Świetny spektakl Teatru Cioci Heni w MDK

Świetny spektakl Teatru Cioci Heni w MDK 

„Przedstawienie >Hamleta< we wsi Głucha Dolna” Ivo Bresana w wykonaniu Teatru Cioci Heni zachwyciło publiczność, która szczelnie wypełniła salę kina „Mazowsze”. Sukces tym większy, że sztukę wystawiono po raz drugi. Premiera odbyła się 5 grudnia 2019 r. i nie wszyscy chętni mogli obejrzeć sztukę.

Jak udowodnili aktorzy Teatru Cioci Heni, w Makowie i okolicy nie brakuje miłośników dobrego teatru, którzy skłonni są przyjść na spektakl, a wcześniej zapłacić za bilet.

Aktorzy grali znakomicie. Potwierdzały to reakcje publiczności: wybuchy śmiechu we fragmentach wyszydzających ciemnotę i kulturowy analfabetyzm ludzi z Głuchej Dolnej, podczas gdy fragmentom obrazującym polityczną przemoc, kłamstwo i zbrodnię towarzyszyła napięta cisza.

Gratulujemy aktorom świetnego występu i niecierpliwie oczekujemy kolejnych!

W sztuce wystąpili:

O autorze i jego sztuce
Ivo Brešan (ur. 27 maja 1936 w miejscowości Vodice opodal Szybeniku, zm. 3 stycznia 2017r. w Zagrzebiu) był chorwackim pisarzem i dramaturgiem. Pracował jako nauczyciel gimnazjalny w Szybeniku – mieście wielkości Ostrołęki. W Polsce znany jest głównie ze sztuk teatralnych. „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” wyreżyserowane przez Olgę Lipińską zostało zaliczone do Złotej Setki Teatru TV.
Przedstawienie „Hamleta” we wsi Głucha Dolna powstało w roku 1965, ale musiało poczekać na premierę w zagrzebskim Teatrze ITD całe sześć lat – komunistyczna cenzura ustąpiła dopiero w 1971 roku, gdy w Jugosławii zapanowała kolejna „odwilż na bazie kultury i oświaty”. Polska prapremiera dzieła chorwackiego dramaturga miała miejsce w listopadzie 1975 roku, w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze.
Akcja dramatu rozgrywa się w latach sześćdziesiątych na jugosłowiańskiej wsi, gdzie aktyw spółdzielni produkcyjnej postanawia wystawić szekspirowskiego Hamleta w wersji przygotowanej przez wiejskiego nauczyciela.
Choć akcja sztuki osadzona została w „czasach słusznie minionych”, jej przekaz jest cały czas aktualny. Tak jak i opisane mechanizmy działania władzy. Absurdy życia ukazane są z ogromnym humorem, komizm miesza się z tragizmem, a to, co wzniosłe, z tym, co trywialne.

Na zdjęciach: „Przedstawienie >Hamleta< we wsi Głucha Dolna” w wykonaniu Teatru Cioci Heni, Maków Maz. 9.01.2020 r.

MDK MakówPrzedstawienie Hamleta we wsi Głucha DolnaSpektaklteatrTeatr Cioci Heni
Komentarze (0)
Skomentuj