Świetny koncert patriotyczny Miejskiej Orkiestry Dętej w MDK

Świetny koncert patriotyczny Miejskiej Orkiestry Dętej w MDK.

Miejska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Andrzeja Jednoroga może odnotować kolejny udany koncert przed makowską publicznością. Impreza odbyła się z okazji Dnia Wojska Polskiego w Miejskim Domu Kultury.

Tym razem skład orkiestry wzmocniły dwie wokalistki: Klaudia Kulik i Paulina Gocałek.

Klaudia Kulik jest absolwentką Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Była wielokrotnie nagrodzona w kraju i na zagranicznych festiwalach. Otrzymała  m.in. nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym na Białorusi w Brześciu w 2011 roku. W 2017 r. zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Anny German. Jest laureatką nagrody specjalnej ambasadora Armenii i Festiwalu Piosenki Retro w Studio Polskiego Radia. Przed rokiem na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Scenicznych w Pradze czeskiej zdobyła Grand Prix. Drugi zawód i pasja Klaudii Kulik to nauka. Jest absolwentką wydziału nauk o żywieniu człowieka i konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, doktorantką i pracownikiem tego wydziału. Jak sama mówi – „dwie pasje to dwa światy, które spotykają się we mnie dając równowagę. Muzyka to dotkniecie nieba, a nauka to dotkniecie ziemi. Zawsze jest to dotkniecie piękna”.

Druga wokalistka, Paulina Gocałek, w 2016 roku ukończyła z wyróżnieniem studia drugiego stopnia w Akademii Muzycznej w Łodzi. Doświadczenia scenicznego nabyła biorąc udział w licznych konkursach, mistrzowskich koncertach i projektach organizowanych przez uczelnię. W 2015 roku wystąpiła w spektaklu Don Bernarda Alba inspirowanym dramatem Lorki. Występowała też w operetce „Hrabina Mariza”, gdzie wcieliła się w postać Lizy.

Obydwie wokalistki wykazały w Makowie, że czują się świetnie także w repertuarze patriotycznym.

W czasie godzinnego koncertu, który prowadził i zapowiadał Andrzej Jednoróg, publiczność miała okazję posłuchać znanych i lubianych pieśni patriotycznych, śmiało można powiedzieć, że klasyki. Była zatem instrumentalna wersja „pieśni o nieznanym żołnierzu”.

Wcześniej jednak Andrzej Jednoróg zacytował fragment tekstu tej pieśni: „Gdy trąbki bojowej odezwał się ton, wołając – do broni Polacy, do pułku przyleciał z nieznanych gdzieś stron i pierwszy się zgłosił do pracy. I chociaż mu obcym był armat zły śpiew, choć władał nie szablą lecz piórem, w Polaku rycerska ozwała się krew i szarym się odział mundurem. Hej żołnierzu ty nieznany…”

W dalszej części koncertu publiczność miała okazję posłuchać takich pieśni i piosenek jak: „Przybyli ułani”, „Szara piechota”, „Ułani, ułani, malowane dzieci, „Białe róże” („rozkwitały pąki białych róż”), Marsz 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, „Pieśń o wodzu miłym” („jedzie, jedzie na Kasztance”), „Legun na wojence” („wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani”, „Marsz Pierwszej Kadrowej”. Na zakończenie Klaudia Kulik brawurowo zaśpiewała „Pierwszą Brygadę”.

Przed wykonaniem każdego utworu Andrzej Jednoróg opowiadał krótką historię jego powstania, wymieniał autorów pieśni i opowiadał o tym, gdzie, przez kogo i kiedy była najczęściej śpiewana.

Koncertu wysłuchało niewiele ponad 60 osób. Ci, którzy nie byli na koncercie, mają czego żałować.

Gdyby ktoś jednak chciał posłuchać, poniżej zamieszczamy nagrania.

Gratulujemy Miejskiej Orkiestrze Dętej i z niecierpliwością oczekujemy na kolejny koncert.

Andrzej JednorógDzień Wojska PolskiegoKlaudia KulikkoncertMDKMiejska Orkiestra DętaMiejski Dom KulturyPaulina Gocałekpieśni patriotycznewokalistki
Komentarze (0)
Skomentuj