Wystawa INDIE – Edward Grzegorz Funke

Zapraszamy na otwarcie wystawy fotograficznej INDIE do Centrum Dialogu Kulturowego Dom Wesołka, ul. Zielony Rynek 5, 18 kwietnia o godzinie 18:00. Wydarzeniu towarzyszyć będzie spotkanie z autorem, który opowie o swojej niezwykłej podróży.  

Indie, siódmy kraj świata pod względem powierzchni i drugi pod względem liczby ludności, są domem dla aż 22 języków urzędowych. Od 1950 roku są najludniejszą demokracją na świecie, a ich kultura – materialna i niematerialna – rozkwitła do niebywałego poziomu.

Stworzenie pełnego fotograficznego portretu Indii jest oczywiście niewykonalne. Autor wystawy wybrnął z tej niemożliwości skupiając się na wybranych wycinkach tematu, na tym, co charakterystyczne, na tym, co przemijające. Głównym bohaterem jego opowieści są spotkani na trasie jego wędrówek ludzie, niby zwyczajni – a jednak niezwykli przez swoją egzotykę. Funke od lat udowadnia, jak znakomitym jest „snajperem”, a jego reporterskie, pełne empatii, nasycone wrażliwością portrety są znakomitym przykładem artystycznego dokumentu. Tak też jest i w przypadku niniejszego zbioru, w którym prezentowane wizerunki uderzają swą urodą i trudnym do werbalnego opisania charyzmatycznym klimatem. Swoich bohaterów artysta fotografował w ich naturalnym otoczeniu, zwykle w przestrzeni miejskiej pełnej bogactwa dawnej architektury. Te bezcenne obiekty są  w niniejszej wystawie mocno zaakcentowane i stanowią jakby jej drugi, nierzadko samodzielny temat. Nie jest to oczywiście dziełem przypadku – zestawienie kolorowej codzienności mieszkańców Indii z wyrafinowaną elegancją otaczających ich dawnych budowli wprowadza do wystawy stymulujący do refleksji kontrast.

Dom WesołkaFunkeIndiewystawa fotografii
Komentarze (0)
Skomentuj