Spotkanie makowskich licealistów z rówieśnikami z Kanady w Domu Wesołka

Spotkanie makowskich licealistów z rówieśnikami z Kanady w Domu Wesołka 

Witali się trochę sztywno, ale żegnali serdecznie. To było tylko kilka godzin, ale spędzonych bardzo intensywnie na rozmowach, tańcach i wspólnym śpiewaniu. Z jednej strony uczniowie klas pierwszych LO w Makowie Maz. z drugiej ich rówieśnicy z Kanady.

Te spotkania mają już tradycję. Od ośmiu lat Eli Rubinstein, pedagog, pisarz, filmowiec, przywódca synagogi w Toronto założonej przez ocalałych z Holokaustu, przyjeżdża do naszego miasta z grupą studentów kanadyjskich różnych wyznań, narodowości i kultur. Jest to okazja do wzajemnego poznawania się młodych ludzi. A także historii naszego miasta ze szczególnym uwzględnieniem dziejów społeczności żydowskiej, która do 1943 stanowiła połowę mieszkańców Makowa Mazowieckiego. To ważny punkt programu. Sam Eli Rubinstein mówi o tym następująco:

– Cześć, nazywam się Eli Rubinstein, jestem założycielem i dyrektorem programu „Marsz i pamięć”. Wracamy do Makowa Mazowieckiego od co najmniej 7 lub 8 lat i przyjeżdżamy tutaj, ponieważ jest to miejsce urodzenia i dom Davida Azrieli. Człowieka, który założył wspaniałą fundację w Kanadzie, która przyczynia się do wielu ważnych spraw społecznych i humanitarnych. Jedną z nich jest ta podróż – która sprowadza uczniów z całej Kanady do Polski, aby studiować historię Holokaustu i poznać lokalnych mieszkańców . Przyjeżdżamy do Makowa i spotykamy się ze studentami co roku i jest to jedna z głównych atrakcji wycieczki – poznanie mieszkańców Makowa, poznanie ich historii oraz nawiązanie prawdziwych kontaktów ze wspaniałymi ludźmi w Polsce.

https://makowonline.pl/wp-content/uploads/2019/05/2019-0517-Eli-Rubinstein.mp3
Hi my name is Eli Rubenstein, I’m the founder and director of “The March and Remembrance” program. We have been coming back to Maków Mazowiecki now for at least 7 or 8 years and we come here because this is the birth place and home of David Azrieli. Man who founded a wonderful foundation in Canada that contributes to all sorts of very important social and humanitarian causes and one of them is this trip – that brings students from across the Canada to Poland to study the history of Holocaust and to connect to the local population. We come to Maków and we connect with the students here every year and it’s one of the highlights of the trip – getting to know the people of Maków and learning their history and make a real connections with the wonderful people in Poland.

W czasie kilkugodzinnego spotkania w Domu Wesołka młodzi ludzie zaczęli od poznawania własnych imion. A później opowiadali na różne tematy, na przykład: jaki był najfajniejszy dzień w moim życiu? Czy lubię wstawać rano? Jak wygląda mój dom?

Po rozmowach był czas na nauczenie się po jednym tańcu – kanadyjskim i polskim (tu królował polonez) oraz po jednej piosence – z nieodzownym „100 lat”.

Czas upłynął bardzo szybko. Przed pożegnaniem wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie i wymienili kontaktami w społecznościowych mediach, wyrażając nadzieję, że było to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie.

O Marszu Pamięci i Nadziei
Marsz Pamięci i Nadziei (MRH) to program przeznaczony dla studentów i studentów wszystkich religii i środowisk.
Program odbywa się w połowie maja i obejmuje dwudniową wycieczkę do Niemiec, a następnie pięciodniową wizytę w Polsce. Międzynarodowy program MRH został założony w 2001 roku przez dr Davida Machlisa ze Stanów Zjednoczonych i Eli Rubensteina z Kanady, którzy byli zaangażowani w program March of the Living .
Podczas wycieczki studenci odwiedzają miejsca w Niemczech i Polsce związane z Holokaustem i innymi ludobójstwami z czasów II wojny światowej, w tym z miejscem konferencji w Wannsee , a także z byłymi obozami koncentracyjnymi / obozami śmierci Auschwitz , Treblinka i Majdanek .
Celem Marszu Pamięci i Nadziei jest nauczenie studentów różnych środowisk religijnych i etnicznych o niebezpieczeństwach związanych z nietolerancją poprzez badanie Holokaustu i innych ludobójstw z II wojny światowej oraz promowanie lepszych relacji między ludźmi różnych kultur.
AzrieliCentrum Dialogu Kulturowego Dom WesołaCongregation HabonimDom WesołkaEli RubinsteinFUNDACJA RODZINY AZRIELI W MAKOWIE MAZOWIECKIMHebronHolocaustHolokaustlicealiściliceum w Makowie MazowieckimLO im Marii Skłodowskiej-CurieMarch of Remembrance and HopeMarch of the LivingMarsz Pamięci i NadzieimłodzieżRubinsteinThe Azrieli Foundation
Komentarze (1)
Skomentuj
  • Bohdan

    Poprawcie ten błąd w nagłówku „Kandy”