Z kart historii: Wojewódzkie Święto Plonów w Sypniewie.
Umknęła naszej uwadze – ale Czytelnicy przypomnieli – nieokrągła rocznica ważnego wydarzenia. 31 lat temu w Sypniewie odbyły się wojewódzkie dożynki. Na zdjęciach zachowała się niepowtarzalna atmosfera tego wydarzenia. Może odnajdzie się na nich ktoś z naszych Czytelników.
6 września 1987 roku (niedziela) w centralnie usytuowanym (w ówczesnym województwie ostrołęckim) Sypniewie odbyły się wojewódzkie dożynki, zwane wtedy Świętem Polonów. Impreza była duża, a uczestniczyły w niej gminy z całego województwa ostrołęckiego: od podwarszawskiego Tłuszcza, poprzez Zabrodzie, aż po Rozogi. Impreza odbywała się na stadionie w Sypniewie. Brali w niej udział przedstawiciele władz państwowych, z wojewodą Jarosławem Niemyjskim, partyjnych, z I sekretarzem KW PZPR Jerzym Głowackim, gminnych, posłowie (senatorów podówczas nie było), przedstawiciele władz ZSL (Zjednoczone Stronnictwo Ludowe) i SD (Stronnictwo Demokratyczne).
W korowodzie wzięły dział delegacje wszystkich 44 gmin województwa ostrołęckiego oraz zakładów pracy.
Wręczonych zostało 12 Orderów Odrodzenia Polski i 18 Krzyży Zasługi, nie licząc mniej ważnych odznaczeń.
Imprezami towarzyszącymi głównym obchodom były m.in. wojewódzka wystawa zwierząt hodowlanych, wystawa maszyn rolniczych, kiermasz książek, kiermasz spożywczy. Plony prezentowali nie tylko rolnicy, ale także działkowcy.
Na scenie występowały zespoły regionalne.
Nie dopisała pogoda. Było zimno, wietrznie i na dodatek padał deszcz.