stacji Drogi Krzyżowej. Najważniejsze jest oczywiście przygotowanie się duchowe. Nie należy jednak zapominać o odpowiednim ekwipunku. W jego skład wchodzą:

  • kamizelka odblaskowa
  • krzyż
  • różaniec
  • dobre buty
  • płaszcz ochronny od deszczu
  • latarka

 

Makow Mazowiecki 24.03.2018. Droga Krzyzowa ulicami miasta.
O Ekstremalnej Drodze Krzyżowej (za Wikipedią):
Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) to wydarzenie religijne zainicjowane przez ks. Jacka Stryczka, przygotowane przez niego wraz z duszpasterstwem „Męska Strona Rzeczywistości”.
Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła, przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę (trasy mają po około 40 kilometrów oraz głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Ideą przyświecającą EDK jest schemat „wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie”.
Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest zorganizowaną pielgrzymką, lecz indywidualną praktyką religijną. Sztab EDK dostarczają jedynie rozważań na stacje drogi krzyżowej i propozycję tras, ale samo ich pokonanie i decyzja o ostatecznym kształcie trasy należy do uczestników. Uczestnicy pokonują trasy w grupach nie większych niż 10 osób.
Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w roku 2009 na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. W roku 2012 po raz pierwszy zorganizowano Ekstremalną Drogę Krzyżową poza Krakowem – odbyła się także w Gliwicach oraz w Blackburn w Wielkiej Brytanii. W roku 2014 EDK odbyła się w 29 rejonach: Kraków, Tarnów, Alwernia, Jarosław, Mosina k/Poznania, Radymno, Częstochowa, Tomaszów Lubelski, Zawoja, Warszawa Mokotów, Warszawa Ursus, Wrocław, Oświęcim, Gliwice, Radom, Tymowa, Kolbuszowa, Piotrków Trybunalski, Gogolin, Kasinka Mała, Nowy Sącz, Bielsko-Biała, Łódź, Rzeszów, Lachowice oraz Nottingam-Derby, Blackburn i Zurych. Na Ekstremalną Drogę Krzyżową wyszło około 6000 osób (2000 w samym Krakowie. W roku 2017 EDK odbyła się w 11 państwach (poza Polską: Austria, Czechy, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, oraz Wielka Brytania), 252 rejonach, na 457 trasach. Na Ekstremalną Drogę Krzyżową wyszło ponad 52 tysiące pielgrzymów. W 2018 roku wyznaczono ponad 600 tras, z czego najdłuższa, otaczająca Wrocław, miała 144 kilometry. Według wstępnych danych w EDK 2018 wzięło udział około 100 tysięcy osób. Specjalnego błogosławieństwa uczestnikom udzielił Papież Franciszek.
droga krzyżowaEDKEkstremalna Droga KrzyżowaJacek Stryczekkościół farnykościół pw. Bożego CiałaKs. Stanisław Dziekanparafia pw Św Brata AlbertaParafia Św. JózefarekolekcjeWielki Post
Komentarze (3)
Skomentuj
  • Ewa

    Jeszcze raz do SM. Jubilerska.
    Kłaniam się wam place zabaw na Ciechanowska ej i Kopernika.
    Ciechanowska, odmalowac i przegląd bujawek i innego sprzętu na Placu zabaw.
    Kopernika, trampolonka popsuło od sierpnia ia ubiegłego roku, nikt do tej pory nie zrobil porządku z tą trampolina. Przegląd bujawek, skrzypia, że wytrzymać nie można.
    Jeżeli spółdzielnia nie wykona tych prac jak najszybciej,napis, ę my liście do P. Burmistrza.
    Pozdrowionka od dzieci z placów zabaw.

    • Jurek

      Burmistrz to nam może hehe