Rynek w Makowie uroczyście otwarty

Rynek w Makowie uroczyście otwarty. 

Uroczystość, która odbyła się w czwartek 18 października na makowskim Rynku, wypadła okazale. Dopisali goście, publiczność i pogoda. Z wysoka, z wyborczych bilbordów umieszczonych na kamienicach przy Rynku, patrzyły na nią wizerunki kandydatów.

Imprezę rozpoczęła Miejska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Andrzeja Jednoroga. Muzycy wystąpili w nowych, efektownych strojach.

Wagę chwili podkreśliła prowadząca uroczystość Anna Winiarek. Przypomniała, że na makowskim Rynku działy się najważniejsze wydarzenia w historii naszego miasta.

https://makowonline.pl/wp-content/uploads/2018/10/Powitanie.mp3
Następnie Anna Winiarek powitała zaproszonych gości.

Byli wśród nich (a wymieniamy z kronikarskiego obowiązku): Mirosław Augustyniak, radny sejmiku województwa mazowieckiego, Andrzej Kneć, prezes KRUS, Zbigniew Deptuła, starosta powiatu makowskiego, ksiądz Marek Podsiadlik, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Makowie Maz. wraz z towarzyszącymi księżmi, Ryszard Dziadak, zastępca dyrektora d/s zbiorów i eksponatów Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Małgorzata Balcerzak, kierownik Delegatury Mazowieckiego Konserwatora Zabytków w Ostrołęce, Marcin Zaręba, dyrektor oddziału Mazowsze firmy Strabag, Maciej i Anna Surowieccy, przedstawiciele Biura Projektowego Forma, Elżbieta Olejak, była kierownik Delegatury Konserwatora Zabytków w Ostrołęce, radni miejscy i radni powiatowi, Katarzyna Ciesielska, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Jubilatka, Lech Gadomski, prezes spółki Juma, Grzegorz Napiórkowski, prezes spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.

https://makowonline.pl/wp-content/uploads/2018/10/Przemowienie-burmistrza.mp3
Jako pierwszy przemówił burmistrz Makowa, Tadeusz Ciak.

– Dzięki tej inwestycji przywrócimy tej części miasta funkcje społeczno-gospodarcze, a tym samym wpłynie na utworzenie z najstarszej części miasta terenu atrakcyjnego pod względem turystycznym i  estetycznym – powiedział burmistrz. Tadeusz Ciak podkreślił, że rewitalizacja makowskiego Rynku to nie jedyna inwestycja w Makowie. – Nasze miasto zyskało nowe oblicze dzięki rewitalizacji Centrum Starego Miasta. Projekt „Miasto Dwóch Kultur” rozpoczął się remontem zabytkowego budynku Bet-Hamidrasz, który mieści się przy ul. Zielony Rynek – powiedział burmistrz.

https://makowonline.pl/wp-content/uploads/2018/10/Podziekowania-burmistrz.mp3
Tadeusz Ciak podziękował wszystkim, którzy najbardziej przyczynili się do realizacji inwestycji.

Pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty otrzymali: Mirosław Augustyniak – radny sejmiku mazowieckiego, Marcin Zaręba – dyrektor mazowieckiego oddziału firmy Strabag, Małgorzata Balcerzak – kierownik Delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Ostrołęce , Anna i Maciej Surowieccy oraz Elżbieta Olejak.

Po przemówieniu burmistrza Rynek został poświęcony przez ks. Marka Podsiadlika.
https://makowonline.pl/wp-content/uploads/2018/10/Poswiecenie-Rynku.mp3
Nadszedł moment przecięcia wstęgi.

Do dokonania tego uroczystego aktu zostali zaproszeni m.in. Zbigniew Deptuła, Mirosław Augustyniak, Ryszard Dziadak, Andrzej Kneć, Sylwester Kwiecień, a także przedstawiciele wykonawcy, firmy Strabag, dzięki którym rynek zmienił się nie do poznania. Wśród przecinających wstęge znaleźli się także reprezentanci najmłodszych mieszkańców Makowa, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, i Szkoły Podstawowej nr 2, Daria Ruszczyńska, Marcin Malinowski.

Następnie głos zabrał radny sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak.
https://makowonline.pl/wp-content/uploads/2018/10/Przemowienie-Miroslaw-Augustyniak.mp3

– To czego dziś jesteśmy świadkami, będzie trwało jeszcze długo przekazach słownych i opisach. Z dumą będziemy mówić o tym, że miasto Maków, jego mieszkańcy, jak i mieszkańcy powiatu, rozpoczęli pisanie nowej karty historii tego miasta. Historii XXI wieku. Zapewne wielu mieszkańców i uczniów makowskiego liceum będzie wspominać makowskie żabki i delfinka. Wielu gości, którzy że mną odwiedzali to miasto mówiło: że tutaj jakby się czas zatrzymał. Ten zegar czasu, obecne władze, tchnęły do przodu. Gdy się na to patrzy, jest ogromna radość. To co jeszcze niedawno zasłaniały siatki, jest widoczne dla oka. Oka, które na pewno jest uradowane – zwracał uwagę Augustyniak. Radny Augustyniak wręczył przyznane przez Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego, dyplomy uznania za wkład w rozwój miasta. Otrzymali je: Maria Wojcińska-Tańska, Alicja Prejs, Piotr Gutowski, Tadeusz Ciak i Lech Gadomski.

W szczególny sposób – medalem „Pro Masovia” – marszałek Struzik wyróżnił Ireneusza Pepłowskiego, trenera makowskich sztangistów za liczne sukcesy w sporcie.

https://makowonline.pl/wp-content/uploads/2018/10/Ireneusz-Perplowski.mp3

Najnowszy sukces młodych makowskich ciężarowców to zdobyty niedawno tytuł Mistrzów Polski w kategorii do lat 15. Młodzi zawodnicy zaprezentowali się na scenie, a Ireneusz Pepłowski zapowiedział, że po mistrzostwie Polski w przyszłym roku jego zawodnicy powalczą w Rumunii o zwycięstwo na Mistrzostwach Europy.

Serię przemówień zakończył starosta powiatu makowskiego Zbigniew Deptuła.
https://makowonline.pl/wp-content/uploads/2018/10/Zbigniew-Deptula.mp3
Pierwszą część uroczystości zakończył świetny koncert Miejskiej Orkiestry Dętej.
Druga część uroczystości rozpoczęła się o godzinie 17:00.

Zainaugurowały ją „Szmaragdy”, które wystąpiły w brawurowym repertuarze, włącznie z tańcami w cygańskich strojach. Bardzo udany był benefis Marianny Jastrzębowskiej, która w specjalnie przygotowanym na tę okazję programie, zaprezentowała publiczności młode wokalistki i prawdziwego profesjonalistę Yevhenija Vasiutę, a następnie sama wystąpiła na scenie. Następnie w swoim dobrze znanym, miłym dla ucha repertuarze, wystąpiły Żuki.

Uroczystość zakończył efektowny pokaz świetlny nowej fontanny. Zgromadził bardzo liczną publiczność i wywołał aplauz. Nowa fontanna przypadła makowianom do gustu.
Przy okazji zapytaliśmy obecnych na uroczystości mieszkańców Makowa, czy podoba im się odnowiony Rynek.

– To najpiękniejszy Rynek w ogóle w całej Polsce – powiedział nam Zdzisław Długołęcki. – Podziękowania dla burmistrza, że coś takiego wreszcie zrobił. Przyjemnie jest i nie wstyd zaprosić gości, stanąć taryfą. Jest pięknie. Zapraszamy z całej Polski do Makowa.

– Nowy Rynek bardzo się podoba, bardzo. Super, ładnie – potwierdziły siedzące obok na nowej ławce przedstawicielki starszego pokolenia mieszkańców naszego miasta.

otwarcie Rynku w Makowierewitalizacja Rynku w Makowierynek makówRynek w Makowie
Komentarze (1)
Skomentuj
  • pzpr

    Towarzysz Ryszard Dziadak jak zwykle znalazł ciepłą posadę przy państwowym korycie, tym razem jest znawcą sztuki 🙂