Ogrodzenia panelowe cenione są ze względu na swoją uniwersalność i przystępną cenę. Do zalet tej opcji zalicza się też funkcjonalność i łatwość montażu. Gotowe panele, produkowane najczęściej ze stali, łączy się za pomocą obejm z osadzonymi wcześniej w podłożu słupkami. Aspektem budzącym wątpliwości wielu osób jest kwestia stosowania w tym przypadku podmurówki. Choć jej wykorzystanie nie jest konieczne, w niektórych sytuacjach będzie właściwym wyborem. Co należy wiedzieć na ten temat?
Ogrodzenie panelowe bez podmurówki – czy warto?
Panele ogrodzeniowe charakteryzuje niewielka waga i znaczna stabilność. Dlatego też w większości sytuacji nie trzeba obawiać się tego, że płot ulegnie zniszczeniu lub przewróceniu. To, czy warto zrezygnować z podmurówki należy uzależnić od warunków i przeznaczenia stawianej konstrukcji. Brak obmurowania będzie bez wątpienia właściwym rozwiązaniem w przypadku ogrodzeń tymczasowych. Dotyczy to m.in. wyznaczania terenu budowy. Taki płot będzie też odpowiedni w przypadku miejskich placów zabaw czy zewnętrznych siłowni. Odpowiednio zamontowany sprawdzi się też jako ogrodzenie prywatnych działek. Istnieją tu jednak pewne wyjątki. Kiedy powinno się wybrać opcję z podmurówką?
Podmurówka – kiedy jest konieczna?
Odpowiednio wykonany murek zapewnia ogrodzeniu jeszcze lepszą stabilność. Izoluje je też od podłoża, co dodatkowo chroni przed korozją. Ponadto zapobiega przedostawaniu się zwierząt na teren posesji. Ogrodzenie panelowe z podmurówką warto zamontować wtedy, kiedy:
- panele są bardzo wysokie i potrzebują dodatkowej stabilizacji
- płot montuje się w terenie o dużym nachyleniu lub na niejednorodnym i niestabilnym gruncie
- na posesji przebywają zwierzęta, które mogłyby zrobić podkop.
Kolejnym wskazaniem do obmurowania płotu jest ryzyko ekstremalnych warunków pogodowych. Osoby obawiające się tego, że nawałnice i wyjątkowo silny wiatr uszkodzą ogrodzenie, z pewnością poczują się bezpieczniej dzięki podmurówce. Argumentem przemawiającym przeciwko murkom jest większy koszt i dłuższy czas stawiania ogrodzenia. Solidny płot nie musi jednak wymagać budowy szalunków i pielęgnowania wylanego betonu. Co warto wiedzieć o alternatywach?
Obmurowanie ogrodzenia – praktyczne rozwiązania
Wylewka betonowa nie jest na szczęście jedyną opcją. Do zakupu ogrodzenia panelowego, można dobrać fundamenty z betonowych prefabrykatów, które wystarczy ustawić na wyrównanym terenie.Podmurówka prefabrykowana jest rozwiązaniem o wiele tańszym i mniej czasochłonnym. Ponadto zapewnia ogrodzeniu trwałość i pozwala zamontować je w terenie pochyłym. Najważniejszym wskazaniem dla zastosowania wylewki jest wyjątkowo niestabilny grunt. W pozostałych sytuacjach warto postawić na prefabrykaty. Gotowe elementy mogą ponadto posiadać różne wzory, co zwiększy estetykę posesji.
Ogrodzenia panelowe bez podmurówki będą niedrogą i opłacalną opcją. Płoty, które mają służyć długie lata warto obmurować. Wybrane rozwiązanie powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb.