Samorząd Mazowsza wspiera ochronę powietrza

Inwentaryzacje źródeł ciepła, tworzenie ogrodów deszczowych czy stawów i niecek retencyjnych, to tylko niektóre z projektów, które w tym roku mogły liczyć na wsparcie samorządu województwa. Po raz trzeci mazowieckie gminy otrzymały środki z budżetu województwa na działania służące ochronie powietrza. Wsparcie otrzymały 32 projekty z subregionu ostrołęckiego.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 (MlWOPiM MAZOWSZE 2021) to autorski program wsparcia samorządu województwa skierowany do gmin. Jego głównym zadaniem jest lepsza jakość powietrza i mikroklimatu na Mazowszu oraz zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych w regionie.

Co roku tylko na Mazowszu z powodu złej jakości powietrza umiera przedwcześnie 6 tysięcy osób. Zły stan powietrza nie jest również bez znaczenia w czasie pandemii. W miejscach gdzie występuje wysokie stężenie zanieczyszczeń, organizm ludzki narażony jest na atak z dwóch stron. W Polsce aż 28 proc. zgonów na COVID-19 powiązać można z długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenia powietrza. Zakres tego instrumentu wsparcia, w odpowiedzi na potrzeby samorządów, zwiększa się z roku na rok. Jego rolę podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego – W tym roku z dotacji w różnych wysokościach skorzystają mazowieckie gminy, które zrealizują w sumie ponad 200 zadań. Wśród nich, obok inwentaryzacji źródeł ciepła, mamy projekty związane z tworzeniem nowych terenów zielonych, budowaniem tężni solankowych, ale też tworzeniem retencyjnych zbiorników wody.

Jakość powietrza, a nasze zdrowie

Na spustoszenie, jakie wywołuje w naszym organizmie złej jakości powietrze zwraca uwagę dr n. med. Grzegorz Krasowski, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku. – Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia takie jak pył zawieszony i związane z nim związki chemiczne, zwłaszcza wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne czy dioksyny, a także tlenki siarki czy dwutlenek azotu – została zidentyfikowana w badaniach jako czynnik ryzyka nasilenia wielu chorób, w tym przede wszystkim chorób układu sercowo naczyniowego i oddechowego – podkreśla. – Ten niekorzystny wpływ dotyczy wszystkich, ale szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci i osób po 65. roku życia. Wpływ zanieczyszczeń powietrza przekłada się także na niekorzystną modyfikację przebiegu chorób już istniejących i zwiększone ryzyko zgonu.

32 inicjatywy z subregionu ostrołęckiego

W tym roku wsparcie Mazowsza pomoże w realizacji 207 projektów. Łącznie wartość dofinansowania samorządu Mazowsza do wszystkich projektów to ponad 11 mln zł. W regionie ostrołęckim dofinansowanie otrzymają 32 projekty. Do samorządów trafi ponad 1,5 mln zł. Liczba zgłoszeń pokazuje, że wciąż jest wiele do zrobienia, co podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Zainteresowanie naszym programem również w tym roku było bardzo duże. Do tego stopnia, że zdecydowaliśmy się utworzyć listę rezerwowych projektów. W rezultacie każdy, kto złożył poprawny wniosek, otrzymał wsparcie na co najmniej jeden zgłoszony projekt.

Dotacje z tego programu są dla naszej gminy wyjątkową szansą – podkreśla wójt Kadzidła Dariusz Łukaszewski. – W ramach pieniędzy pozyskanych z budżetu województwa mazowieckiego udało utworzyć arboretum przy Zespole Placówek Oświatowych. Mieszkańcy w tym miejscu mogą korzystać ze ścieżek ekologicznych oraz odpoczywać wśród drzew, kwiatów i śpiewu ptaków. Ta inwestycja nie mogłaby powstać bez wsparcia samorządu. Dodatkowo w tym roku otrzymaliśmy dofinansowanie na inwentaryzacja źródeł ciepła – zaznacza wójt gminy.

Wśród zadań, które w tym roku mogą liczyć na wsparcie z budżetu województwa są działania związane z inwentaryzacją źródeł ciepła, kontrolą przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej, akcjami edukacyjno-informacyjnymi oraz zakupem, montażem i uruchomieniem ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Na liście ostrołęckich projektów ze wsparciem województwa mazowieckiego znalazły się m.in. inwentaryzacje źródeł ciepła w gminach – Boguty-Pianki, Zaręby Kościelne, Przasnysz czy tereny zielone w Broku i Ostrołęce. Na pomoc Mazowsza mogą również liczyć mieszkańcy Wąsewa, gdzie powstanie nowy park.

Więcej informacji na www.mazovia.pl

Komentarze (0)
Skomentuj